Rumbach Zsinagóga avatás -Tóra díszmenet
Heisler András a Mazsihisz elnöke, a Zsidó Világkongresszus alelnöke
A zsinagóga avatáson elmondott beszéde
Tisztelt Ronald Lauder Úr, Tisztelt Miniszter urak, Bíboros Úr! Püspök Urak! Főrabbi Urak! Excellenciás Hölgyek és urak, Elnök Urak, Barátaink, Kedves Ünneplő Gyülekezet!
Nézzenek körül és fürödjenek a csodában. Önök Európa egy különleges pontján ülnek, egy fantasztikusan felújított zsinagógában, Magyarország építészeti örökségének egyik legszebbikében. Köszönet mindazoknak, akik a felújítás négy éves folyamatában részt vettek, kőművesektől az építészekig, a Mazsihisz szakmai vezetésétől a Rumbach ház menedzsementjéig, de legfőbbképpen az Orbán Viktor vezette magyar kormányig, amelyik a felújításhoz szükséges 3,2 milliárd forintot biztosította.
Több mint 70 éves hányattatást követően e kormánytámogatással olyan multifunkcionális teret hoztunk létre, ahol újra felhangozhatnak imáink ősi dallamai, ahol lehetőséget biztosítunk a zsidó közösség fejlődéséhez és fantasztikus kulturális, közművelődési és turisztikai aktivitást tudunk kifejteni. Ez jó nekünk, jó Budapestnek, jó Magyarországnak!
- október 1-én, a zsidó naptár szerint Elul hó 28-án, egy keddi napon avatták fel a Rumbach zsinagógát. Az ünnepség megnyitásaként felolvasták a templomépítési bizottság jelentését, 24 db pompásan feldíszített Tóratekercset hoztak be a templomba és helyezték el őket a mögöttem lévő szent szekrényben, majd meggyújtották az ‘Örök Fényt’ ” .
Elődeink a környéken három különböző karakterű zsinagógát hagytak örökül ránk, létrehozva a Dohány-Rumbach-Kazinczy utca közötti, úgynevezett zsidó háromszöget. Bár mi tudjuk miben különböznek egymástól ezek a zsinagógák, mégis a zsidónegyedként emlegetett városrész ma egységes szövetet alkot. Méltán lehetünk büszkék a magyar zsidóságon belül egymás mellett élő hagyományokra, láthatóan ennek léte és elfogadása nem a Mazsihisz újkeletű hóbortja. Számunkra a zsidó közösség sokszínűsége alapérték és a Mazsihisz továbbra is a modern világra nyitottan kíván működni.
A napokban a világ a 10 legjelentősebb nemzetközi zsidó szervezete egységes nyilatkozatot tett. Ez a vitatkozó zsidóknak már önmagában ünnep. Kedves Ronald, köszönöm, hogy segítetted ezt a folyamatot, példát mutatva mindannyiunknak a zsidó egység megteremtésére. A szervezetek kérték az Európai Uniótól, segítse a történelmi gyökerekkel és legitim képviselettel bíró felekezetek egyenrangú kezelését. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig értéknek tartja az európai zsidó élet sokszínűségét.
A Mazsihisz számára a zsidó-keresztény gyökerű Európa értékei meghatározóak. A magyar neológia 160 éve a magyar nemzet részének tekinti magát. A Rumbach reményeim szerint az a zsinagóga és közösségi tér, ahová minden népek számára rang, sikk és társadalmi esemény betérni függetlenül attól, ki milyen zsidó, mennyire zsidó, vagy egyáltalán zsidó-e. Legyen ez a mi közös helyünk! Álmaimban a Rumbach igazi együttélés házaként jelenik meg, hasonlatosan egy ünnepi asztalhoz, ahol ott ülnek a családtagok, a közeli és távoli rokonok, a szomszédok, barátok, a vallásunkra figyelő rabbik, de még a városon átutazó idegenek, kosztos diákok, vagy éhező szegények is – mert mindannyiukért felelősséggel tartozunk, hiszen mindannyian Isten képmására teremtettünk.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Ahhoz, hogy ma itt ünnepelhetünk. sokak munkája kellett, szívük és lelkük egy darabkája beépült a kövek közé. Azon kövek közé, amelyek látták a századforduló zsidó aranykorát, a szebbnél szebb zsinagógák építését, majd az első háború borzalmait, a Magyarországért harcoló zsidó katonák hősiességét, az igazságtalan békét, a gyalázatos zsidó törvényeket, a kamenyeck podolszkij-ba hurcolt kivégzetteket, s az Auschwitzba induló vonatok füstjét. A kövek, melyek aztán megláthatták a beömlő fényt, a Napot – de csak azért, mert az egyik fal bedőlt, s utat engedett a természetnek. A kövek látták a romjaiban is impozáns térben kerengő városi galambokat, hallották a kóborló macskák és a beázott tető csöpögésének monoton hangjait. Aztán, az elmúlt négy esztendő alatt e kövek érezték a felújítást végző óvó kezek mozdulatait, a történelem tiszteletét, a hiányzó társak visszaépítésének örömét, a frigyszekrény pompázatos megújulását, és talán maga az épület is rácsodálkozott a terem közepén elhelyezkedő, gombnyomásra eltűnő Bima látványától. A Rumbach zsinagógában ugyanis az emberek és a kövek együtt lélegeznek.
Hölgyeim és Uraim! Köszönöm, hogy meghallgattak, köszönöm, hogy eljöttek.
Heisler András a Mazsihisz elnöke, a Zsidó Világkongresszus alelnöke