Orbán Viktor feltette a régi lemezt és ismét nemzethalálról, teljes gazdasági összeomlásról beszél. Valójában nem a magyar gazdaság, csupán a Fidesz van válságban. Most az az Orbán Viktor ejt krokodilkönnyeket a gazdaság állapotáért, aki 1999-ben még nem látott okot pénzügyminisztere menesztésére sem, noha a büdzsé háromhavi hiánya akkor az egész évre tervezett összeg 61 százalékára rúgott, az államháztartásé pedig meghaladta a 65 százalékot.
Az az Orbán Viktor vádolja a kormányt titkolózással, aki annak idején a fideszes parlamenti többséggel módosíttatta a jogszabályt: nehogy el kelljen számolnia a büdzsé állapotával. A valóság az, hogy a költségvetés helyzetéről soha ennyi adat nem látott napvilágot, mint most. A Gyurcsány-kormány ugyanis még jóval a választások első fordulója előtt, március 10-én nyilvánosságra hozott egy tételes leltárt, ami minden fontos adatot tartalmaz az államháztartásról. Ilyet az Orbán-kormánynak is kellett volna csinálnia 2002-ben, de az akkori miniszterelnöknek nem volt kedve betartani a törvényt. Ezért azt tette, amit a nyugdíjemelések elszabotálásakor 1998-ban már megtett: megváltoztatta a törvényt.
Az az Orbán Viktor beszél az államkassza kisöpréséről, aki hivatali idejének utolsó napjaiban, már a 2002-es választások elvesztése után súlyos milliárdokat fizettetett ki az adófizetők pénzéből a Fidesz politikusaihoz közeli cégeknek, sőt még a kecskeméti maffiaperben most elítélt bűnözői körökhöz köthető vállalkozásnak is.
Orbán Viktor ezek után kéri számon, hogy a kormány miért fizette ki a 13. havi nyugdíjakat; miért csökkentette az áfát; és miért fizettette ki a gazdáknak gyorsított ütemben az Európai Uniós támogatásokat. Ezek ugyanis azok az okok, amelyek miatt márciusban az előzetesen vártnál valamivel nagyobb lett a hiány.
A gazdaságot azonban nem Orbán Viktor kampánygépezete működteti, ezért aztán nincsenek is olyan válságtünetei, mint a Fidesznek. A valóság az, hogy a befektetők olyannyira bíznak Magyarország jövőjében, hogy még a pénzüket is kockára merik tenni: soha ennyi működő tőke nem érkezett az országba, mint tavaly, több mint 5 milliárd euro.
A tőkebeáramlás az idén is folytatódik, főleg, hogy újabb és újabb autópálya szakaszok készülnek el – egyre több beruházás fordul „termőre”.
A külső egyensúly javul – harmadával csökkent a külkereskedelmi mérleg hiánya, jobb lett a folyó mérleg egyensúlya, és külföld felé nem a magyar állam eladósodása nőtt, hanem az üzleti szektoré, ami természetes, hiszen az üzleti szektor beruház Magyarországon.
Meglehet, a választások eredménye és pártja belső zavarai megviselték Orbán Viktort. Ha azonban nemcsak pártja hatalomra jutásáért, hanem az országért is érez felelősséget, abbahagyja az egyszer már megbukott depressziókampányt, és leállítja a Fidesz újabb politikai ámokfutását.
BPI-info
Válságban a Fidesz van, nem pedig a gazdaság
2006. április 14 10:50
Lendvai Ildikó, az MSZP országgyűlési képviselőcsoportjának vezetője leírta a szocialisták álláspontját Orbán Viktor újabb riogatásairól.