Trump Iránt tette felelőssé a bagdadi amerikai nagykövetség elleni támadásért

Trump Iránt tette felelőssé a bagdadi amerikai nagykövetség elleni támadásért

טראמפ: איראן אחראית לתקיפת השגרירות בבגדדעשרות מתומכי המיליציות הפרו-איראניות בעיראק הסתערו לפני הצהריים על השגרירות האמריקנית בבגדד, הציתו עמדות ושברו חלונות. טראמפ בטוח שטהרן אחראית: „היא תישא במלוא האחריות”. הוא הדגיש שאיראן אחראית גם למתקפת הרקטות שבה נהרג אזרח אמריקני: „הגבנו בתקיפות, וכך נעשה תמיד”סוכנויות הידיעותפורסם: 

www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5651990,00.html#autoplay   31.12.19 , 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ האשים בצהריים (יום ג’) כי איראן היא שתכננה את ההסתערות הבוקר של עשרות מתפרעים על שגרירות ארה”ב בעיראק. במהלך המהומה, שעדיין לא הסתיימה לחלוטין גם עכשיו, שעות אחרי שהחלה, נאלצו כוחות עיראקיים לירות גז מדמיע, רימוני גז ורימוני הלם. המתפרעים שפרצו למתחם השגרירות לא הצליחו להגיע לבניין המרכזי בו, ולבסוף הוצאו, אך הם הספיקו לזרוע הרס. הם עדיין מפגינים בחוץ.

„Teljes mértékben Irán a felelős” az Egyesült Államok bagdadi nagykövetsége elleni támadásért – jelentette ki Twitter-üzenetében Donald Trump amerikai elnök kedden, néhány órával azután, hogy tüntetők megpróbáltak behatolni a nagykövetség épületébe.

    Az elnök úgy fogalmazott: „Irán megölt egy amerikai alvállalkozót és sokakat megsebesített. Erre határozottan válaszoltunk és mindig is így fogunk tenni. Most Irán támadást irányít az Egyesült Államok iraki nagykövetsége ellen. Teljes mértékben felelős ezért.”
    Trump ezzel arra utalt, hogy Washington vasárnap légicsapásokat hajtott végre Irakban és Szíriában a Katáib Hezbollah síita milícia öt létesítménye ellen, miután pénteken a Kirkuk melletti támaszponton rakétatámadásban meghalt az amerikai hadsereg egyik szerződéses alvállalkozója. Az Egyesült Államok által „védelmi jellegűnek” minősített légicsapásban 25 milicista vesztette életét. A Katáib Hezbollah Irán támogatását élvezi.
    Trump a Twitteren közölte azt is: az Egyesült Államok a bagdadi erőszakos tüntetés után elvárja, hogy Irak „erővel biztosítsa a nagykövetség védelmét”.
    Nem sokkal az elnök Twitter-bejegyzése után az amerikai külügyminisztérium közleményben tudatta, hogy az iraki elnök és az iraki miniszterelnök biztosította Mike Pompeo amerikai külügyminisztert, hogy garantálják a nagykövetség amerikai munkatársainak biztonságát. Pompeo előzőleg telefonon tárgyalt Barham Száleh elnökkel és Ádil Abdel Mahdi ügyvezető kormányfővel, és – a külügyi közlemény szerint – „egyértelműen értésre adta, hogy az Egyesült Államok meg fogja védelmezni” állampolgárait, akik azért vannak Bagdadban, hogy „védelmezzék az önálló és független Irakot”.

Járai Judit, az MTI tudósítója

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הסתערות המפגינים על השגרירות, היום

by TaboolaPromoted Links.הלמו במוטות עד זוב דם: כנופיית אריתראים נאשמת ברצחכפר הרפאים בקפריסין | TOOTY.co.ilFlyTootyפולין עם ילדים – הטיול הקצר שהשאיר אותנו עם טעם של עוד… | TOOTY.co.ilFly.Tooty.co.il עיראק אנשי ו תומכי מיליציות פרו איראניות דיווח הסתערות שגרירות ארה„סגרו את השגרירות האמריקנית – או שהעם יסגור אותה”. המתפרעים בצהריים(צילום: רויטרס)

 עיראק אנשי ו תומכי מיליציות פרו איראניות דיווח הסתערות שגרירות ארהאבנים, בקבוקים ו”מוות לישראל”. ההתפרעות בבגדד(צילום: רויטרס)
 עיראק אנשי ו תומכי מיליציות פרו איראניות דיווח הסתערות שגרירות ארה

„איראן הרגה אזרח אמריקני ופצעה רבים. אנחנו הגבנו בתקיפות, וכך נעשה תמיד”, כתב טראמפ בטוויטר, כשכוונתו למתקפת הרקטות של מיליציה פרו-איראנית על בסיס עיראקי בשבוע שעבר שבה נהרג אזרח אמריקני. בעקבות מתקפת הרקטות ההיא הפציץ השבוע צבא ארה”ב בסיסים של המיליציה הפרו-איראנית „גדודי חיזבאללה” בעיראק ובסוריה.

 

„עכשיו איראן עומדת מאחורי התקפה על שגרירות ארה”ב בעיראק”, כתב טראמפ. „הם (איראן) יישאו במלוא האחריות. בנוסף, אנחנו מצפים מעיראק להשתמש בכוחותיה כדי להגן על השגרירות”.

 

תקיפת השגרירות שעליה הגיב טראמפ אירעה לפני הצהריים: מאות עיראקים – תומכים של המיליציות השיעיות הפרו-איראניות ואנשיהן – צעדו לעבר השגרירות, ועשרות מהם הסתערו על המתחם ופרצו לתוכו, זועמים על המתקפה האמריקנית שלשום שבה הרגה ארה”ב לפחות 25 מאנשי „גדודי חיזבאללה”. המתפרעים נראו מבעירים אש ומנפצים חלונות, וברקע נשמעו קולות ירי ואזעקה.

 

מאבטחים בתוך מתחם השגרירות בזמן המהומה    (מתוך הטוויטר)

גורמים במשרד החוץ העיראקי סיפרו שהשגריר האמריקני ודיפלומטים אחרים בצוות שלו פונו מהמקום. כמה אנשי אבטחה של השגרירות נותרו באותה העת בבניין. כוחות הביטחון העיראקיים, ולפי דיווח של סוכנות AFP גם כוחות אמריקניים, ירו רימוני גז ורימוני הלם כדי להרחיק את המפגינים מהבניין המרכזי של השגרירות, שאליו לא הגיעו. שלושה חיילים אמריקנים נראו על גג הבניין המרכזי. בחלוף קצת פחות משעה דיווחה „אל-ג’זירה” כי המפגינים הוצאו מהמתחם. דווח על 20 פצועים בקרב המתפרעים.

 עיראק אנשי ו תומכי מיליציות פרו איראניות דיווח הסתערות שגרירות ארהדורכים על דגל ישראל ליד השגרירות האמריקנית(צילום: EPA)
 עיראק אנשי ו תומכי מיליציות פרו איראניות דיווח הסתערות שגרירות ארהכרזה נגד ישראל, סעודיה, ארה”ב ומנהיגיהן(צילום: EPA)
 עיראק אנשי ו תומכי מיליציות פרו איראניות דיווח הסתערות שגרירות ארה(צילום: רויטרס)
 עיראק אנשי ו תומכי מיליציות פרו איראניות דיווח הסתערות שגרירות ארהמעלים באש עמדת שמירה ליד השגרירות

האירוע ליד השגרירות החל לאחר הלוויות שנערכו בבגדד לכמה מהרוגי המתקפה שלשום. אחרי ההלוויות צעדו המתאבלים ל”אזור הירוק” של בגדד, אזור מאובטח-למדי שבו שוכנות שגרירויות מערביות. לבסוף הגיעו אל שגרירות ארה”ב. כתבים של סוכנות הידיעות AP ראו את הפעילים מנסים להסתער על השגרירות ושמעו אותם צועקים „להפיל את ארה”ב!” ו”מוות לארה”ב, מוות לישראל!”. לפי חלק מהדיווחים, מחוץ לשגרירות התאספו לא מאות מפגינים אלא אלפים. הם החלו להקים אוהלים, אולי רמז לכוונתם להישאר במקום.

 

פריצה דרך שער צדדי

לפי סוכנויות הידיעות AP ורויטרס, מאבטחים נראו נסוגים לתוך השגרירות, ומפגינים יידו לעבר הבניין בקבוקים ואבנים ושברו מצלמות אבטחה מחוץ למקום. הם גם תלו על קירות השגרירות דגלים צהובים של „גדודי חיזבאללה”, והשמיעו קריאות נגד נשיא ארה”ב דונלד טראמפ. כוחות מיוחדים עיראקיים התפרסו ליד השער הראשי של השגרירות ומנעו מהם לפרוץ אליה, אולם בהמשך דווח כי מפגינים מציתים עמדות שמירה ריקות מחוץ למתחם, ואז נודע כי לפחות כמה מהם הצליחו לפרוץ לתוך המתחם דרך שער צדדי, המשמש לכניסת מכוניות.

עיראק אנשי ו תומכי מיליציות פרו איראניות דיווח הסתערות שגרירות ארהמאות או אלפים צעדו אחרי הלוויות. תומכי „גדודי חיזבאללה” ליד השגרירות(צילום: רויטרס)
עיראק אנשי ו תומכי מיליציות פרו איראניות דיווח הסתערות שגרירות ארה עיראק אנשי ו תומכי מיליציות פרו איראניות דיווח הסתערות שגרירות ארה

עוד דווח כי המפגינים הקניטו את אנשי האבטחה שנותרו בשגרירות ושהסתתרו מאחורי חלונות זכוכית באזור קבלת הפנים של הבניין. על חלונות וקירות במתחם השגרירות ריססו המפגינים כתובות גרפיטי עם מילות תמיכה ב”גדודי חיזבאללה”, בין השאר: „סגוּר בשם ההתנגדות”. „ההתנגדות” הוא המונח שבו מכנים העיראקים את המיליציות המתנגדות לארה”ב.

 

עוד ב-ynet על המתקפה האמריקנית:

 

המתקפה האמריקנית שלשום על „גדודי חיזבאללה” הייתה הגדולה ביותר של ארה”ב נגד מיליציה עיראקית כלשהי בשנים האחרונות, ובעקבותיה הבטיחו ארגון זה ומיליציות שיעיות נוספות תגובה חריפה. משרד החוץ האיראני כינה את המתקפה האמריקנית „פעולת טרור”, וארגון חיזבאללה בלבנון, אף הוא בעל ברית של איראן, אמר שארה”ב צריכה לשלם מחיר.

 

ראש ממשלת עיראק עדל עבד אל-מהדי, שאתמול גינה בחריפות את התקיפה האמריקנית ואמר שארצו תשקול את המשך יחסיה עם ארה”ב, הפציר היום בצהריים במפגינים שלא לתקוף שגרירויות זרות – וקרא למפגינים מחוץ לשגרירות האמריקנית לעזוב את המקום. אל-מהדי, שהתפטר לפני שבועות אחדים ומכהן כעת כראש ממשלת מעבר, אמר בהצהרה שמסר כי כל התקפה על שגרירויות זרות תיעצר על-ידי כוחות הביטחון ותגרור עונש כבד על פי החוק.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו