A megbízhatóság, a stabilitás nagyon fontos
Hollik István, a KDNP országgyűlési képviselője, a Fidesz szóvivője a Heti Tv Pirkadat című műsorában beszélt a Lánchídról, a jövő évi költségvetésről, valamint a nemzeti konzultációról.
A politikus a Lánchíd kapcsán reményét fejezte ki, hogy még sokáig megmarad a főváros és Magyarország egyik szimbolikus építményének, ahogy abban is reménykedik, a Fővárosi Önkormányzat végre nekiáll és elkezdi a híd felújítását, amihez a szükséges pénz rendelkezésre áll. A főpolgármester az általa szervezett hétvégi demonstráción is azt nyilatkozta, az a pénz, amit a kormány ajánlott, nem elegendő. Ezzel kapcsolatban Hollik István kifejtette, Karácsony Gergely helyettese azt mondta, a rendelkezésre álló pénzösszeg elegendő a felújításra, ezek után hasznosabb lenne, ha ők ezt egymás között vitatnák meg. Egy biztos – tette hozzá, a főváros és a kormány tavaly megállapodott a felújítási költségek megosztásáról, a kormány a vállalt összeget biztosítja a koronavírus-járvány okozta megszorítások ellenére, az összeg lehívható. A képviselő szerint teljesen érthetetlen, mit tett, pontosabban mit nem tett az elmúlt kilenc hónapban a fővárosi vezetés, amelyik a hírek szerint csak most augusztusban ír ki majd egy feltételes közbeszerzést a Lánchídra.
A politikus beszélt az ország jövő évi költségvetéséről, amit már elkezdett megtárgyalni a parlament és a tervek szerint a tavaszi ülésszak végén kerül elfogadásra. A mostani helyzet rendkívülinek mondható, a helyzet is nehezebb, mint eddig, de mindezek ellenére a kormány úgy döntött, benyújtja a 2021-es költségvetést, mert a megbízhatóság, a stabilitás nagyon fontos, ezt történt eddig is, ezt a gyakorlatot most is folytatni kívánják.
A számokat illetően – jegyezte meg a képviselő, a jövő évi büdzsé egy jelentős, majdnem 5 százalékos növekedéssel számol, ami azt is jelenti, megkezdődik a 13. havi nyugdíj visszaépítése, jövőre egy heti plusszal számolhatnak már a nyugdíjasok, erre a célra a költségvetésben 73 milliárd forint szerepel. Ám mindezek mellett azt is tudni kell – emelte ki Hollik István, hogy amennyiben a növekedés meghaladja a 3 és fél százalékot, a kormány öttel számol, akkor a szokásos nyugdíjprémium kifizetésére is sor kerül, ez 50 milliárdot tesz ki.
AQ koronavírus-járvány második hullámára fel kell készülni, ezt a virológus szakemberek állítják, a kérdés az, hogy ez mikor érkezik Magyarországra, milyen erővel. A várakozások szerint ez késő ősszel érkezhet meg. A parlament megszüntette a veszélyhelyzetet, de fenntartották a járványügyi készültséget. Az elsőt minden képviselő támogatta, az utóbbit az ellenzék már nem. Pedig mindenki láthatja, a vírust nem hagyta még maga mögött az emberiség, vakcina nincsen, ezért is van szükség a járványügyi készültség fenntartása. Az összes szakember azt mondja, a második hullám elleni védekezés sikere azon múlik, milyen hamar tudnak az államok reagálni, mikor tudjál leghamarabb detektálni a fertőzést. Erre szükség van, hogy Magyarország ugyanolyan sikeresen védekezzen, mint a járvány első hullámában.
Hollik István külön beszélt a pedagógusoknak nyújtandó béremelésekről, ahogy az egészségügyben most az ápolóknak nyújtandó fizetésemelésekről. Mindez egy megállapodás része, aminek során több lépcsőben, de 70 százalékkal emelkedik az ápolók bére. Mellette természetesen az egészségügyi dolgozókat megilleti még a soronkívüli 500 ezer forintos juttatás.
Egyes ellenzéki politikusok a kormány által kiküldött nemzeti konzultációs íveket gyűjtenék össze, a hírek szerint az adatvédelmi hatóság vezetője már jelezte aggályait ezzel kapcsolatban, de a képviselő szerint is vannak jogi aggályok, de ennél fontosabb az, hogy az ellenzék rendszeresen támadja a nemzeti konzultációt. Pedig ennek során a kormány éppen azt teszi – jegyezte meg, hogy az embereket éppen azért és olyan dolgokról kérdezik, amelyek stratégiai fontosságúak, hogy ne csak négyévente a szavazófülkében mondjanak véleményt.