Izrael :Megkezdték a tenger alatti Leviatán gázmezőn a gázkitermelést

 Izrael :Megkezdték a tenger alatti Leviatán gázmezőn a gázkitermelést

הנישוב נגמר, גז מלוויתן זורם לראשונה לחברת החשמללאחר שורת עיכובים, הסתיים תהליך הנישוב והחלה הזרמת הגז לחברת החשמל. על רקע מחאת תושבי האזור, פרסמו במשרד להגנת הסביבה נתונים מרגיעים: „היקף פליטה נמוך מההערכות”. תושבים הפגינו הבוקר: „שמו לנו עוד בז”ן מול הבית”. תיעוד: הספירה לאחור ומחיאות הכפיים על אסדת הקידוחאילנה קוריאל, סיון חילאי ואיתמר אייכנר עדכון אחרון:  31.12.19 , 17:46

 

www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5652129,00.html#autoplay

מחיאות הכפיים. הגז זורם מאסדת הלוויתן    (צילום: רויטרס)

 

לאחר שורה של עיכובים, גז החל לזרום אחר הצהריים (שלישי) במערכת ההולכה של מאגר הגז הטבעי לוויתן. זאת לאחר שב-16:30 לערך הסתיים תהליך „הנישוב” באסדת לווייתן שהתחיל היום ונמשך כמה שעות, במסגרת פעילות ההרצה של אסדת הגז, שנמצאת כ-10 קילומטר מול חוף דור. הגז זורם כעת בצנרת ההולכה הארצית – גם לחברת החשמל. בסרטון בפתח הכתבה: הספירה לאחור באסדת לוויתן להתחלת הזרמת הגז ומחיאות הכפיים בחדר הבקרה.

 

 

הפגנת התושבים הבוקר מול קריית הממשלה    (צילום: עמית הובר)

 

 

אסדת הגז והנישוב: מהו הבנזן שנפלט לאוויר?

 

תהליך הנישוב התקיים על רקע חששות כבדים מצד תושבי האזור, שחלקם אף בחרו להתפנות מבתיהם. במשרד להגנת הסביבה עדכנו אחר הצהריים כי החל משעה 15:20 ועד השעה 16:30 לערך התבצע החלק המשמעותי של הנישוב, במהלכו נפלטו כמויות גדולות של פחממנים, כולל בנזן – המרכיב שהמשרד עקב אחריו באופן הדוק. לפי נתוני המשרד, היקף הפליטה מהאסדה בפועל היה נמוך משמעותית מהכמויות שהוערכו טרם ביצוע הנישוב. בצהריים (נכון לשעה 15:00) עדכנו במשרד כי נרשמים ריכוזי מזהמים הדומים לריכוזים שנמדדו בממוצע בשבועות האחרונים. „המשרד עוקב אחר קצב פליטת הפחמימנים על האסדה ואחר הריכוזים הנמדדים בתחנות הניטור אשר על החוף”, נמסר.

 

הדו”ח המלא שפרסם המשרד להגנת הסביבה

 

אסדת הלוויתן (צילום: AFP)אסדת לוויתן(צילום: AFP)

הפגנה נגד נישוב אסדת הלוויתן (צילום:  AFP)הפגנת התושבים הבוקר בת”א(צילום: AFP)
הפגנה נגד נישוב אסדת הלוויתן (צילום:  AFP)(צילום: AFP)

 

אלקין ושטייניץ בעמדת הנישוב בחדרה  (צילום: המשרד להגנת הסביבה)אלקין ושטייניץ בעמדת הנישוב בחדרה (צילום: המשרד להגנת הסביבה) יש לציין כי החל ממחר תתבצע הפחתה של תעריף החשמל לצרכנים ב-4.13%, הפחתה המגלמת בתוכה את השפעות חיבור מאגר לוויתן לרשת, שתרמה כ-3.3% להוזלה ההמיועדת בתעריף. יו”ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון טל אמר היום בוועידת תחזיות 2020 של כלכליסט כי „היו כאלה שאמרו שחיבור מאגרי הגז לא יועילו. אז מחר תעריף החשמל ירד ב-4% למשקי הבית, וב-5% לשאר המשק, וזה רק בשל הרפורמה בחברת החשמל ורכישת גז ממאגר לוויתן שרק היום החל לעבוד”. 

צילום: רחל טואף-רוזנשטיין

 

 

הדלקת נר שמיני של חנוכה עם בנימין נתניהו שרים ו חברי כנסת ליכוד ב דן פנורמה בת„עשינו היסטוריה”. נתניהו (צילום: מוטי קמחי)

 

מוקדם יותר בירך ראש הממשלה בנימין נתניהו על תחילת הזרמת הגז מהבארות בשדה לווייתן לאסדת הטיפול בו – שנמצאת כאמור כ-10 ק”מ מול חוף דור. „היום עשינו היסטוריה”, טען נתניהו. הוא הוסיף: „לא נכנענו לפופוליזם. נלחמתי במשך שנים ארוכות כדי להוציא את הגז מהאדמה, נגד התנגדות עזה של יריבינו הפוליטיים”.

 

התושבים הפגינו: „הפאניקה היחידה היא של חברות הגז”

על רקע הליך הנישוב, הגיעו הבוקר מאות מפגינים אל קריית הממשלה בתל אביב כמחאה על הפעלת אסדת הגז לוויתן. תושבים רבים בחרו היום להתפנות מבתיהם ביישובי חוף הכרמל והאזור מחשש לפליטת גזים רעילים במהלך תהליך הנישוב. „פשוט שמו לנו עוד בז”ן אחד מול הבית”, אמר תושב עין איילה, „בחיפה יש תחלואה עודפת, אנחנו מפחדים שאותו הדבר יקרה לנו פה”.

 

לפי הנתונים שפרסם המשרד, ריכוזי הבנזן שנמדדו לאורך היום בתחנות הניטור הממוקמות לאורך החוף מול האסדה היו דומים ביחס לתקופת הייחוס של 1 נובמבר עד 22 דצמבר (תקופה עם תנאים מטאורולוגים דומים). הריכוזים השעתיים המרביים בתחנות השונות לאורך החוף נעו היום בין 0.41 – 1.40 מק”ג/מ”ק, לעומת ריכוזים שעתיים מרביים של 1.47-2.93 מק”ג/מ”ק בתקופת הייחוס. במשרד הדגישו בבוקר כי אין כל הנחיות מיוחדות לציבור לאורך כל שעות היום, וכי „ההשפעה על איכות האוויר באזור החוף מול האסדה תהיה מזערית”. לדבריהם, „אין כל מקום או הנחיות לפינוי תושבים ולפי חוות הדעת של כל המומחים לא צפוי כל סיכון לציבור בעת הנישוב”.

 

 

מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה בריאיון    (צילום: אלי מנדלבאום, אלי סגל)

 

 

הפגנה נגד הנישוב בקריית הממשלה (צילום: מוטי קמחי)ההפגנה נגד הנישוב בקריית הממשלה(צילום: מוטי קמחי)הפגנה נגד הנישוב בקריית הממשלה (צילום: מוטי קמחי)(צילום: מוטי קמחי)

 

„אומרים עלינו שאנחנו בפאניקה, אבל הפאניקה היחידה שאנחנו מזהים זו הפאניקה של חברות הגז”, אמרו המפגינים. „נמשיך להילחם למען החיים בכל הכוח. לא ננוח ולא נישן עד שישראל תשתחרר מהגז ועד שננשום אוויר נקי”.

 

הרשויות: „אין סיבה להתפנות”

השר להגנת הסביבה זאב אלקין ושר האנרגיה יובל שטייניץ סיירו היום עם מנכ”לי המשרדים וצוותיהם בתחנות הניטור ובמרכז הבקרה של איגוד ערים שרון-כרמל.  בסיורם, שמעו מאנשי המקצוע בשטח את הנתונים והמאמצים המושקעים בפעילויות הניטור ובחנו את כלל המערכים הפועלים לטובת שמירת איכות האוויר של הציבור באזור.

 

אלקין טען כי אין סיבה לבהלת התושבים באזור: „לאחר הסיור אני יכול להגיד בצורה ברורה כי אנחנו בשליטה על שמונה תחנות הניטור הרלוונטיות באזור. אני פוסל כל טענה של מי שמדבר על נתונים מזויפים, רוב הנתונים מגיעים מהאיגוד, שהוא של הרשויות ושל התושבים עצמם. לא נראית שום סיבה להתפנות מהבתים ולסגור את מוסדות החינוך, כבר הסברנו וחשוב לנו לחזור על כך – אין סיבה לפאניקה”.

 

אלקין הוסיף: „אני רואה את התושבים בהפגנה בתל אביב שמו מסכה, ובצדק – בתל אביב יש זיהום אוויר גבוה, הרבה יותר ממה שנראה כאן כרגע. הגז שנכנס כעת לישראל יחליף דלקים מזהמים יותר ובמיוחד את שריפת הפחם בתחנת הכוח בחדרה, שהורגת בכל שנה כ-150 איש. המשרד להגנת הסביבה שם את בריאות הציבור בראש סדר העדיפויות ופועל כדי להבטיח שגם באירוע החמור ביותר לא תוצב אוכלוסייה בסיכון. למרות שאין כל סבירות לפגיעה בבריאות הציבור או בסביבה כתוצאה מפעילות ההרצה של האסדה, למשרד נתונה הסמכות להפסיק את פעילותה במקרה של חשש לפגיעה בציבור או בסביבה, והוא מתכוון להפעיל אותה במידת הצורך”.

 

שטייניץ אמר: „אנחנו כאן לוודא שכל תחנות הניטור עובדות ושאין צל צילה של סכנה, גם ברגעים אלו. אסדת לוויתן תאפשר את סגירתה של התחנה הפחמית בחדרה אשר באמת מזהמת ובשלב הבא גם נסגור את התחנה באשקלון”. עוד הוסיף כי „התחלנו תהליך של הפחתת הזיהום ב- 2016 והבנתי שהנתונים מראים שיש ירידה של עשרות אחוזים בחוף הכרמל – אני שמח על הנתונים”.

 

שר האנרגיה מסר לתושבי האזור: „גם היום וגם בימים הקרובים אתם תגלו כי אין מקום לפאניקה ובהלה ושניתן לשמוח שהגז הטבעי יחליף את הזיהום מתחנות הכוח. מדובר לא בדבר חדשני אלא הליך קיים בכל העולם המפותח ללא פגיעה בבריאות הציבור. חשוב להגיד כי יש אלפי מתקנים לטיפול בגז טבעי בעולם וזה עובד בסדר ואין סיבה שכאן יהיה אחרת”.

 

הליך הנישוב התקיים לאחר שבמשרד להגנת הסביבה עדכנו אמש כי „חברת נובל אנרג’י עמדה בכל התנאים הסביבתיים-המקצועיים של המשרד”. לפי נובל אנרג’י אתמול, תהליך הנישוב כולל שחרור רציף של גזים במשך 8 שעות התהליך, כאשר בסך הכול ייפלטו 76 ק”ג בנזן בשלוש השעות האחרונות לתהליך. מומחים הזהירו כי המודל של נובל אינו מדויק – ובחוות הדעת של פרופ’ דוד ברודאי ופרופ’ אורי דיין מהאוניברסיטה העברית נטען כי הערכים צפויים להיות גבוהים יותר. מנגד, במשרד להגנת הסביבה הודיעו כי גם במודל הקיצוני ביותר שלוקח בחשבון את כיוון הרוח – ההשפעה על אזור החוף צפויה להיות מזערית.

 

בנובל מסרו כי האסדה עומדת בכל התנאים המחמירים ביותר בנושא הגנת הסביבה, וכי כל הגורמים הרשמיים קבעו מפורשות כי לא נשקפת כל סכנה שהיא מהפעילות. עם זאת, כאמור, תושבים באזור חושבים – ופועלים – אחרת.

 

 

 

פורסם לראשונה 31/12/2019 16:49מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו

 

 

Megkezdték a gázkitermelést a Leviatán nevű, tenger alatti izraeli gázmezőn a természetvédelmi szervezetek és a helyi lakosság tiltakozása ellenére – jelentette a helyi média kedden.

A Noble Energy nevű vállalat éjjel üzembe helyezte a gázvezetékeket, és reggel megkezdte a gáz Izrael területére szállítását, miután a kormány zöld jelzést adott a műveletekhez.
22 trillió köbméterre becsült földgázkincs Haifától százhuszonöt kilométerre, nyugatra található a Földközi – tenger alatt. Onnan két, 120 kilométer hosszú tenger alatti csővezetéken szállítják a 47 méter magas feldolgozóplatformra, amely a tengerparttól 10 kilométerre, nyugatra fekszik.
A gázfeldolgozás teljesen ezen a tengeri állomáson zajlik majd, ahonnan a feldolgozott gázt és a stabilizált kondenzátumot két csővezetéken szállítják a partra, ahol a gázt bekapcsolják a nemzeti gázszállító rendszerbe.
Az éjszaka végrehajtott  gázberendezés-teszt során kiürítették a nitrogént a  csövekből, hogy helyét átadják a kitermelt gáznak. Ezt a lépést többször elhalasztották az elmúlt hetekben, mert a környezetvédelmi csoportok azt állították, hogy az ehhez szükséges vegyi anyagok rákkeltő hatással lehetnek. Sok part menti lakos aggodalmát fejezte ki a szennyező anyagok várható kibocsátása miatt, és kedden sokan elköltöztek otthonaikból a környéken, Zichron Jákov város körzetében.
A hónap elején a bírósághoz benyújtott petíciójukban azt állították, hogy a nyolcórás teszt során több szennyező anyag szabadul fel, mint egy vagy két évben a rendszeres fúrási műveletek során. Érvelésüket azonban a jeruzsálemi kerületi bíróság elutasította, mert az állami szakemberek a tesztet biztonságosnak ítélték meg.
Októberben egy tudományos folyóirat egy olyan tanulmányt publikált, amely megállapította, hogy a Noble Energy által a Leviatán platformon elvégzett környezeti hatásvizsgálatok nagymértékben alábecsülik a szennyező anyagok kibocsátásának mennyiségét, „hibákat tartalmaznak”, „túlságosan egyszerűsített” modellekre támaszkodtak, és magasabb szakmai színvonalon kellett volna elvégezni őket. Ezeket a  megállapításokat a Noble Energy elutasította, s kijelentették, hogy olyan technológiát alkalmaznak, amely a nullához közel tartja a légszennyezést.
A Noble Energy szerint gázkitermelésük elősegíti a drága és szennyezőbb szén fokozatos megszüntetését, lehetővé teszi a gáz exportját, s versenyképesebbé teszi az izraeli gazdaságot.
A katonai rádió kedd reggeli műsorában megszólaltatott környezetvédők szerint viszont a széntüzelést a szerintük veszélyes és környezetszennyező gázkitermeléstől függetlenül is megszüntették volna, és a szintén környezetromboló gáz helyett inkább az újratermelődő energiák, a napenergia felhasználása felé kellene fordítani az izraeli gazdaságot. Szintén nehezményezik, hogy – szemben a már évek óta működő, és a hazai ellátást szolgáló Tamar nevű gázmezővel,- a Leviatán termelését teljes egészében exportra szánják Egyiptomnak és Jordániának az abban érdekelt vállalkozások, miközben a környezetszennyezés hatásait a helyi lakosoknak kell elviselniük.
A 2010-ben felfedezett Leviatán gázmező kitermelésébe eddig 3,6 milliárd dollárt fektetett be a Houstonban, Amerikában székelő Noble Energy nevű cég, együtt a főként Jichák Tsúva nevű helyi mágnás kezében lévő Delek Drilling nevű vállalattal. Ez Izrael történetének legnagyobb magántőkéből finanszírozott beruházása.

MTI 2019. december 31., kedd 12:08