A civil szervezetek október 12-től pályázhatnak
Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára a Heti Tv Pirkadat című műsorában a civil szektor jelentőségéről beszélt határon innen és túl.
A politikusnak nemrégiben jelent meg egy könyve, amiben a 2010-2014-es bécsi nagykövetségének a történetét dolgozza fel, de foglalkozik a kötetben az akkori Ausztriáról is, az egészet egy tágabb kontextusba helyezve.
Jelenlegi munkakörét tekintve arról beszélt az államtitkár, hogy nagykövetként még nem tudta, hogy majd a civil szektorral fog az államigazgatásban foglalkozni, de azért már ekkor is tartott fenn kapcsolatot több civil szervezettel. Ám a diplomáciai tapasztalatok segítettek neki az államtitkári feladatok ellátásában, erre azért is szükség van – tette hozzá, mert azért ezen a területen is vannak élesebb megbeszélések, viták, ezek mindegyikébe beleáll a politikus, de a cél a problémák megoldása.
Ami a problémák megoldását illeti, Szalay-Bobrovniczky Vince elmondta, a koronavírus-járvány miatt az NEA alapjai egy fillérrel sem csökkentek, mellette pont a vírus kapcsán a civilek számára a különböző elszámolási határidőket eltolták. Ez azt jelenti, hogy ezek a szervezetek többé-kevésbé képesek megcsinálni a tervezett programokat. Azt meg különösen jó látni, hogy a civil szervezetek megértették a magyar kormány álláspontját, ami szerint a járvány második hullámában nem zárják le az országot, így egymásután történnek meg a különböző civil programok.
Az államtitkár beszámolt arról is, hogy október 12-én teszi nyilvánossá a Nemzeti Együttműködési Alap az új pályázatát, amiben egy hónapi lehet egyszerre működésre és programok megvalósítására pályázni, ez azt is jelenti, hogy azok is pályázhatnak, akik még a tavalyi támogatással a járvány miatt nem számoltak el.
Szalay-Bobrovniczky Vince a szektor kapcsán azt is fontosnak tartotta megjegyezni, a civilek azért is fontosak, mert bizonyos esetekben hitelesebben tudnak beszélni, mint a politika, mint bármelyik politikus, hiszen a civilekre nem lehet azt mondani, hogy politikát képvisel. Vannak jelentős és fontos szervezetek, mint a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Rákóczi Szövetség is például jelentős, fajsúlyos véleménnyel rendelkezik. De ugyanilyen fontosak a civilek a határontúli területeken is, hiszen segítenek az identitás megőrzésében, ezt támasztja alá a hétvégi önkormányzati választás Romániában, ahol például Marosvásárhelyen magyar polgármestert választottak, egy olyan városban, ahol kisebbségben élnek a magyarok, de sok más településen is sikereket értek el.