Hegedüs-Csáky Hírlevél
1. KÖRZETI hírek és a HÉBER IMRE Generációs Klub hírei
Felnőttoktatás: A felnőtt oktatás a járvány miatt egyelőre szünetel Tamuz hónapban történt:
Június 26-án ismételten megnyitotta kapuit a zsinagóga.
3.évfolyam 34.szám 5780 áv-hónap
Minden reggel (vasárnaptól péntekig 08.00 órakor, szombaton 09.30 órakor) és este 18.30 órakor tartottunk I-tentiszteletet.
Az első hetekben mindenkor minjanban tudtunk imádkozni.
Az elmúlt napokban – a szabadságolások(?), betegségek és a vírustól való félelem miatt sajnos, elsősorban reggelente – tíz fő alatti létszám vett részt az I- tentiszteleteken.
Ezért és ezúton is kérjük híveinket, hogy (elsősorban a férfiak), főként reggelente jöjjenek a zsinagógába.
Minden nap a Nagyzsinagógában imádkozunk, padsoronként 1-2 fő helyezkedik el, egymástól 3-4 m távolságban, maszkban, kesztyűben. Ezzel is csökkentjük a fertőzésveszélyt.
A Héber Imre Generációs Klub vezetői folyamatosan ügyeletet tartottak, és aktívan közreműködtek a rászorultak részére megoldást találni a bevásárlás, az otthoni étkezés, a házi gondozás problémáira.
A Klub keretében működő angol tanfolyam és torna rendszeresen, folyamatosan működött és sor került egyes előadások és dr. Hunyadi László közreműködésével a filmklub megtartására.
Av hónap:
Körzeti hírek:
Ezt követően is minden nap reggel és este lesz istentisztelet.
1
Reggel a kezdési időpont: 8.00h (vasárnap, hétköznap egyaránt) Esti kezdési időpont: 18.30h
Fontos!
Az egészségügyi protokoll maradéktalan betartása és betartatása, mint a szájmaszk, kesztyű és kézfertőtlenítő használata, távolság betartása minimum kb.2 m biztosított!
Minden sábeszi részvételi szándék REGISZTRÁCIÓ KÖTELES, mivel a távolság betartása következtében a zsinagógai létszám maximált. Aki már egyszer regisztrált, nem szükséges a továbbiakban megtennie.
Regisztrálni a következő e-mail címen lehet [email protected] , minden héten csütörtökön 12.00 h (csütörtök) –ig.
A beléptetést a biztonsági szolgálat munkatársai végzik a továbbított regisztrációs lista alapján.
A Héber Imre Generációs Klub hírei és AV havi programja:
A klub a BZSH döntése alapján egészségbiztonsági okokból még augusztus hónapban sem nyit ki. Ezért a programok továbbra is a szokásos ZOOM csatornánkon lesznek megtartva.
A csatornán hétfőtől csütörtökig 15 órától ügyeletet tartunk arra az esetre, ha valaki beszélgetni szeretne velünk, vagy segítséget szeretne kérni.
Elérhető a következő linken
Join Zoom Meeting us02web.zoom.us/j/5973429116
Meeting ID: 597 342 9116
Az augusztusi program a következő
1. Hétfő és szerda 16.30 órakor gyógytorna Nagy Marikával.
2. Kedd és csütörtök 16.30 órakor angol nyelvtanfolyam dr. Kéri Annával.
2
3. Július 26, vasárnap, 17.00 órakor az Izraeli Filmklub keretében Aviya nyara c. filmet vetítjük (héber nyelven, magyar felirattal, időtartama: kb.90 perc, rendező: Éli Cohen).
3. Augusztus 3, hétfő 15.30 órakor Lunger Katalin művészettel kapcsolatos előadása
4. Augusztus 10, hétfő 15.30 órakor Szántó Edit előadása a zsidó történelemről 5. Augusztus 17, hétfő 15.30 órakor Prof. Dr Hunyadi László tiszteletbeli konzul
lesz a vendégünk” A többség kisebbsége” c. előadása az etióp zsidóságról
6. Augusztus 30, vasárnap 17 órakor Izraeli filmklub Dr. Hunyadi Lászlóval. A film címe egyeztetés alatt.
🙜🙟🙜🙟🙜🙟
Szerkeszti: Schöner Alfréd
EGY-EGY MONDAT A HETISZAKASZBÓL
Devárim július 25.
„Hogy’ vigyem egymagam fáradalmatokat, terheteket és
pörlekedéseteket?”
Mózes V.1.12
3
J
úlius 29. szerda: Tisá beáv esti ima 18:30 Július 30. Tisá beáv böjtnap: reggeli ima: 8.00
„
Váetchánán augusztus 1.
„Halld Izrael, az Örökévaló a mi istenük, az Örökkévaló egyetlen egy!”
Mózes V.6.4
Ékev augusztus 8.
Emlékezzél meg az útról, amelyen vezetett téged az Örökkévaló, a te Istened negyven
éven át a pusztában…!”
Mózes V.8.
Röé augusztus 15.
„…és légy mindig vidám!”
Mózes V.16.16
4
ÁV HÓNAP
(Csillagképe: oroszlán )
|
חודש מנחם אב |
Sok bölcs szerint áv hó elsején hunyt el a békességet szerető Áron főpap, Mózes testvére. Az a legenda járja, hogy sorra látogatta Izrael fiainak sátrát, és aki nem tudta, annak megtanította, a Semá Jiszróélt, legfontosabb imánkat, a monoteizmus vallomását.
Bár Áronra is emlékezünk, a gyász időszaka nemcsak őmiatta szigorodik e hónapban. Támuz hó 17-én kezdődik a gyász három hete, mert azon a napon öt csapás érte Izraelt. Eltörött a tíz parancsolatot tartalmazó kőtábla. A napi állandó áldozás az ínség miatt megszűnt, rést törtek Jeruzsálem város falán, a körülkerített városban egy madár sem juthatott, így katasztrofálissá vált az éhség. Az utca szemetét pénzért árulták. Aposztomosz – mások szerint Menáse király – elégette a Tórát. Bálványképet állítottak a Szentélybe, ezért ezen időszakban nem kötnek házasságot, tartózkodnak a vigadalmaktól, nem nyiratkoznak, áv hó elsejétől áv hó 10.-e délutánjáig (mert addig lángolt a Szentély) nem esznek húst, nem isznak bort, kivétel a Sábát és a halaszthatatlan Micve (parancs) lakoma, például a brit és az elsőszülöttek kiváltása. A szigorúság tetőpontja áv hó 9.-e, amikor 25 órás böjtöt tartunk. Öt dologtól tartózkodunk. 1.) Nem eszünk, nem iszunk, Mert ezen a napon a churbán – pusztítás – legsúlyosabb csapása ért minket, az Isten házának, a Szentélynek a romba dőlése. Lényegében két napig kellene böjtölni, ez embertelen követelés volna, de a jámbor ember csak tizedikén napnyugta után borotválkozik, húsételt is csak akkor fogyasztunk. 5 |
Tisa böávkor áv hó 9.-én, szegényes ruhában ülünk a földön, mint a gyászolók. A böjt előtti megszakító vacsoránk hideg tojás és kenyér. Sok helyen hamut is szórnak az ételre. Sirámokat olvasunk. Este Jeremiást recitáljuk.
Gondoljuk meg, mi a különbség a közösségi és az egyéni gyász között.
Az egyént érintő gyásznál, ha a hét rokont számoljuk, apa, anya, fivér, nővér, Isten ne adja, fia-lánya, hitestárs, a legszigorúbb időszak a temetés előtti állapot. Ennek neve ánénut (fájdalom). A gyászoló ilyenkor minden cselekvő parancsolattól fel van mentve, imaszíjat sem kell felvennie, bort, húst nem fogyaszthat, nem étkezik, hanem táplálkozik (a különbséget értjük). Minden feladata a temetés mielőbbi biztosítása. A temetés után következik a síva, a hét nap, amikor az érintett a föld felett kis zsámolyon ül, zsoltárokat olvas, Jób könyvét vagy a gyász szabályait tanulmányozza. Tükröt letakarja, ő maga ki nem mozdul a házból, csak szombaton, akkor nem kell a föld felett ülnie. Meglátogathatja a zsinagógát. Az első napokban a köszöntést sem fogadhatja. A harmadik nap után már igen. Az ezt követő 30 napon – slósim – nem vesz részt mulatságokon, nem nyiratkozik, de elhagyhatja a házat, végezheti napi munkáját.
Ezután 11 hónapig szívében a szomorúság, kerüli a nyilvánosságot, külső megjelenési formában is, új öltönyt nem vásárol, ha megoldható, akkor egész évben nem nyiratkozik. De amint látjuk, ahogy az idő múlik, annál kevesebb a megszorítás.
Esztendőn túl csak a halálozási évfordulókon vagy évente négyszer, a mázkir imánál emlékezünk meg nyilvánosan az elhunytról. Ezután túlzottan nem is illik mutatni a gyászt, mert akkor úgy tetszik, hogy az érintett nem nyugodott be a Mindenható akaratába. Láthatjuk, a szabályok a kivezetést szolgálják, hogy az érintett fokozatosan illeszkedjék a mindennapokba.
Ezzel ellentétes a közösségi gyász. A megszorítások a gyászos időszak alatt fokozódnak, szigorodnak. Ennek célja a ráhangolás, amely Áv hó 9.-én csúcsosodik. A közösségi gyász tartós, csak a Messiás eljövetele oldja fel.
Azonban áv hó nem csak szomorúságot tartalmaz. Azt tartják bölcseink, hogy kevés olyan jó napja van Izraelnek, mint áv hó 15.-e. Ennek a történeti magva kapcsolódik áv hó 9.-éhez. A kémek históriájánál, amikor tíz törzs képviselőjének inspirációja nyomán sírt a nép egész éjszaka, azt mondta a Mindenható, most sírtatok ok nélkül, lesz idő, amikor ezen a napon okkal fogtok zokogni. Ez a nap áv hó 9.-e volt. A büntetés igen nyomatékosnak bizonyult. Aki az egyiptomi rabság kenyerét 20 éven felül fogyasztotta, nem léphetett be Kánaán földjére.
Negyven évig vándorolt a nép a sivatagban és minden esztendő említett napján tizenötezer ember megásta a sírját, belefeküdt és nem ébredt fel többé. A negyvenedik évben a soros nemzedék szintén megásta a sírját, bele is feküdtek, de életben maradtak. Először azt hitték, hogy az Újholdat túl korán vélték felfedezni, és még nem érkezett el a végzetes dátum. Áv hó 15.-én a hold fogyni kezdett, és akkor megértették, hogy bocsánatot nyertek, megmenekültek.
Még egy esemény fűződik áv hó idusához. Egy férj és feleség összeszólalkozott. A férj megsértette asszonyát, aki megbántva apja házába tért vissza valahová a Szentföld egy távoli vidékére. A férj megbánta viselkedését, utánament, bocsánatot kért és megbékélve egymással, otthonuk felé tartottak. Útközben a Benjamin törzs földjén érte őket a Sábát, megszálltak a város fogadójában. Sajnos megismétlődött a szodomai történet: a helybeliek a vendégek kiadatását követelték. A fogadós szorongatott helyzetében kompromisszumos megoldást választott, az asszonyt kiadta a tömegnek, a férjet nem. A szerencsétlen feleséget annyian megerőszakolták, hogy nem élte túl.
A gyalázatos eset nagy felháborodást keltett, s a többi törzs hadserege háborút indított a Benjaminiták ellen, akik rendkívül elszántan védekeztek. Igen sokan meghaltak a csata nyomán mindkét oldalról. A bölcsek megtiltották a házasságot a Benjámin törzs tagjaival. Fogyott is a törzs igen erősen. Kihalásuktól kellett tartani. Ezért enyhítettek a szigoron.
6
Áv hó 15.-én a férjhez menni akaró lányok táncoltak Silóban és a nősülni vágyó legények „rabolhattak” közülük. A lányok maguk is bíztatták a férjjelölteket, hogy ne nézzenek a szépségre, a jó szív és a tisztaság a legfőbb erény. Az így létrejött házasságok mentették meg a Benjámin törzset.
Áv hó utolsó napjaiban vége a nyárnak, közeledik az ősz, a nagy ünnepeivel, amikor vétkeink megbánására kell koncentrálnunk. Elul hónap következik, amikor minden reggel a sófár-fúvás figyelmeztet, közelednek a félelmetes – vagy úgy is mondhatjuk fennséges – napok, elkezdhetjük a magunkba nézést, a leltárkészítést cselekedeteinkről, tehát a szellemi felkészülést a nagy ünnepekre. Deutsch Gábor főiskolai adjunktus |
||