A brit EU-tagságtól függnek a jövőbeni beruházások?

Zsarolja a Microsoft Angliát

A brit EU-tagságtól függnek a jövőbeni beruházások?

Alig burkoltan a további brit EU-tagságtól tette függővé jövőbeni nagy-britanniai beruházásait a Microsoft.

microsoft_4.jpg

Az amerikai szoftveróriás brit részlegének vezetője, Michel Van der Bel a cég ötezer nagy-britanniai alkalmazottjának küldött, kedd este nyilvánosságra hozott körüzenetében közölte: a Microsoft véleménye az, hogy Nagy-Britanniának az Európai Unióban kell maradnia.

Van der Bel szerint a vállalat tiszteletben fogja tartani a brit EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazás eredményét, és szilárdan elkötelezett nagy-britanniai üzleti tevékenységének fenntartása mellett. A további brit EU-tagságtól azonban a Microsoft jövőbeni nagy-britanniai beruházásainak fontos kritériumai függnek – fogalmaz a körlevélben a cég brit részlegének igazgatója.

Hozzátette: a brit EU-tagság önmagában is olyan kulcsfontosságú kritérium volt, amely Nagy-Britanniát az egyik legvonzóbb európai beruházási helyszínné tette a Microsoft számára. Az EU-tagság volt a fő oka annak is, hogy a Microsoft Cambridge-ben hozta létre első külföldi kutatási és fejlesztési laboratóriumát – áll Michel Van der Bel keddi állásfoglalásában.

A cégvezető hangsúlyozta, hogy a Microsoft 1982-ben Nagy-Britanniában nyitotta meg első külföldi képviseletét, és azóta 25 ezer brit vállalattal alakított ki partnerségi hálózatot.

A brit piacon tevékenykedő hazai és külföldi óriásvállalatok egymás után adnak ki hasonló állásfoglalásokat az EU-referendum közeledtével.

csm_Airbus_formation_flight_A320_A330_A350_XWB_A380_5b863103f6.jpg

Az Airbus a kínai piac 50 %-át uralja

Nemrégiben az Airbus európai repülőgépgyártó konzorcium – amely 25 brit telephelyen közvetlenül 15 ezer, a beszállítókkal együtt közvetve százezer brit alkalmazottat foglalkoztat – egyenes utalást tett arra, hogy ha a választók többsége a kilépésre voksol a brit EU-tagságról döntő népszavazáson, az kérdésessé teheti az Airbus jövőbeni nagy-britanniai beruházásait.

Az alkalmazotti állománynak áprilisban körbeküldött felhívás szerint az Airbus üzleti modellje teljes mértékben arra épül, hogy a cég minden korlátozás nélkül mozgathassa Európában termékeit, alkalmazottait és üzleti elképzeléseit, és nem hiszi, hogy ha Nagy-Britannia távozik az EU-ból, az javítaná az Airbus nagy-britanniai működésének versenyképességét.

„Mindenkinek észben kell tartania, hogy a jövőbeni beruházások nagymértékben függnek attól az üzleti környezettől, amelyben a cég tevékenykedik”, állt az Airbus figyelmeztetésében.

25309738-5F44-4B06-B10A-06A93C4A3D16_w640_r1_s_cx0_cy4_cw0.jpg

A Microsoft termékeinek komoly hányada nem az Európai Unióban készül

A Magyar Kroki meglátása szerint nem tűnik piaci érvekkel indokolhatónak a fenyegetés. A Microsoft 1992 óta van jelen Kínában, amely szintén nem tagja az Európai Uniónak. Bill Gates tökéletesen megjósolta a kínai gazdaságnak azt a virágzását, ami azóta le is zajlott. A Microsoft ma Amerikán kívül a legkiterjedtebb érdekeltségeit ebben a rabszolgatartó parancsuralmi rendszerben tartja, és 17 ezer kínai partnercéggel áll kapcsolatban. Termékeinek jelentős része itt készül. A Microsoftot tavaly „A világ tíz, Kínában jelenlevő leginnovatívabb cége” közé sorolta a Fast Company magazin.

Ugyancsak kiterjedtnek mondhatók a francia Airbus üzleti kapcsolatai, függetlenül attól, hogy uniós vagy azon kívüli országról van szó. A cég közvetlenül 50 000 embert foglalkoztat 4 európai országban: Franciaországban, Németországban, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban (maga a gyártás Franciaországban Németországban folyik), de közvetve jóval többet. Az Egyesült Királyságban az Airbus mintegy 400 alvállalkozón keresztül százezer állást generál. Nyilván nem annak köszönhetően, hogy Nagy-Britannia tagja az Európai Uniónak, hanem mert ilyen szintű munkát itt tud elvégeztetni.

csm_China_A320_facility1_Sep08_hr_21_8b525f92ea.jpg

A320-ast szerelnek össze Kínában

Az Airbus azonban ugyancsak dicsekedhet komoly kínai jelenléttel. 1150 gépe repül kínai légitársaságoknál, ami azt jelenti, hogy a piac 50 százaléka az övék – egy nem európai uniós államban.

 

Forrás: https://magyarkroki.com