Ötven napra akár az ördöggel is
Dr. Magyar György ügyvéd a választójogi törvény megváltoztatásáról is beszélt egy civil kezdeményezés kapcsán, mely szerint szükség lenne egy ideiglenes nagy összefogásra, amelyik visszaadná a demokratikus jogokat, megteremtve egy új választás lehetőségét.
Egyre többet hallani arról, hogy minden az utcán dől el, de tényleg ott kell eldönteni, hogy milyen törvények szülessenek, hogy miként válasszunk?
Jó a kérdés, mert én magam is többször felháborodtam azon, hogy vannak lelkes, jószándékú emberek, akik bizony abszolút dilettánsak. Azt feltételezni, hogy az utcán elérjük, hogy az a Fidesz, amelyik hozott egy teljesen egyoldalú választójogi törvényt, ami a saját javára szól, megváltoztatja majd ezt, mert dübörög az utca. Most annyira volt sikeres ez a dübörgés, hogy a hétvégén kétszázan voltak ott, és nyolc vagy kilenc párt állt a kezdeményezés mögé. Félreértés ne essék, az helyes, amit ez a civil szervezet kitalált, hogy jöjjön létre egy agóra, ahol megbeszélhetjük a dolgainkat, az is jelentős, hogy ez a szervezet összehozta a demokratikus erőket, hogy közösen képviseljenek egy érdeket. Az azonban dilettantizmus, hogy az Agóra helyszínétől háromszáz méterre levő Parlament helyett ott az utcán akarja megváltoztatni a választójogi törvényt. Tudomásul kell venni, ehhez nem lehet hozzányúlni alig hét hónappal a választások előtt.
Akkor miért álltak be mögé a pártok?
Szerintem 2011 óta kellett volna hőbörögni, mert ezt a törvényt akkor alkották meg, onnantól kezdve lejt a pálya. A 2014-es választási eredményeket jól ismerjük, a 45 %-os szavazatszerzés 2/3-os, 66 % feletti eredményt hoz a Parlamentben. A törvény szerint a választás egyfordulós, nincs mód az együttműködésre, az eredmény felszorzódik, a vesztesre adott szavazatokat is a nyertes kapja meg. Tehát ennek a megváltoztatására 2011 óta kellett volna foglalkozni, nem most kell ébredni és nem az utcán kell változtatni!
Továbbra is kérdezem, ha így van, akkor ezek a pártok miért mennek el egy ilyen rendezvényre, hiszen semmi lehetőségük sincs jelenleg a változtatásra?
Üzenetértéke van azért annak, hogy ebben a kérdésben egyetértenek. Emlékeztetnék Majtényi László köztársasági elnöki jelölésére. Fontos volt a szimbolikája, eredménye nem lehetett. A pártok is tudják, az utcán nem lehet a választójogi törvényt megváltoztatni, tessék szépen bemenni a Parlamentbe, akár a civilekkel együtt, levéve a pártsapkát, és azt mondani, egy jelöltet indítunk 106 egyéni körzetben, egy listával, majd utána, ha bekerülnek, akkor változtassák meg ezt az antidemokratikus törvényt. Ez az alkalmas forma, a többi csak hőbörgés, pótcselekvés.
Akkor Ön szerint mivel kéne elfoglalni magukat ezeknek a pártoknak?
csak azzal kéne foglalkozniuk, hogy megtalálják azt a 106 értékes jelöltet, akit ki tudnak állítani. Ott van Veszprémben Kész Zoltán, ő az időközi választáson kész volt a harcra, de ma nem látom, hogy bármelyik párt kész lenne erre, azaz egy jelölttel elindulni. Azzal vannak elfoglalva, hogy ki kivel áll össze, ki kivel nem, mit keres a listán az, akinek nincs ott a helye. Egyszerűen nem kellene pártoskodni! Mi, civilek már kitaláltuk ezt, a pártpolitizálás ugyan a közélet központja, de nem csak ez van a világon. Tessenek értékes embereket keresni, nem csak a pártokból, nem azzal kellene foglalkozni, hogy hány képviselő kerülhet be. Mi azt találtuk ki, legyen újra kétfordulós választás, ezt úgy lehet elérni, hogy most egy kétlépcsős választást csinálunk. Álljon össze mindenki, még a Jobbik is, mert a változtatáshoz kell a 45 %. Ennek a társaságnak, ha sikerül győznie, akkor utána az új Parlamentben azonnal meg kell változtatni a választójogi törvényt, az alkotmány abszurditásait lenyesegetni, visszaadni a független intézmények függetlenségét, rendezni a pártfinanszírozást. Ezt 50 nap alatt meg lehet csinálni, utána meg ki kell írni az új választást, ahol már mindenki újra felveszi a pártsapkáját és megküzd a választók bizalmáért és egymással. Lehetséges, hogy ezen a második választáson majd megint a Fidesz győz, de már biztosan nem lesz kétharmada. Már lesz kontrollja, legyen az párt-, társadalmi, parlamenti, politikai kontroll. Ez ugyanis ma nincsen.
Biztos Ön abban, hogy ehhez szükség van a Jobbikra, van ennek a pártnak ekkora támogatottsága?
A Jobbik valóban nem összeférhető, ők sem szeretnének balliberálisokkal együttműködni, de a cél érdekében, technikai együttműködésre szükség van, ahogy a Jobbik híveire is. Nem a párt ideológiájával kell együttműködni, hanem a választókkal. A választók egy része bizony úgy gondolja, a Jobbik még nem volt hatalmon, még nem erősödött meg, nem annyira korrupt. Tetszik, nem tetszik, csak így valósítható meg a cél, hogy állítsuk vissza Magyarországon a jogállamot, jelenleg ugyanis itt nincs jogállam.
Ön inkább vállalná azt a bizonyos 50 napot?
Inkább vállalom, hogy utána a következő négy évben egy kontrollizált Parlament legyen Magyarországon, hogy ne haladjunk bele Oroszországba, se egyetlen diktatúrába.
Hogy állnának össze a jelöltek Ön szerint akkor?
A KARD Egyesületben ezt is kitaláltuk, ez pedig az online nulladik forduló. Ezzel lehetne a sikeres, ismert jelölteket kiválasztani, akik akár a helyi pártjelöltek helyett indulnak el. Nem szerencsés, ha a pártok mindegyike kiállítja a saját jelöltjét, majd egy asztal mellett kikártyázzák a megoldást. Most ez zajlik. Ezzel ellentétbe áll a mi ötletünk vagy megtalálni azt a 106 patikáriust, tanárt, stb., akik felvállalja ezt az ideiglenes programot, kell egy minimálprogram a választóknak is. ma ugyanis a statisztikák azt mondják, a váltani szándékozók többen vannak, kell alternatívát mutatni a jelenlegi hatalommal szemben. Erre a jelenlegi ellenzék képtelen, összeállni nem tudnak, külön-külön meg nem rendelkeznek ekkora erővel. Választási pártot, szövetséget kell létrehozni, ami ne örökre szól, sőt! Az a dolga, hogy a jelenlegi hatalmat leváltsa, majd utána a különböző pártok, az új törvény szerint megmérethetik magukat, ahogy azt kell. Ma azt mondják az ellenzéki pártok, vannak egyéni jelöltjeik, de ismeri őket valaki? Minden kispártra adott szavazat a Fideszt erősíti. Nem elég a pártsovinizmus ahhoz, hogy ezt az országit ebből a kátyúból kiemeljük.
Köszönöm a beszélgetést.
Breuer Péter