Minden eszköz, minden anyagi forrás, ami a védekezéshez kell, az rendelkezésre áll
Farkas Örs, a Kormányzati Tájékoztatási Központ szóvivője a Heti Tv Pirkadat című műsorában beszélt a vakcina körüli hazai és külföldi vitákról, az ellenzéki hozzáállásáról, de szóba került még az önkormányzatok helyzete is.
A járványhelyzet kapcsán a szóvivő elmondta, már több mint 21 ezer egészségügyi dolgozót beoltottak, a mai napon a négy legnagyobb idősotthonban is megkezdik a vakcinák beadását, a kormány szándékai szerint a beérkezett védőoltásokat minél hamarabb felhasználják az oltási tervnek megfelelően.
Sokan vitatkoznak azon, hogy ki lehet a hibás azért, hogy még nem érkezett elegendő vakcina az országba, a kormány szerint az Európai Bizottság hibázott, ellenzéki EP képviselők szerint viszont Brüsszelben minden rendben van, a kormány lépett túl későn. Farkas Örs csodálkozásának adott hangot a képviselők mondatai miatt, mert december végén kapták meg a tagállamok az eddig egyetlen elfogadott vakcina első szállítmányát, ami egy jelképes mennyiség volt. Minden tagállam akkor kezdte meg az oltást, ezért sem érthető, hogy miben hibázott a kormány. Arról nem beszélve, hogy az EU úgy rendelkezett, csak az Európai Gyógyszerügynökség által elfogadott vakcinát javasolja. A szocialista Újhelyi István úgy nyilatkozott, hogy az Európai Bizottság már nyár végén kért egy oltási tervet a tagállamoktól, de véleménye szerint az EB nem látta elegendőnek a magyar terveket. A szóvivő szerint van oltási terv, ami mindenki számára elérhető, de azért is érthetetlen ez a felvetés, mert december 27-én érkezett meg az első vakcina. Ugyanakkor azt is hozzátette, az ellenzék csak támadásokat tud intézni ebben az ügyben is.
Arra a felvetésre, hogy nem kéne a kormánynak kezet nyújtani az ellenzéknek, a szóvivő kijelentette, a kormány végzi a dolgát, ez most az igazi békejobb. A kormányzat eddig is ezt tette, a koronavírus-járvány első szakaszában a legjobban teljesítők egyike volt Magyarország, de most is a második hullám alatt is a legjobbak között szerepel. Minden eszköz, minden anyagi forrás, ami a védekezéshez kell, az rendelkezésre áll. A magyar szakemberek kiválóak, a védekezést remekül megszervezik, a tájékoztatás folyamatos. Mindent, amit az EU is megtesz, azt Magyarország is megteszi, ezért is érthetetlenek az ellenzéki támadások – szögezte le a szóvivő. nem beszélve arról – tette hozzá, hogy számos ellenzéki politikus is fake newsokat gyártott műár az első hullám idején is, amik természetesen rossz színben tüntették fel az országot, de szerencsére itthon láthatják az emberek, a védekezés működik.
Már a második vakcina is megkapta az uniós engedélyt, arra a kérdésre, hogy akkor van-e esély arra, hogy nagyobb mennyiségben érkezhet védőoltás, Farkas Örs kijelentette, azért azt ki kell jelenteni, hogy nem a kormány, hanem az EU hibázott a vakcinák beszerzése kapcsán. Már azért is, mert az első elfogadott védőoltás esetén a gyártóval volt egy előzetes megállapodás arról, hogy milyen ütemben és mennyiségben szállítanak, ám ettől a cég elállt, ezt pedig az unió hagyta. Közben a britek, akik kiléptek a közösségből nagyobb mennyiséghez jutottak vakcinához, ezért is kezdhették meg a tömeges oltást. Magyarország mindeközben egy nemzeti vakcinagyárat építene meg, a szóvivő szerint minden támogatást meg is kell adni ehhez.
Farkas Örs kommentálta azt a hírt, hogy ellenzéki településvezetők szerint a kormányzati elvonások nehézségek elé állították őket, a főváros az év végére fizetésképtelenné válhat. Véleménye szerint alaptalanok ezek a vádak, mert az eddig rendelkezésükre álló források továbbra is ott vannak náluk. Lehet támadni a helyi iparűzési adó csökkentését, a szolidaritási adó mértékét, de látni kell, az első esetben a kormány a vállalkozásokat segíti egy nehéz helyzetben, a másik esetében pedig pont azokat az önkormányzatokat akarják segíteni, akik nehezebb helyzetben vannak. Arról nem beszélve, jelenleg azok panaszkodnak, ahol jelentős források állnak rendelkezésre – tette hozzá a szóvivő. Az önkormányzat az állami szektor része, ezért is kell kivennie a részét a gazdasági segítségből. Ezek a pénzek nem a kormányhoz kerülnek, hanem a vállalkozásoknál marad, hiszen egy válsághelyzetben pont az a cél, hogy minél több forrás maradjon a vállalkozásoknál, nem pedig az adóemelés.