A kormányzat a nemzetre egy teljes egészként tekint
Hidvéghi Balázs, a Fidesz EP képviselője a Heti Tv Pirkadat című műsorában a trianoni megemlékezésekről, a nemzetpolitikáról beszélt, de szóba került az Európai Unióban most zajló kemény tárgyalássorozat is.
A politikus a Nemzeti Összetartozás Napjáról, a trianoni békediktátum századik évfordulójáról, a román és a magyar emlékezésekről azt mondta el, ma már a magyar közvélemény nagy többsége egyetért a kormány elképzeléseivel, tetteivel, amit a nemzeti összetartozás, a határontúli, a diaszpórában élő magyarságért tett, azzal a politikával, amiben a nemzetre egy teljes egészként tekint, annak ellenére, hogy a nemzet nem egy országban található. Hozzátette, a Trianon óta eltelt száz évre nem csak fájdalommal kell megpróbálni nézni, nem csak veszteségként tekinteni erre, bár ez egy soha el nem múló tragédia volt, hanem a világban szétszóratott magyarokra erőforrásként kell tekinteni. Erre is alapult a kettős állampolgárság bevezetése, de a kormányzati diaszpóra program is, hiszen ezekkel lehet megerősíteni az emberek identitását.
A kormány jelentősen igyekszik támogatni a határontúli magyarság örökségét, ezért is került sor, jelentős hozzájárulással például a szabadkai zsinagóga felújítására, hiszen itt – igaz ma már igen kevesen -, de mindig is egy magyarajkú, magyar tudattal rendelkező zsidó közösség élt. Hidvéghi Balázs megjegyezte, Magyarország, a magyar kormány büszke a magyar zsidó örökségre, azokra az emberekre, akik sokat tettek a hazáért, akik például az I. világháborúban az életüket áldozták. Ezért is beszélnek erről folyamatosan, ezért is költenek pénzt a zsidó emlékek rendbehozatalára, ezért is döntöttek úgy, hogy elkezdik – állami források felhasználásával – az elhagyott zsidó temetők felújítását.
A képviselő igyekezett megvilágítani azokat a híreket, amelyek az EU által nyújtandó támogatásokról beszélnek a koronavírus-járvány kapcsán. Mint elmondta, most is zajlanak a tárgyalások, az biztos, az Európai Bizottság elkészített egy javaslatot, amiben szerepel egyrészt egy támogatás, valamint egy jelentős összegű kölcsön is, amiért egyébként a tagállamoknak kellene a felelősséget viselni, ami egy hosszabb távra jelentene eladósodást. Mint kifejtette, meg kell nézni, hogy a gazdasági károk enyhítésére jó ötlet-e adósságba verni magukat a tagállamoknak, az EU-nak, ahogy azt is meg kell nézni, a tagországok közötti szétosztás mennyire igazságos. Azt is meg kell nézni, melyik ország mennyire tartotta és tartja be az előírásokat, egyébként ebben a relációban Magyarország kifejezetten jól áll. A járványkezelésében is nagyszerűen teljesített az ország, most különösen nem lenne szabad azokat az országokat hátrébb sorolni, amelyek mindenben megfeleltek. Nem lesz egyszerű a helyzet, nehéz tárgyalások előtt állunk – mondta el Hidvéghi Balázs, hiszen nem csak a mostani segélycsomagról, hanem az Európai Unió soron következő hétéves költségvetéséről.