Izraelben a járvány megfékezésére Drasztikus korlátozásokat vezetnek be 

Drasztikus korlátozásokat vezetnek be azonnali hatállyal Izraelben a koronavírus-járvány megfékezésére

מכוני כושר ייסגרו שוב, חתונות בוטלו בשנית: „בשבילנו זה סוף העולם”איתמר ושלי שבו מניו יורק כדי להינשא באפריל – אך ייאלצו לדחות שוב וכך גם נועם ותום („חוסר הוודאות קשה”). בעלי האולמות זועקים. במכוני הכושר ובבריכות השחייה שייסגרו שורר הלם: „איבדנו אמון בממשלה”. בתל אביב יצאו בליינים ל”משקה אחרון”: „יש מסיבות סודיות בגגות”רועי רובינשטיין, איתי בלומנטל, אחיה ראב”ד וחיים גולדיטשעדכון אחרון:  07.07.20 , 01:28

 

Play Videoshare-iconshare-iconby Taboola.לתת במה לאנשים שבדרך כלל לא מרציםחדשותהפיל הבודד בעולם יוצא לחופשיסביבה ומדעכך נראה ליקוי החמה מהחללסביבה ומדע

 

ההגבלות הנוספות שהטילה הממשלה אתמול (ב’) ואושרו על-ידי הכנסת, הכוללות בין היתר סגירת אולמות אירועים, מועדנים, ברים, חדרי כושר ובריכות שחייה ומופעי תרבות כחלק מהמאבק בהתפשטות נגיף הקורונה הביאו – שוב – רבים מהזוגות שעתידים היו להינשא ואת בעלי העסקים לכדי ייאוש ותסכול. כעת נותרו בעלי העסקים והזוגות שאמורים היו לחגוג את היום הגדול בחייהם חסרי אונים.

נעם שרון ותום רן ()נעם שרון ותום רן. חתונתם בוטלה בפעם השנייה  ()

יצוין כי ההגבלות החדשות עדיין דורשות את אישור הכנסת, ולא ברור לגמרי מתי הן ייכנסו לתוקף. הלילה הודיעה ח”כ יפעת שאשא-ביטון, יו”ר ועדת הקורונה בכנסת, כי הגיעה להסכמה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין, שלפיה ההגבלה שתביא לסגירת אולמות האירועים תיכנס לתוקף רק ביום רביעי בבוקר. לדבריה, הדבר נועד „לייצר ודאות” עבור זוגות שתכננו להינשא היום. „שיהיה במזל טוב ובשעה טובה”, הוסיפה בציוץ שלה.

 

אלא שיש כאלו שגם „בשורה” זו כנראה לא תספק אותם. איתמר לנצ’נר (31) ושלי דותן (27), ישראלים המתגוררים בניו יורק, חזרו לארץ כדי להתחתן אחרי שגם באפריל נדחה האירוע בשל משבר הקורונה. השניים, שהגיעו במיוחד לארץ כשלושה שבועות לפני החתונה כדי להשלים את הבידוד הנדרש – סיפרו על האכזבה המחודשת כעת.

 

 

 

„ישבנו בנמל התעופה ביום שישי, שעתיים לפני הטיסה”, סיפרה דותן, „ופתאום קיבלנו המון הודעות. נכנסנו ל-ynet וראינו שמגבילים את מספר המשתתפים לחתונות ל-50 איש”. מאז, לדבריהם, הם בדקו את האפשרויות העומדות לפניהם. „מה שנותר לנו לעשות הוא להיפגש עם המשפחה ולרבוץ בים. הפעם לא נתחתן”. עם זאת, בני הזוג ניסו לשמור על איפוק מסוים ולשדר עסקים כרגיל: „התרגלנו למצב שבו לא יודעים כלום, אז לא היו לנו ציפיות. אנחנו מאוכזבים מהתנהלות הממשלה. במקום שתהיה תוכנית מסודרת – אין שום תוכנית לטווח הארוך וזה חבל”.

דנה גרין וולאד מוסלינוב ()ייאלצו לדחות שוב את החתונה. דנה גרין וולד מוסלימוב

גם עבור דנה גרין (30) וולד מוסלימוב (32) מרמת גן מדובר בפעם השנייה שחתונתם מבוטלת. באפריל היו השניים אמורים להינשא בטקס אזרחי בפראג – אך אז החל עוצר הטיסות. אחרי הסרת ההגבלות בתום הגל הראשון הטקס שלהם אמור היה להתקיים מחר – אך כעת עם חידוש ההגבלות עליהם לבטלו בשנית. „אני עדיין לא מצליחה לעכל את הבשורה הזו”, הודתה גרין. „כולם שואלים אותי מה לעשות ואין לי מושג. אני מותשת. אימא שלי התקשרה אליי בדמעות. מבחינתי, אם אי אפשר להתחתן בארץ – אז אחכה שניתן יהיה לטוס לחו”ל ואערוך שם טקס קטן עם ההורים. הוצאנו אלפי שקלים על הרגע הזה ולקחו לנו אותו”.

 

נעם שרון (27) ותום רן (28) מעין שריג ביטלו גם הם בפעם השנייה את האירוע שאמור היה להיות הגדול בחייהם. „האמנו שהפעם כן נתחתן כי הכול נפתח, אבל לצערנו זה לא יקרה וניאלץ לבחור תאריך חדש. חוסר הוודאות קשה. המדינה לא נותנת תשובות. נכון שזה לא סוף העולם, אבל בסיטואציה שלנו זה כן סוף העולם. אני חושבת גם על בעלי האולמות, הספקים וכל מי שאמור היה לעבוד בחתונה שלנו ובאירועים אחרים. זו הפרנסה שלהם וזה עצוב”.

 

זעקת בעלי האולמות: „אי אפשר לתאר את הפגיעה הכלכלית”

כאמור, לא רק הזוגות המאורסים נפגעו מההגבלות החדשות של הממשלה: גם בקרב בעלי אולמות האירועים שוררים הלם, חרדה כלכלית וחוסר ודאות מהעתיד לבוא. זיו רבינוביץ’, שבבעלותו האולמות „צל החורש” בבית ברל ו”אימיגו” שבאם הדרך – סיפר: „זה רגע קשה. אני מכיר הרבה זוגות ששינו את החתונה שלהם והקטינו את מספר האורחים ל-50 איש ואף עזרנו להם – אבל כעת ניאלץ להיערך לסגירה הרמטית של העסק.

 

„אי אפשר לתאר את הפגיעה בזוגות ואת הפגיעה הכלכלית”. לדבריו, „זה לא נראה כאילו מישהו למעלה בשליטה – והדרך המהירה ביותר, כך מתברר, היא לסגור ענפים שלמים. זה נראה כמו בלגן אחד גדול. לא ברור איך המדינה תעמוד לצד מי ש’סגרו לו את הברז’ באופן מוחלט”.

 

ניר שפר, נציג התאחדות בעלי האולמות וגני האירועים, תקף בחריפות את שרי הממשלה: „אנחנו מדממים פה למוות. הזיגזג הזה מייצר הפסדים נוספים עבורנו וכאוס אצל הזוגות שאמורים היו להינשא. מדובר בענף עם הוצאות שכירות מאוד גדולות והוא לא ישרוד את המשבר. אם לא יהיה מתווה מהיר לפיצוי – עסקים יקרסו מהר מאוד. מדובר במפעלי חיים של אנשים שהקימו עסקים לאורך שנים, ותוך כמה חודשים הם לא מסוגלים לעמוד על הרגליים”.

 

 

זעם במכוני הכושר – שייסגרו שוב: „מכת מוות”

גם פיראס עמנואל, בעליו של מכון הכושר „סטפ וואן” שבנוף הגליל – הודיע כי לא יסגור את המקום: „רוצים לתת לי קנס? בואו, תנו. אין לי כסף. או שתסגרו הכול – או שלא תסגרו כלום. לא ייתכן שמסעדות יישארו פתוחות וחדר כושר קטן ייסגר – וכל זה בגלל ניהול וטיפול כושל במשבר”.

 

לדברי עמנואל, שהשקיע במכון הכושר שבבעלותו כמיליון שקל, „ממשלת ישראל צריכה לדעת להבדיל בין חדרי כושר גדולים לחדרי כושר קטנים; בין חדרי כושר בעיר גדולה ונגועה לבין חדרי כושר בעיר קטנה ונקייה. אני לא מוכן לשלם מחיר עבור ההפקרות של תושבי תל אביב, שמשחקים מטקות ומטיילים. יש לי ילדה קטנה לפרנס וחוסר אמון מוחלט במקבלי ההחלטות. תשלחו פקחים, משטרה, תקנסו, תאזקו ותעצרו אותי. אני לא סוגר. זה מה יש”.

 

הוא הוסיף בכאב: „השקענו פה את כל מה שהיה לנו – חסכונות ונכסים. לא נשאר כלום. בשתי הפעימות קיבלתי סכום שמספיק בקושי לחשבון החשמל – וזה לא שמישהו ויתר לי פה על שכירות”. רעייתו של פיראס, שירה, הוסיפה: „זה מרגיש שהממשלה עושה ניסוי וטעייה. נמאס לנו ליפול בין הכיסאות. אם רוצים לקחת ממני את המעט שנשאר לי – אז שיבואו וייקחו”.

פיראס עימנואל בעלים של חדר כושר: הפוסט של פיראס עמנואל, בעלי חדר הכושר „לזוז” בנוף הגליל
פיראס עימנואל הבעלים של חדר כושר וואן בנוף הגליל ()פיראס עמנואל

גם במכון הכושר „אדרנלין” שבכרמיאל, שם גם מיושם בצורה קפדנית את „התו הסגול” – משתמשים רק 40 בני אדם במתקני הכושר בכל רגע נתון, לאחר שמילאו הצהרות בריאות ומדדו חום. למרות זאת, ממחר המכון יושבת.

 

משה שבתאי, בעל העסק, אמר: „אין חשיבה אסטרטגית או תכנון ליותר מכמה דקות. ישראל היא ספינת משא, לא סירת מרוץ שאפשר לסובב מאה מטר לפני שהיא מתרסקת בחוף”. לדברי שבתאי, הוא לקח הלוואה כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי – אבל גם הכסף הזה אזל. „חזרנו לעבוד למשך כחודש”, המשיך. „בקושי הצלחנו להרים את הראש מעל המים – ועכשיו זו פשוט מכת מוות”.

 

שרון אוטמזגין, אחת המתאמנות, אמרה בצער: „זה לא הגיוני. שומרים פה על הכללים בצורה הכי קפדנית שאפשר. זה לא הוגן כלפי הבעלים שיישאר בלי פרנסה ולא הוגן כלפינו, המתאמנים, שמבחינתנו זה אורח חיים”.

 

גם בחדר הכושר „לזוז” שבמרכז ירושלים , שנסגר לשמונה ימים בהוראת משרד הבריאות לאחר שנודע כי שהו בו ארבעה חולים מאומתים, שרר אמש בלבול רב – הן בקרב הבעלים והן בקרב המתאמנים.

 

ויקטור שנקל, אחד מבעלי הרשת, אמר: „התחושה בענף שלנו היא של הלם קרב. אף אחד לא מבין לאן אנחנו הולכים, מתי נחזור ואם בכלל. כל הענף קורס”. הוא התייחס לצו הסגירה שניתן למכון הכושר שבבעלותו: „לפי משרד הבריאות, ביקרו אצלנו ארבעה חולים מאומתים במאי וארבעה ביוני. סגרו אותנו עוד לפני שביררו אם בכלל הייתה הדבקה בחדר הכושר. היד הייתה קלה על ההדק. נגרם לנו נזק בלתי הפיך ועד עכשיו ליקקנו את הפצעים”.

 

„משקה אחרון” בתל אביב: „יש מסיבות בגגות”

בינתיים, בתל אביב, נצפו אמש אלפים בפאבים ובמקומות הבילוי שעוד נותרו פתוחים ברחבי העיר ולגמו את כוסות המשקה האחרונות לפני שהשערים ייסגרו – כשברקע חוסר הבהירות בנוגע לתקנות החירום. עם זאת, למרות העלייה הדרמטית במספר הנדבקים בנגיף, בעיר הלבנה, כך נראה, לא מתרגשים ומצהירים: „במקרה הכי גרוע – נמצא דרכים אחרות לבלות עם חברים”.

ברים בתל אביב בצל הקורונה (צילום: מוטי קמחי)„במקרה הכי גרוע, נבלה בגגות”. מבלים ברחוב קינג ג’ורג’ בתל אביב, אמש(צילום: מוטי קמחי)
ברים בתל אביב בצל הקורונה (צילום: מוטי קמחי)(צילום: מוטי קמחי)
ברים בתל אביב בצל הקורונה (צילום: מוטי קמחי)(צילום: מוטי קמחי)המונים פקדו את הברים בתל אביב בצל ההגבלות (צילום: משי בן עמי)(צילום: משי בן עמי)
המונים פקדו את הברים בתל אביב בצל ההגבלות (צילום: משי בן עמי)(צילום: משי בן עמי)

ספיר, שיצאה לבלות באחד הפאבים ברחוב קינג ג’ורג’, התייחסה באדישות לנושא: „כנראה יהיה עוד סגר, אבל מה אפשר לעשות? יש התרופפות במשמעת והמצב משתנה. עם פרוץ המגפה בישראל אנשים הקשיבו והקפידו על ההנחיות, אבל אני לא חושבת שיהיה אפשר לגרום לציבור לעשות זאת שוב”.

 

איילה, שישבה בשולחן סמוך ולגמה יין עם אחת מחברותיה, הוסיפה: „אנחנו מקוות שזה לא הלילה האחרון שלנו בחוץ, אבל אי אפשר לדעת. הסטודיו שבו אני מתאמנת חזר רק לאחרונה לפעילות ועכשיו הוא שוב ייסגר”. היא הביעה קורת רוח מהמתרחש – והוסיפה במשיכת כתפיים: „אבל מי מקשיב לנו?”. גם איילה, בדומה לזוגות שצוינו לעיל, אמורה הייתה להתחתן בחודש שעבר – אך נאלצה לדחות. עם זאת, היא הצליחה לשמור על אופטימיות: „מקווה שאתחתן בספטמבר. לא נדחה עוד פעם”.

 

באותו מקום ישב גם דניאל, תושב העיר שהגיע עם חבריו שככל הנראה הסכינו עם החלטות הממשלה, ואמר כשכוס משקה בידו: „זה היום האחרון שבו עוד אפשר לצאת, אבל מחר זה נגמר”. חברתו ענבל סירבה להשלים עם המצב – והביעה תקווה „שהחיים יימשכו כהרגלם, ואולי זו לא הפעם האחרונה”.  און, אחד החברים שולחן, סיפר כי למרות ההגבלות – מתקיימות מסיבות פרטיות על גגות בתים בעיר.

 

בהמשך, ברחוב דיזנגוף, ישבו סתיו ותמרה, בני זוג, לגמו כוס אחרונה של בירה. „שמענו שהכול נסגר”, אמר סתיו – ובת זוגו הוסיפה: „אי אפשר לסגור את העיר שוב. מה שהיה – היה. צריך לחשוב על פתרונות אחרים”.

פורסם לראשונה 06/07/2020 23:18מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו

 

לפנייה לכתב/ת שלחו כתבהשתף ב-שתף ב-תגיות:נגיף קורונהממשלהמשרד הבריאותהזינוק הישראלי כמעט הכי גדול בעולם: נתוני הקורונה שהובילו להגבלותלפי שקף של משרד הבריאות, ישראל היא מהמדינות שבהן שיעור העלייה בנדבקים בקורונה ביחס לשבוע שעבר הוא הגבוה ביותר. מחצות…חדשות

A kormány hétfői rendkívüli ülésén jóváhagyta, hogy azonnali hatállyal bezárják a rendezvénytermeket, a bárokat és klubokat, a konditermeket és az uszodákat. Viszont egyelőre látogathatóak maradnak a tengerpartok, a zsinagógák és a vallási tanházak, vagyis a jesivák, korlátozásokkal működhetnek a szállodák, valamint az éttermek – noha az egészségügyi minisztérium ezek bezárását is követelte.

A vendéglőkben maximum húszan ülhetnek a zárt térben, de a teraszokon elhelyezhetnek további harminc embert, és a zsinagógákban legfeljebb 19-en imádkozhatnak vagy tanulhatnak egyszerre.

  • Ismét bezárnak a klubok, bárok, edzőtermek, uszodák, megszűnnek a kulturális rendezvények

Az ülésen megvitatták az érintett miniszterek heves ellenkezése mellett a közösségi közlekedés utasszámának korlátozását, valamint a nyári táborok és az iskolák nyári foglalkozásainak esetleges megszüntetését is. A buszokon ezentúl legfeljebb húszan utazhatnak, és csak a negyedik osztályig maradhatnak nyitva a nyári gyermekelhelyezést szolgáló táborok, foglalkozások.

A koronavírus-járvány terjedésének aggasztó adatai nyomán Benjamin Netanjahu miniszterelnök az értekezleten figyelmeztette a minisztereket, hogy “karnyújtásnyira vagyunk a teljes vesztegzártól”.

 

“Drasztikus intézkedésekre van szükség a még drasztikusabb intézkedések elkerülésére, a gyors és hatékony gazdasági kompenzáció mellett” – mondta Beni Ganz védelmi miniszter, a koalíciós megállapodás szerint másfél év múlva sorra kerülő jövendő miniszterelnök.

 

Az újabb, drasztikus óvintézkedések már a múlt héten elkezdődtek, de akkor még 50 főben korlátozták az imádkozók számát a zsinagógákban, és ekkora létszámmal engedélyezték a rendezvénytermek nyitva tartását is.

Izraelben vasárnap 817 új vírushordozót diagnosztizáltak 17 752 teszt alapján, ami igen magas, 4,6 százalékos arányt jelent. Jelenleg 11 856 fertőzött van, ami már meghaladja a járvány első hullámának csúcsát. 90-en vannak súlyos állapotban, 32-en lélegeztetőgépen.