Lázár János napirend előtti reagálásában a Fidesz-frakció nevében arról biztosította a miniszterelnököt, hogy az országvédelmi terv mind a hat lépésében támogatni fogják a kormányzat elképzelését és munkáját.
Lázár János felhívta a figyelmet arra, hogy milyen diszkréten hallgattak az MSZP-s és LMP-s politikusok arról, hogy a bankok vagy az emberek oldalán állnak-e. Húsz év után el kell döntenie az MSZP-nek és az LMP-nek, hogy a bankok vagy az emberek oldalára áll – fűzte hozzá. Hány bankár telefonált önöknek a hétvégén? Hányan segítettek megírni a napirend előtti felszólalásokat? Hány bankártól kértek segítséget? – kérdezte a Fidesz frakcióvezetője a két ellenzéki párt képviselőitől. A frakcióvezető szerint olyan parlamenti vitanapra lenne szükség, amely kideríthetné, hogy a Magyar Szocialista Pártnak és a magyar bankrendszernek vagy a külföldi bankoknak milyen összefonódása van. Kideríthetnénk azt, hogy a szocialista párt vezetői mit tettek annak érdekében, hogy megóvják az országot az államadósságtól és az embereket az eladósodástól – fűzte hozzá.
|
A frakcióvezető meggyőződése, hogy Magyarországnak az állam és az emberek eladósodása a két legfőbb problémája. Mielőtt tárgyalnánk és egyeztetnénk, nem tudunk túllépni azon, hogy Magyarország államadóssága éves szinten a GDP-hez képest 53 százalék volt 2002-ben, tavaly pedig elérte a 85 százalékot. Nem hiszem, hogy van olyan magyar ember, aki nem kérdezné meg, hogy a szocialisták kormányzása alatt hova lett a pénz – fogalmazott Lázár János.
A Házelnök a szocialista frakció hangoskodása miatt félbeszakította Lázár János beszédét. „Elismerésemet szeretném kifejezni az MSZP képviselőinek, mert több mint egy órán keresztül relatíve normálisan tudtak viselkedni, de ez az a pillanat, amikor azt érzékelem, hogy kezdik elveszíteni a fonalat. Miután az ülésteremből szabadon lehet ki és bejárni, ezért akinek pihennie kell, az nyugodtan csendben hagyja el a termet” – mondta Kövér László az MSZP frakciójának.
|
Kiket terhel a politikai, gazdasági és jogi felelősség?
Lázár János aláhúzta: a továbblépés érdekében a Fidesz szeretné tisztázni, hogy az előző kormányok pénzügyminisztereit és miniszterelnökeit terheli-e politikai, gazdasági és jogi felelősség abban, hogy az országnak ekkora lett az államadóssága. A frakcióvezető szerint azt is tisztázni kell, hogy hogyan alakult ki a devizahitelezés rendszere Magyarországon. Volt valami 2003, 2004 környékén, amely okán az akkori pénzügyi kormányzat és az akkori szocialista vezetés úgy döntött, hogy megszünteti az államilag támogatott forinthitelezést, és az országra engedi zúdítani a devizahitelezést – fűzte hozzá. A politikus szeretné tudni, hogy a devizahitelezésben milyen szerepe volt a külföldi bankoknak, tekintettel arra, hogy az OTP és az FHB jóval később kezdte el az ilyen típusú hitelezést. Ki az a pénzügyminisztériumi felső- vagy középvezető, aki ebben a kérdésben döntött? – tette fel a kérdést Lázár János. A frakcióvezető arra kéri a miniszterelnököt, hogy vizsgálják ki, kik a személyi felelősei annak, hogy ez a pénzügyi termék korlátok nélkül jelenhetett meg a magyar piacon, és emberek millióit tette tönkre.
|
„A magyar társadalom az elmúlt húsz évben sokat segített a bankrendszernek”
A választópolgárok úgy gondolták, hogy nyolc éven keresztül olyan társadalompolitika érvényesült, melyben vert visz veretlent, azaz mindig a legszegényebbek és legkiszolgáltatottabbak viselték a terhek túlnyomó többségét – mondta Lázár. Hozzátette: a szocialistákkal ellentétben ez a kormányzat már harmadik alkalommal tesz javaslatot arra egy éven belü arral, hogy védjék meg a devizahiteleseket.
A frakcióvezető felhívta az ellenzéki képviselők figyelmét arra, hogy mélységesen sért 1,3 millió embert az, hogy a szocialista párt gazdagnak bélyegzi a hitelfelvevőket. Ezzel összefüggésben aláhúzta: nem hiszi, hogy az emberek azért vették fel a hiteleket, mert gazdagok, hanem azért, mert szegények, de boldogulni akartak, és azt akarták, hogy legyen lakásuk.
A magyar társadalom az elmúlt húsz évben sokat segített annak a bankrendszernek, ami ebben az országban működik – mondta. A frakcióvezető példaként említette azt a több százmillió forintot, amivel a szocialisták javaslatára az adófizetők pénzéből segítették a bankokat 2008-as gazdasági válságot követően. Lázár feltette a kérdést: „akarunk-e azon a mentalitáson változtatni, ami az elmúlt időszakban mindig a bankoknak kedvezett? Eljön-e az az idő, amikor a képviselők az emberek oldalára állnak, akármekkora lesz a pénzügyi nyomás és a külföldi támadások ereje? Mi ehhez szeretnénk támogatókat nyerni, és le akarunk számolni azzal a politikával, ami húsz éven át a bankokat segítette” – zárta fölszólalását Lázár János,