Az izraeli miniszterelnöki hivatal egyik magas rangú tisztviselője szerint Ronen Barnak és David Barneának a tárgyalócsoport éléről való eltávolítása vezetett a tűszszünethez.

A BreuerPress és a HetiTV hírei 2025.02.20.Dr. Ferencz Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos a Heti TV Pirkadat című műsorában számolt be a magyar űrprogramról, a Hunor program jelentőségéről és az űrkutatás globális hatásairól.

„Számoljuk fel a rollerkáoszt, tegyük biztonságosabbá a kerékpáros közlekedést! Valós fizikai elválasztás nélkül a műanyag karók csak hamis biztonságérzetet adnak!” – jelentette ki Szentkirályi Alexandra.

Az izraeli miniszterelnöki hivatal egyik magas rangú tisztviselője szerint Ronen Barnak és David Barneának a tárgyalócsoport éléről való eltávolítása vezetett a tűszszünethez.

Tűzszünet kihirdetése vagy békekötés esetén megszűnik az ukrán menekültek ideiglenes védettségi státusa Csehországban – jelentette ki Vít Rakusan cseh belügyminiszter.

Belföldi hírek:

Dr. Ferencz Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos és parlamenti képviselő volt a Pirkadat tegnapi vendége, akivel a magyar űrprogramról, a Hunor program jelentőségéről és az űrkutatás globális hatásairól beszélgettek. A beszélgetés központi témája a Hunor program, amelynek keretében Kapu Tibor lesz Magyarország következő űrhajósa, tartalékosa pedig Cserényi Gyula. Dr. Ferencz Orsolya hangsúlyozta, hogy az amerikai partnerek és a nemzetközi szakemberek kérték, hogy már ebben a szakaszban kijelöljék az elsődleges és tartalékos űrhajóst, mert ez segíti a felkészülést. Breuer Péter rávilágított, hogy az űrkutatás ma már az élet minden területén jelen van, legyen szó mezőgazdaságról, orvostudományról vagy gazdasági fejlesztésekről. Dr. Ferencz Orsolya szerint az űrtevékenység stratégiai jelentőségű, mert olyan tudásalapot biztosít, amely meghatározza a gazdaság és a tudomány jövőjét. A beszélgetés során szóba került Izrael űrkutatási sikere is, amely példaértékű lehet Magyarország számára. Dr. Ferencz Orsolya hangsúlyozta, hogy Magyarországnak is hasonló mentalitásra van szüksége az űrkutatás területén.

Webernek és „Brüsszel Péternek” Ukrajna az első, nekünk Magyarország – írta a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója a közösségi-oldalán. Menczer Tamás a közösségi oldalára feltöltött videóban úgy fogalmazott: Manfred Weber ismét Ukrajna mellett áll. „Ez magyarul azt jelenti, hogy folytatni akarja a háborút, és be akarja hozni Ukrajnát az Európai Unióba” – mondta. A kommunikációs igazgató kijelentette, hogy „Brüsszel Péter” főnöke Weber, és „Brüsszel Péter Weber utasításait hajtja végre”. Ezért húzzák fel a tiszások Weber utasítására az ukrán pólót – tette hozzá. „Mi azonban nem akarunk háborút, és nem akarjuk, hogy Ukrajna az unió tagja legyen” – jelentette ki.

„Számoljuk fel a rollerkáoszt, tegyük biztonságosabbá a kerékpáros közlekedést! Valós fizikai elválasztás nélkül a műanyag karók csak hamis biztonságérzetet adnak!” – jelentette ki a Fidesz fővárosi vezetője. Szentkirályi Alexandra a bejegyzésében kifejtette, hogy új közlekedési szabályok készülnek, például új KRESZ is, ezért most úgy döntöttek, hogy a budapesti Fidesz is megteszi a maga javaslatait: „Vizsgáljuk felül az elektromos rollerek maximális sebességét, tárolási-biztonsági szabályait – ne legyünk a szétdobált rollerek és száguldozó turisták városa! Tegyük biztonságosabbá a kerékpáros közlekedést és a biciklisávokat! Valós fizikai elválasztás nélkül a műanyag karók csak hamis biztonságérzetet adnak!” – „A javaslatainkat levélben fogalmaztam meg Lázár János építési és közlekedési miniszternek” – zárta bejegyzését a Fidesz fővárosi vezetője.

A Párbeszéd szigorúbb állami kontrollt, valamint következetes és kiszámítható állami támogatást javasol az állatvédelem területén – közölte a párt társelnöke. Szabó Rebeka arról beszélt, hogy a magyarországi állatmenhelyek jelentős része jól működik, nagyon sok civil szervezet vállal órási áldozatokat a kóbor állatok megmentéséért, azonban „sajnos azt is tudjuk, hogy van egyfajta sintérbiznisz”. Javaslatát részletezve közölte, hogy az illetékes hatóságoknak legalább hathavonta ellenőrizniük kellene a menhelyeket és ebrendészeti telepeket, valamint az előre bejelentettek mellett időnként váratlan ellenőrzéseket is végrehajtanának. Azt is kérte, hogy a kormány száz ellátott állatonként finanszírozza meg három teljes állású gondozó bérét.

Külföldi hírek:

Az izraeli miniszterelnöki hivatal egyik magas rangú tisztviselője, aki részt vesz a Hamásszal folytatott tárgyalásokban, szerdán azt mondta, hogy az Izraeli Biztonsági Ügynökség (Shin Bet) vezetőjének, Ronen Barnak és a Moszad vezetőjének, David Barneának a tárgyalócsoport éléről való eltávolítása vezetett a közelmúltban elért áttöréshez. A héber média által széles körben idézett nyilatkozat röviddel azután hangzott el, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök bejelentette, hogy megváltoztatta a Katarban és Egyiptomban folyó tárgyalásokat vezető csapat összetételét – írta a JNS.org. „A hat élő túszunk egy csapásra történő szabadon bocsátásáról szóló megállapodás elérése, valamint a négy halott túsz holnapi hazatérése annak köszönhető, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök úgy döntött, megváltoztatja a tárgyalócsoport összetételét” – idézték a forrást.

Donald Trump amerikai elnök azt mondta, „Ukrajnának soha nem kellett volna elkezdenie a háborút Oroszországgal”, hozzátéve, hogy amennyiben ő lett volna az elnök, ez nem is történt volna meg. Trump a Marco Rubio amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter vezette delegációk rijádi egyeztetését követően tette kijelentését, arra reagálva, hogy Ukrajna sérelmezte, hogy nem hívták meg az amerikai-orosz, az ukrajnai háborút is érintő megbeszélésre. „Ma azt hallottam, +ó, nem hívtak meg minket+. Nos, már három éve ott vagytok. Sosem kellett volna elkezdeni; meg tudtatok volna egyezni” – fogalmazott az elnök, hozzátéve: úgy érzi, megvan hozzá a hatalma, hogy véget vessen ennek a háborúnak. „Békét akarok látni… Embereket látok, akiket megölnek, orosz és ukrán emberek, de emberek” – tette hozzá. Mint mondta, ha ő ült volna az elnöki székben, „meg tudott volna egyezni”: „Olyan egyezséget kötöttem volna, amely révén szinte minden területet Ukrajna kapott volna, nem öltek volna meg senkit és egyetlen várost sem romboltak volna le” – szögezte le, egyúttal bírálta elődje, Joe Biden politikáját.

A Kreml szerint bár nem kizárt, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök még ebben a hónapban találkozhat, de valószínűbb, hogy erre később kerül sor. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője sajtótájékoztatón a hét közepén arra a kérdésre, hogy még ebben a hónapban sor kerülhet-e Putyin és Trump találkozójára, az Interfax orosz hírügynökség tudósítása szerint azt mondta: „Ez lehetséges, de valószínűleg mégsem lesz”. Azt mondta, hogy a rijádi találkozón elsősorban az orosz-amerikai kétoldalú kapcsolatokra összpontosítottak, de „nagyon-nagyon fontos lépés” volt a harmadik évéhez közeledő ukrajnai háború rendezése felé. „De ez csak az első lépés… Természetesen lehetetlen mindent egy nap vagy egy hét alatt rendbe hozni. Hosszú út áll még előttünk” – tette hozzá.

Tűzszünet kihirdetése vagy békekötés esetén megszűnik az ukrán menekültek ideiglenes védettségi státusa Csehországban. A menekülteknek ezt követően tartózkodási engedélyt kellene kérniük ugyanúgy, mint az országba érkezett többi külföldi állampolgárnak – jelentette ki Vít Rakusan cseh belügyminiszter a Novinky.cz hírportálnak adott interjújában. „Bárhogy is végződik a háború, azt követően már senki sem kapna ideiglenes védettségi státust. A családegyesítési eseteket is az érvényes cseh jog alapján kellene elbírálni” – mondta a miniszter a hírportálnak. „Az ideiglenes védettséggel rendelkező ukránok ezen státusa a tűzszünet vagy a béke kihirdetésének másnapján megszűnne. Egy bizonyos ideig politikai menekültként maradhatnának az országban, és lehetőségük lenne ideiglenes tartózkodási engedélyt kérniük. Ha az Oroszország által megszállt területekről jönnének, akkor politikai menedéket is kérhetnének” – fejtette ki Vít Rakusan.

Az Oroszországgal szembeni újabb európai uniós szankciós csomag Magyarország számára leginkább könnyítéseket tartalmaz, mind a kőolajtermékek, mind a Barátság vezeték működése, mind pedig a budapesti metró fenntartása tekintetében – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban. A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy hiába bizonyosodott be az elmúlt három év során, hogy az Európai Unió Oroszországgal szembeni szankciói nem működnek, ráadásul komoly károkat okoznak, a közösség lengyel elnöksége és a brüsszeli bürokraták számos tagállam lelkes támogatása mellett, „fittyet hányva az új realitásra” további büntetőintézkedéseket fogadtak el. „Ez a szankciós csomag azonban Magyarország esetében könnyítéseket tartalmaz. Kiharcoltuk, hogy a 16. szankciós csomag tegye lehetővé azt, hogy a Mol által importált, majd a Slovnaft pozsonyi finomítójában feldolgozott orosz kőolajból származó termékeket ezentúl Magyarországon is fel lehessen használni, nagymértékben javítva ezzel Magyarország energiabiztonságát” – tudatta.

Időjárás:

Ma is országszerte fagyos, de napos időre készülhetünk. Este nyugodt, csillagfényes lesz az égbolt, de továbbra is erős fagyra kell számítani. A hőmérséklet jellemzően 1 – 4 fok körül alakul.