A Magyar Honvédség mindig is a lakosság rendelkezésére áll
A politikus beszámolt arról a múlt heti eseményről, amit Pincehelyen tartottak, ahol a Magyar Honvédség műszaki-építő ezrede egy akciót bonyolított le. A település mellett van egy nagyon leromlott állapotú híd a Kapos folyó felett, olyannyira, hogy hónapokkal ezelőtt már korlátozni kellett a hídon áthaladó járművek forgalmát, ami azt jelentette, hogy a környéken élők egy részének nagy kerülőt kellett megtenni. A honvédség most a híd felújítási ideje alatt egy hídelemmel segített, hogy ne kelljen a több tíz, esetenként majdnem száz kilométeres kerülőt megtennie a lakóknak. Ez a hídelem május végétől áll rendelkezésre, a múlt héten a tartószerkezete került a helyére. Ez majdnem hatezer ember életét könnyíti meg, arról nem beszélve, hogy az itt élők többsége mezőgazdasági termelésből tartja fenn magát, azaz a lakosság ellátása és a mezőgazdasági szállítások lebonyolítása is könnyebbé válik.
Németh Szilárd hozzátette, már másutt is segített ilyen módszerrel a honvédség, például Kolontárnál is, ahol a vörösiszap-katasztrófánál ment tönkre a híd, de másfél évvel ezelőtt a Sajó folyónál is kellett pontonhidat telepíteni. Mindezek az akciók megmutatják azt, hogy a Magyar Honvédség mindig is a lakosság rendelkezésére áll a bajban, hiszen ez az Alaptörvényben is rögzítve van, ahol az áll, a honvédségnek a lakosság biztonságát kell szolgálnia. A koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzetben pedig kiemelten különleges feladatuk van a katonáknak, az államtitkár szerint nélkülük nem is lehetne úrrá lenni a mostani helyzeten, olyan sok helyen segít a honvédség. Mindezek mellett az ország déli szakaszán meg kellett erősíteni a határvédelmet, miután egyre többen akartak bejutni az országba olyan helyekről, ahol a pandémia erősen jelen van. A kormány döntése értelmében hermetikusan lezárták a határokat, még a tranzitzónákban sem fogadnak senkit5, amivel az ott rekedteket is megvédik. Ugyanakkor a határok lezárása azt jelenti, hogy mindenhol, minden határszakaszon zár van éppen, csak átutazni lehet a humanitárius útvonalakon. Szintén a kormány döntése értelmében a Magyar Honvédség kórházparancsnokokat küldött ki, akiknek az a feladata, hogy felkészítsék a kórházakat a járvány harmadik szakaszára, a tömeges megbetegedésekre, biztosítva a szükséges készleteket a védekezésre, de segítettek az ágyszámok kialakításánál, olyannyira, hogy volt hely, ahová a honvédség vitt külön ágyakat. A honvédelmi miniszter kapta meg azt a feladatot, hogy a létfontosságú magyarországi cégekhez katonai irányító törzseket telepítsen, hogy a veszélyhelyzetben is tudjanak. Elsősorban hadiipari, élelmiszeripari, a lakosság ellátását segítő cégekről van szó. Több települése jelen vannak a katonák, akik járőrözéssel segítenek, ellenőrizve a kijárási korlátozások betartását. A Magyar Honvédség őrzi azokat az eszközöket, amiket a nagyon sikeres kínai légihídnak köszönhetően kapott Magyarország, több tízmillió védekezési eszközt. A Hadtörténeti Múzeum pedig a digitális oktatásban is jelentős szerepet vállal.
A katonák, szolgáljanak akár itthon vagy külföldön ugyanazokkal a védőfelszerelésekkel rendelkeznek, amiket például a Magyar Honvédség parancsnoka elrendelt, a külföldön szolgálókat is folyamatosan vizsgálják. Elmondható, a honvédség az elsők között lépett, még a veszélyhelyzet kihirdetése előtt, megtartották a képzéseket, létrehozták az elkülönítőket, szerencsére ezekre még nem volt szükség. Németh Szilárd szerint nagyon fontos a járvány elleni küzdelem frontvonalában küzdők megvédése, legyen szó orvosokról, ápolókról, mentősökről, de ugyanez áll a katonákra, rendőrökre, akik most is az emberek biztonságát szolgálják.
Szerencsére most is nagy számban jelentkeznek a honvédségnél önkéntes tartalékosok. Most legkülönösebben az idősotthonokban kell fertőtleníteni, amit a Magyar Honvédség vegyvédelmi szakemberei végeznek az önkéntes tartalékosokkal.
Az államtitkár azt is megjegyezte, hogy a honvédség katonazenekara is segít, több helyen is tartottak kisebb szabadtéri koncertet a lakosság nagy örömére.