Csak az erős nemzetállamok képesek egy erős gazdasági közösséget alkotni

Csak az erős nemzetállamok képesek egy erős gazdasági közösséget alkotni

Erdélyi Rezső Krisztián, a Nézőpont Intézet elemzője a Heti Tv Pirkadat című műsorában beszélt az ellenzéki összefogásról, az európai jövőről.

 

Az elemző beszélt az ellenzék helyzetéről, megjegyezve, hogy folyamatosan növekszik a miniszterelnök-jelölt jelöltek száma, a Jobbik elnöke már bejelentette indulási szándékát, ahogy a Momentum vezetője is, már lehet arról is hallani, hogy a főpolgármester, Karácsony Gergely meggondolja magát és mégis elindul az előválasztáson. Mindeközben feltűntek olyan pártok is, amelyek azokat képviselnék, akik nem kormánypártiak, de nem kérnek az ellenzéki összefogásból, ilyen például az ISZOMM. Hozzátette Erdélyi Rezső Krisztián, az egyesült ellenzékre egyesk azt mondják, hogy balliberális, mások ezt vitatják, ugyanakkor az igaz, hogy az összefogás pártjai a több mint tíz évbe tartó ellenzéki létben feladni tűnnek az eredeti elképzeléseiket, elveiket. Persze ettől még a nézeteik nem változnak meg, egyszerűen most őket a hatalom iránti vágy fogja össze, valamint a kormánypártokkal, a miniszterelnökkel szemben érzett gyűlölet. Biztosan lesz majd egy közös programja az egyesült ellenzéknek, lehet az is, hogy ez egy közhelygyűjtemény lesz, hiszen alapvető kérdésekben még nincs egyetértés közöttük, az elemző példaként hozta fel a határon túl élő magyarok szavazati jogát, van olyan ellenzéki párt, amelyik ezt elvenné, míg a másik megtartaná. De adózási kérdésekben sincs még meg a megfelelő összhang. A Nézőpont munkatársa kifejtette, azt is látni kell, Magyarországon nem szokás négy-hatpárti koalíciós kormányt működtetni, persze Európa más államaiban van rá példa, mint Hollandiában.

Erdélyi Rezső Krisztián beszélt a mai Európai Unióról és annak elődjéről megjegyezve, az egykori Közös Piac abban a tekintetben volt jobb a mai EU-nál, hogy akként működött, ahogy azt megtervezték. Ez egy gazdasági közösség volt, akkor még nem próbáltak meg egy államszövetségből egy szövetségi államot létrehozni, egyszerűen ma a nemzetállamokat akarják letörni, ami az elemző szerint nem jó irány, hiszen csak az erős nemzetállamok képesek egy erős gazdasági közösséget alkotni.