Nem erős az a megfogalmazás, hogy a nem beoltottak ön- és közveszélyesek

Nem erős az a megfogalmazás, hogy a nem beoltottak ön- és közveszélyesek

Dr. Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet infektológus főorvosa beszélt a Heti Tv Pirkadat című műsorában az átoltottság fontosságáról, a delta variánsról.

A szakember szerint nem véletlen, hogy az emberek nem tudnak eligazodni a koronavírus-járvány hírei között, hiszen a virológusok sem tudják pontosan a vírus mikéntjét, arról nem beszélve, hogy folyamatosa változások vannak. Arról nem beszélve, hogy a politika is megjelenik, már a fentiek miatt is elsősorban a tapasztalat fogja megmutatni, hogy milyen is lesz a jövő, figyelni kell azokat az országokat, amelyek hasonló arányban vannak átoltva, mint Magyarország, de a járványban előrébb vannak, az ott történtek tapasztalatai segítik a hazai szakembereket.

Ilyen ország Izrael, amelyről a legutóbbi hírek, a tervezett szigorítások kapcsán Szlávik János kifejtette,m úgy tűnik, a zsidó állam túlságosan óvatos, egy nagyon átoltott országban megijedtek a fertőzésszám megugrásától,  félének a delta variánstól. Pedig eddig nem jött hír arról, hogy az indiai mutáns veszélyes lenne a gyerekekre, nem véletlen, hogy Angliában nem is olták a 12-16 éves korosztályt. Itthon ezt lehetőségként kínálják fel, a szülőknek kell ezt a gyerekükkel megbeszélni, ha núgy döntenek, akkor felvehetik az oltást. Ugyanakkor ettől nem lesz kisebb vagy nagyobb a járvány, sokkal inkább attól a hárommillió ember miatt, aki nem vette fel az oltást. A főorvos kijelentette, akik már megkapták a két védőoltást, azok nagyon sokáig védettek, azaz nem velük kell foglalkozni, hanem a nem beoltottakkal.

Kérdésre válaszolva Szlávik János megjegyezte, egyáltalán nem erős az a megfogalmazás, hogy a nem beoltottak ön- és közveszélyesek. Egyszerűen érthetetlen, vannak emberek, akik látják, itthon van öt és félmillió beoltott már, de különböző összeesküvés-elméletek miatt mindent elhisznek, hogy miért is nem oltatják be magukat. Ők leginkább vidéken élnek, elsősorban 40 alattiak. A fiatalabbakra nem veszélyes, ellenben a még nem beoltott idősekre annál inkább. Arra a felvetésre, hogy mit lehet kezdeni velük, a főorvos azt mondta, másutt többféle megoldást alkalmaznak, vannak, ahol pénzt ajánlanak fel, másutt nyereményjátékokat vezetnek be, ajándékokkal is kedveskednek a beoltottaknak.

Itthon az látható, hogy a hagyományos kommunikációs módszerekkel megállt az oltási kampány, ennek kapcsán azt jegyezte meg a szakember, eleinte úgy vélte, akár a hétmilliós számot is el lehetne érni, sajnos ez nem valósult meg, de ugyanez vehető észre a régióban is. Most nyár van, így Európában életben vannak a lazább utazási szabályok, most fel kell készülni erre is.

A különböző vakcinákról, azok hatásairól Szlávik János elmondta, egy kormánynak az a dolga, hogy az embereket megvédje, tájékoztassa. Itthon jelenleg hatvanb helyen lehet antitest teszteket elvégezni, itt legalább húszféle módon mérnek, azaz ennek alapján nmem l,ehet a védettséget mérni. A védettség nem ezen múlik, az embereket nem lehet bizonytalanságban tartani. Most a kormányzat felelőssége, hogy felvilágosítsa az embereket, ezt valószínűleg meg is teszik.

A főorvos szerint a centrumokban létre kerll hozni poszt COVID osztályokat, mert foglalkozni kell a betegségen átesett emberekkel. A szakember szerint a kormányzat figyeli a többi országot is, hogy mi történjék a harmadik oltással.

Szlávik János elmondta, a járvány alatt az infektológiai esetek szám,a csökkent, de a HIV, a hepatitis betegekkel foglalkozni kellett folyamatosan a pandémia alatt.

Szlávik János kiemelte, az elmúlt évtizedekben jelentősen változott a szexuális felvilágosítás rendje is, pedig nagyon kellene foglalkozni, miután a gyermekek jövőjéről van szó. A szexuális kultúrával is foglalkozni kell.