Donald Trump : Az Egyesült Államok kilép az iráni atomszerződésből

Donald Trump bejelentette, hogy az Egyesült Államok kilép az iráni atomszerződésből

 

Donald Trump amerikai elnök kedden bejelentette, hogy az Egyesült Államok kilép az iráni atomszerződésből, és aláírta azt a memorandumot, amellyel visszaállította az Irán elleni büntető intézkedéseket.

 

 

 נתניהו ניצח את הפרשניםפרישת ארה”ב מהסכם הגרעין הרקוב היא הישג מדיני היסטורי • ראש הממשלה אימץ

 

אסטרטגיה חדשה של „פריצה רועשת” לעבר היעד – וכבש אותו • פרשנות

 

 

  • אמנון לורד

פורסם ב: 08.05.2018 23:54 עודכן ב: 09.05.2018 00:1312

  • טראמפ אמש // צילום: אי.אף.פיטראמפ אמש // צילום: אי.אף.פי

ישראל היא המדינה היחידה שהרגישה את האפקט השלילי החמור של הסכם הגרעין. קוראים לזה סוריה. ההתפשטות וההיאחזות המאיימת של איראן בסוריה הן תולדה של הסכם הגרעין. בישראל רבים בממסד הביטחוני המשיכו לטעון שהאיראנים ממלאים בהקפדה אחר ההסכם. הם בחרו להתעלם מהתוצאה: מיליארדים של דולרים שזרמו לאיראן, לגיטימציה בינלאומית, היחלצות מהלחץ הבינלאומי וחדירה מואצת לארצות המזרת התיכון, מתימן ועד סוריה ולבנון.יציאת ארה”ב מההסכם, כשהיא מתואמת עם ישראל, מחזירה את הלחץ על איראן. היא זו שצריכה להחליט עכשיו איך להתנהג לנוכח החזרת הסנקציות החמורות ביותר עליה, ואיך לפעול גם לנוכח איומים ברורים שהשמיע הנשיא טראמפ בהודעתו. היא תבחר ככל הנראה בניסיון להמשיך בקיום ההסכם. איראן תנסה אולי לכתר את ארה”ב באמצעות רוסיה, סין ואירופה, אך ארה”ב תמשוך את אירופה לצידה. ישראל שיחקה כאן תפקיד חשוב ביותר. בניגוד לדעתם של פרשני דמה, קבע אמש תא”ל יעקב נגל, לשעבר היועץ לביטחון לאומי, כי המידע שפרסמה ישראל מארכיון הגרעין האיראני מוכיח הפרות של לפחות שני סעיפים בהסכם הגרעין. מדיניותו של ראש הממשלה נתניהו היא חידוש בשיטות האסטרטגיות המדיניות המסורתיות של ישראל. במקום בזחילה, במקום הסיסמה הידועה „בהשקט, בבטחה”, נתניהו בחר במה שמכונה בז’רגון הצבאי „פריצה רועשת”. זאת כדי לאלץ את הקהילה הבינלאומית לפעול, לאחר שנחשפה כמי שחתמה על הסכם מבוסס שקרים. הוא יצר לגיטימציה בינלאומית למלחמת מנע ב”סלואו־מושן”. התקיפות האפקטיביות של החודשים האחרונים בסוריה המיוחסות לישראל פגעו קשה באיראנים. המתקפה המדינית ומצגת מסמכי הגרעין הכניסו את איראן למגננה.  הסיבה שהממסד הביטחוני ומנהיגי ישראל בעבר נהגו לקיים מגעים שקטים ובמקביל להכריז כי איראן היא בעיה שהעולם צריך לטפל בה ולא אנחנו, היא החשש שפעילות מדינית בפרופיל גבוה תעורר את העולם לתגובת נגד: לטפל באופציה הגרעינית הישראלית. נתניהו שבר את הכלים בתחום הזה והוכיח שההתנהלות הזוחלת שהיתה מקובלת בעבר היא אנאכרוניסטית. כמדינה בעלת עוצמה בינלאומית ישראל יכולה לתבוע את המגיע לה ולהגיד את הדברים בקול רם וצלול.מרכזיותה של ישראל במשחק המזרח־תיכוני החדש מתבטאת בביקור ראש הממשלה היום במוסקבה. הוא מוזמן למצעד הניצחון על גרמניה הנאצית, וגם יקיים שיחות עם פוטין. רבים ציינו כבר בתחילת דרכו של טראמפ כי נתניהו נמצא בעמדה ייחודית, שיכולה לאפשר לו לפשר או לתווך בדרך כלשהי בין ארה”ב לרוסיה. זה לא דבר שמדברים עליו, כי זו לא עמדה שישראל רוצה בה. אבל יכולים להעלות רעיונות שיהפכו את רוסיה לגורם חיובי במזרח התיכון. לעמדות של ישראל יש משקל רב יותר אחרי התפוצצות מאגר הטילים הגדול בסוריה. האיראנים מודעים יותר מאי פעם לכך שישראל אכן מסוגלת להשמיד פיזית את מתקני הגרעין שלהם.בארה”ב תומכי טראמפ משווים בין המהלך של הפרישה מההסכם לפרישה של הנשיא רייגן ב־1986 מהשיחות על פירוק החימוש ברייקיאוויק עם מנהיג בריה”מ דאז מיכאיל גורבצ’וב. הם מאמינים שההסלמה שכפה רייגן במרוץ החימוש גרמה להתמוטטות בריה”מ כעבור שלוש שנים. ייתכן שזו המטרה של טראמפ ושל נתניהו ביחס לאיראן. אם הלחץ הזה על איראן יביא להסכם חדש, שיכניס את השיפוצים המתבקשים בהסכם הקיים ויביא להכלת ההתפשטות האיראנית בסוריה – זה גם יהיה הישג אדיר.

A Fehér Házból valamennyi nagy tévétársaság által élőben közvetített beszédében az amerikai elnök ostorozta Irán politikáját és azt fejtegette, hogy a 2015-ben aláírt megállapodást “rosszul tárgyalták”, ezért ha Irán be is tartja a benne foglaltakat, politikája változatlanul veszélyes.

Trump utalt Benjámin Netanjahu miniszterelnök múlt hétfőn mondott beszédére, amelyben hírszerzési jelentésekre hivatkozva azzal vádolta meg Iránt, hogy hazudott és változatlanul atomfegyver kifejlesztésén munkálkodik. Bár ezek a hírszerzési információk a 2015 előtti helyzetre vonatkoztak, beszédében Donald Trump így fogalmazott: ezek az információk megerősítik, hogy Irán atomfegyverek kifejlesztésére törekszik.

 

Az amerikai elnök hangsúlyozta: az Iránnal kötött nukleáris megállapodásnak védelmeznie kellett volna az Egyesült Államokat és szövetségeseit, ehelyett azonban szerinte az egyezmény lehetővé tette, hogy Irán továbbra is uránt dúsíthasson.

Ha életben maradna ez az egyezmény, akkor ez fegyverkezési versenyhez vezetne a Közel-Keleten – tette hozzá.  “Nincs megfelelő mechanizmus” annak ellenőrzésére, hogy Irán nem csapja-e be a megállapodást aláírókat – hangoztatta Trump, hozzátéve, hogy a megállapodás egyébként sem kényszeríti Iránt arra, hogy felhagyjon destabilizáló tevékenységével és a terrorizmus támogatásával a térségben. Trump Szíriát és Jement említette példaként az iráni destabilizáló tevékenységre.

Leszögezte: “világos”, hogy a jelenlegi, “alapjaiban hibás” egyezmény mellett az Egyesült Államok nem tudja megakadályozni, hogy Irán atombombára tegyen szert, ezért országa kivonul az egyezményből.

A kilépéssel egy időben Washington visszaállítja a korábbi szankciókat Irán ellen, mégpedig – ahogyan fogalmazott: – “a lehető legmagasabb szinten”. Az erőteljes szankciók azonnal életbe lépnek – közölte.

A beszéd után Donald Trump aláírta azt a memorandumot, amely a büntető intézkedésekről rendelkezik.

 

Netanyahu’s Response to Trump Killing Iran Nuclear Deal and Reimposing SanctionsBy Avi Abelow – May 8, 2018 6118 0Share on FacebookTweet

Israeli Prime Minister Netanyahu has worked for years to try to stop Obama’s dangerous Iran nuclear deal. His hard work has finally paid off. President Trump is reinstituting sanctions and in essence killing the deal.

Finally the free world has a leader with the guts to lead and not appease. This is a step to make the world a safer place for all. PM Netanyahu responds in kind.

More of Netanyahu’s Text

“Israel has opposed the nuclear deal from the start. We said that rather than blocking Iran’s path to a bomb the deal actually paved Iran’s path to an entire arsenal of nuclear bombs, within a few years. The removal of sanctions under the deal already produced disastrous results. The deal did not push war further away, it actually brought it closer. The deal didn’t reduce Iran’s aggression; it dramatically increased it. And we see this across the entire Middle East. Since the deal we have seen Iran’s aggression grow every day. In Iraq, in Lebanon, in Yemen, in Gaza and most of all in Syria, where Iran is trying to establish military bases from which to attack Israel.”