Újabb 72 órás tűzszünet

Egyiptom mind a palesztin, mind az izraeli fél belegyezését megkapta egy újabb 72 órás tűzszünethez a Hamász iszlámista szervezet irányítása alatt álló Gázai övezetben – jelentette a MENA hivatalos egyiptomi hírügynökség.

news.walla.co.il/?w=/2687/2774369

 

ישראל והפלסטינים הסכימו להפסקת אש של 72 שעות מחצות

מאת: אמיר תיבון, אמיר בוחבוט ואבי יששכרוף, מערכת וואלה! חדשות
יום ראשון, 10 באוגוסט 2014, 19:26

בישראל ובחמאס אישרו דיווחים שלפיהם הוסכם על הפסקת אש מהלילה. עם זאת, גורם מדיני אמר כי המשלחת הישראלית „לא תצטרף לשיחות בקהיר לפני שהפסקת האש תכובד בשטח”

שידור חי מעזה:
(צילום: רויטרס)

– גורם מדיני ישראלי: הצדדים הסכימו להפסקת אש של 72 שעות מהלילה
– לדברי הגורם, לא יהיה מו”מ כל עוד ירי הרקטות נמשך
– גורם ביטחוני: חמאס לא צפוי ולא יציב
– יותר מ-20 רקטות שוגרו היום מרצועת עזה, ארבע יורטו

בדרך להפסקת אש? גורם מדיני ישראלי אמר הערב (ראשון) כי ישראל והפלסטינים הסכימו להפסקת אש של 72 שעות החל מחצות הלילה. עם זאת, הוא ציין כי המשלחת הישראלית „לא תצטרף לשיחות בקהיר לפני שנראה שהפסקת האש מכובדת בשטח. לא נקיים משא ומתן כל עוד נמשך הירי”. עיזת א-רישק, בכיר חמאס המשתתף בשיחות בקהיר, אישר הערב כי ארגונו הסכים להפסקת האש ואמר: „נעדכן את האחים במצרים על הסכמתנו לרגיעה”.

מעט מוקדם יותר אמר גורם פלסטיני רשמי לסוכנות הידיעות רויטרס כי ישראל והפלסטינים הגיעו להסכמה על הפסקת אש של 72 שעות, וייתכן שזו תיכנס לתוקפה בסביבות חצות הלילה. „הישראלים והפלסטינים הסכימו להפסקת אש חדשה של 72 שעות כדי להתחיל במגעים רציניים לקראת הפסקת אש ארוכת טווח”, אמר הגורם, המעורה בשיחות. לדבריו, המשלחת הישראלית תשוב לקהיר לפני חצות הלילה, ואפשר שהפסקת האש תיכנס לתוקף בשעה זו.

מלחמה בדרום – סיקור מיוחד בוואלה! חדשות:
תושבי הצפון לממשלה: „דמנו לא הפקר – טפלו במנהרות”
חמאס ממשיך לירות אך מתעקש שפניו לא להסלמה / פרשנות
עדכונים שוטפים, דקה אחר דקה


הושגה הסכמה? משעל, סיסי, נתניהו ואבו מאזן

הושגה הסכמה? משעל, סיסי, נתניהו ואבו מאזן


"חמאס לא צפוי ולא יציב". חאלד משעל (צילום: אי-פי)

„חמאס לא צפוי ולא יציב”. חאלד משעל (צילום: אי-פי)

גם סוכנות הידיעות הטורקית „אנטוליה” דיווחה הערב כי הושגה הסכמה להפסקת אש, וכי מצרים צפויה להכריז על כך. משרד החוץ בקהיר פרסם הודעה ובה קרא לצדדים להסכים לכך „כדי לאפשר הכנסת סיוע הומניטרי, שיקום התשתיות וניצול הרגיעה לחידוש השיחות העקיפות באופן מידי ומתמשך”. בעניין זה, צוטט הערב ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל אומר כי „על כל הפסקת אש קבועה להוביל להסרת המצור מעל רצועת עזה„. ישראל הבהירה זה מכבר כי היא מתנגדת לדרישה זו.

גורם ביטחוני בכיר התייחס הערב להפסקת האש המסתמנת. „אנו מכירים את הדיווחים ומקבלים אותם מכמה כיוונים”, אמר. „זה יכול לקחת דקות, שעות וזה גם יכול להתהפך. כמו שהבנו עד עכשיו ולכל אורך המבצע, חמאס לא צפוי ולא יציב”. הגורם הביטחוני הדגיש כי מקור הבעיה הוא חאלד משעל, שמקשה על המשא ומתן בין הצדדים.


ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון בפתח ישיבת הממשלה בקריה בתל אביב, הבוקר (צילום: רויטרס)

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון בפתח ישיבת הממשלה בקריה בתל אביב, הבוקר (צילום: רויטרס)


בכיר חמאס אבו מרזוק מתראיין לסוכנות רויטרס, היום בקהיר (צילום: רויטרס)

בכיר חמאס אבו מרזוק מתראיין לסוכנות רויטרס, היום בקהיר (צילום: רויטרס)

במהלך היום נמשכו השיחות בקהיר במטרה לגבש מתווה מוסכם להפסקת אש. באופן רשמי, ישראל אינה משתתפת בשיחות בקהיר כל עוד הפלסטינים ממשיכים לשגר רקטות לעבר ישראל. כבר בצהריים דיווחו מקורות פלסטיניים בקהיר כי המשלחת הפלסטינית לשיחות הסכימה לחדש את הפסקת האש למשך 72 שעות. ואולם, זמן קצר אחר כך התייחס לדיווח סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, והגדיר אותו „לא מדויק”. גורמים במשלחת הפלסטינית אמרו אחר הצהריים לסוכנות הידיעות הפלסטינית „צפא” כי ההצעה המצרית לרגיעה למשך 72 שעות עודנה בבדיקה.

גורם ישראלי בכיר שעודכן בפרטי המגעים להפסקת אש בקהיר העריך היום כי המטרה המדינית של מצרים בשיחות היא לחזק את מעמדו של יו”ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ולשלול מחמאס את היוקרה שניסה להשיג במערכה נגד ישראל. על פי אותו גורם, בהסדר שמצרים פעלה לקדם יידרשו חמאס ושאר הפלגים הפלסטיניים „להכיר בכך שהם נמצאים בשורה השנייה, ואילו אבו מאזן, כמי שזוכה לתמיכת מצרים, הוא המנהיג הכלל-פלסטיני שיוביל את שיקום רצועת עזה”.


שריפה שפרצה במועצה האזורית שער הנגב בעקבות התפוצצות רקטה (צילום: כבאות לכיש)

שריפה שפרצה במועצה האזורית שער הנגב בעקבות התפוצצות רקטה (צילום: כבאות לכיש)


הגורם הבכיר אמר כי התיאום בין ישראל לבין מצרים נמשך כל העת חרף העובדה שהמשלחת הישראלית לא שוהה בקהיר. „מצרים עדכנה את ישראל במגעים שלה עם הפלסטינים”, אמר הגורם הבכיר. לדבריו, „המתווה של מצרים לא השתנה: הפסקת אש מידית שתאפשר להתמודד עם המציאות ההומניטרית הקשה, ורק לאחר מכן פתרון הסוגיות המדיניות והכלכליות במשא ומתן מדורג”. הוא הוסיף כי בשיחות עם בכירים מצרים נשמעה ספקנות לגבי כוונותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לנצל את ה”קואליציה האזורית” שנוצרה במהלך המבצע לטובת מהלך מדיני שישנה את פני האזור. מצרים, על פי אותו גורם, מתכוונת לדחוף לכך ביום שאחרי המבצע, ולו רק כדי להוכיח את מחויבותה לסוגיה הפלסטינית.

בתוך כך, בצהריים דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית „סאווא” כי חמאס הצליח להכניס לרצועת עזה סכום כסף הנאמד במיליוני דולרים, שלא הועבר בחודשיים האחרונים, ואשר אפשר לו לשלם את משכורותיהם של פקידיו. לפי הדיווח, היום הועברו לכל אנשי הזרוע הצבאית, גדודי עז א-דין אל-קסאם, כספי המשכורות של החודשיים האחרונים, ובהמשך ישולמו גם משכורותיהם של פקידי ממשלת חמאס לשעבר ששלטה ברצועה בשנים האחרונות. טרם ברור כיצד הצליח הארגון להכניס סכום כסף כה גדול לרצועת עזה, ואם מדובר במהלך שנועד, בין היתר, לסלול את הדרך לקראת הפסקת אש.


כיבוי שריפה בבית לאהיא שבצפון הרצועה אחרי אחת מתקיפות צה"ל (צילום: רויטרס)

כיבוי שריפה בבית לאהיא שבצפון הרצועה אחרי אחת מתקיפות צה”ל (צילום: רויטרס)