A régió megmutatta, az erejük egységben jóval nagyobb

A régió megmutatta, az erejük egységben jóval nagyobb

Hidvéghi Balázs, a Fidesz EP képviselője az európai és a magyar külpolitikáról, a Brexitről, a koronavírus-járvány elleni európai küzdelemről beszélt a Heti Tv Pirkadat című műsorában.

Az amerikai elnök egyszerre fogadta Szerbia és Koszovó vezetőjét, akik többek között kiálltak Izrael mellett is, sőt az utóbbi ország, Európa egyetlen muzulmán államaként nem csak felvette a diplomáciai viszonyt Izraellel, de nagykövetségét Jeruzsálembe fogja helyezni. Ezt a lépést az EU több vezetője kifogásolta. Ennek kapcsán a politikus azt mondta, szerinte ez is egy pótcselekvés, a brüsszeli elit nem igazán azzal foglalkozik, amivel kellene. Most is ki lehet jelenteni, folytatódik az Izraellel szembeni elfogult hozzáállás, mindez például a kereskedelempolitikában is érzékelhető. Ám szerencsére a magyar külpolitika független az EU-tól, a kormány véleménye szerint a közel-keleti régió alapvetése, hogy Izrael állam létét mindenkinek el kell fogadni. Ezzel szemben Brüsszel úgy vélekedik, mindenben az izraeli állam a felelős.

Hidvéghi Balázs azon európai parlamenti képviselők egyike, aki a Hungary helps program egyik támogatója, véleménye szerint az EU nem tesz eleget a különböző üldözött vallási kisebbségek érdekében, olybá tűnik, most éppen a vallástalanság, éppen ezt akarják az egész rendszerre ráerőltetni. Mindeközben szerencsére zajlik egy vallásközi párbeszéd, a Fidesz-KDNP politikusai ezt képviselik, még egyelőre kisebbségben, de feladni nem fogják.

A képviselő beszélt még az EU és Nagy-Britannia közötti kilépési megállapodásról, megjegyezve, ez egy nagyon nehéz kérdés, két kemény tárgyalópartner áll egymással szemben. Mint hozzátette, abban bízik, hogy sikerül végül megállapodásra jutni, a fontosabb, nagyobb kihívást jelentő tény az, a britek elhagyták az EU-t és ezt vészjelzésként kellene értékelnie Brüsszelnek, észre kell venni, nem a központosítás a cél, hiszen ez gyengíti a közösséget. A jó irány a különbözőségek, a nemzeti érdekek kölcsönös tiszteletben tartása.

Sajnos az is tény, hogy Brüsszelben továbbra is él a megkülönböztetés, ami továbbra is nyugat- és Kelet-Európában gondolkodik az egységes EU-n belül. Ennek a csökkentése érdekében is fontos a V4-es együttműködés léte, megerősödése. Ezt folytatni kell, a régió megmutatta, az erejük egységben jóval nagyobb. Szerencsére megosztani nem sikerült még ezt az összefogást., bár Brüsszel tett erre kísérletet.

A koronavírus-járvány második hulláma kapcsán a politikus arról beszélt, az első hullámnál a közösség rosszul vizsgázott és ahelyett, hogy a közös védekezésben gondolkodott volna, kioktatta a saját, helyes útjukat járó tagállamokat. Bár már rendesebben van felkészülve az EU, de ez még mindig nem elég, a tervezett közös európai döntéseket nem előzik meg felmérések, egyeztetések.

Az Európai Parlament ősze elsősorban a költségvetéssel, a gazdasági mentőcsomaggal telik el várhatóan – jegyezte meg Hidvéghi Balázs, noha a mediterrán térségnek minél gyorsabb döntésre van szüksége.  A képviselő reményei szerint az ősz során lesz döntés, az igazságosabb elosztás érdekében sokat dolgozott a magyar miniszterelnök, a V4-es országok vezetői, noha – tette hozzá a politikus, az európai baloldal továbbra is igyekszik a magyar kormányt lehetetlen helyzetbe hozni.

A képviselő szerint a járvány halasztó hatással van az Európai Néppártnak a Fidesszel kapcsolatos döntésére, igaz az is, egyre több néppárti politikus fejezi ki – elsősorban négyszemközt – szimpátiáját a magyar kormánypárt mellett.