A törvényeket betartva semmilyen jogi lehetőség nincs arra, hogy a két népszavazást egy időben lehessen kiírni – jelentette ki Kósa Lajos az MSZP népszavazási kezdeményezésének a Házhoz való benyújtása kapcsán.
A Fidesz frakcióvezetője napirend előtti felszólalásában leszögezte, Tóbiás József nyílt törvénysértésre buzdította a parlamentet. Kósa Lajos szerint ez nem meglepő, ugyanis, mint felidézte, Tóbiás József egy korábbi kampányban azt mondta, hogy a törvények nem számítanak, majd a kampány végén megbeszélik, mennyi a büntetés.
Az MSZP elnök-frakcióvezetője most arra tett javaslatot, hogy a parlament, fittyet hányva minden létező jogszabályra, támogassa a szocialisták azon javaslatát, hogy az Országgyűlés írjon ki népszavazást két kérdésben – fejtette ki.
Kósa Lajos politikai blöffnek nevezve az MSZP kezdeményezését, felhívta a figyelmet arra, ha van százezer aláírásuk a szocialistáknak, akkor azt be kell vinni a Nemzeti Választási Irodába, ahol 60 nap áll rendelkezésre a hitelesítéshez, és ha a Nemzeti Választási Bizottság határozatában megállapítja, hogy ki lehet írni a népszavazást, akkor az Országgyűléshez fordul. Ennek hiányában a parlamentnek nincs miről döntenie – tette hozzá a fideszes képviselő.
Kósa Lajos leszögezte, a törvényeket betartva semmilyen jogi lehetőség nincs arra, hogy a két népszavazást egy időben lehessen kiírni. A parlament egy dologban tud most dönteni, abban, hogy kiírja-e a kényszerbetelepítés kapcsán a népszavazást – húzta alá.
A Fidesz frakcióvezetője megjegyezte, az MSZP-ben dúl az elnökválasztási kampány, az egészet ebben a kontexusban érdemes értelmezni; a pártban az elnökjelöltek mindenfajta blöffel kívánnak egymás fölé kerekedni.
A képviselő közölte, a szocialisták kezdeményezését majd akkor kell megvitatni, ha előálltak a megfelelő számú aláírással. Kósa Lajos szerint ha akkora az elégedetlenség az országban, mint amit a szocialisták állítanak, akkor az MSZP-nek 1 vagy 2 millió aláírással kellene előállnia.
Kósa Lajos kiemelte, ha a szocialisták valóban állást szeretnének foglalni a jövőnk szempontjából meghatározó kérdésben, akkor mondjanak ők is nemet a kényszerbetelepítésre.
Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfőnöke emlékeztetett arra, hogy a szocialisták kormányzása alatt három nap alatt gyűjtötték össze a szociális népszavazás elrendeléséhez szükséges aláírásokat.
A kormány által kezdeményezett kvótareferendumról azt mondta, hogy a kényszerbetelepítés valódi és fenyegető veszély, elindult az azzal kapcsolatos uniós egyeztetés és várhatóan felgyorsulnak a folyamatok.
Ezért fontos a mihamarabbi népszavazás – érvelt, megjegyezve, hogy legkésőbb nyár végén vagy ősz elején tarthatják a referendumot.
Az Európai Bizottság javaslatából az is kiderül – mondta -, hogy egy bevándorló 78 millió forintot, egy magyar ember kevesebb mint egymillió forintot ér.
Fotó: fidesz.hu
Kifejtette: hét év alatt az összes uniós támogatás egy főre jutó értéke nem haladja meg az egymillió forintot. A miniszter szerint a kérdés Magyarország szuverenitásáról is szól és az ország szuverenitásának azon eleméről, hogy eldöntse, a magyaroknak kivel kell együtt élniük, nem mondott le.