A forradalomra emlékezett Erzsébetváros
A forradalomra emlékezett a kerület, több helyen is, így a Klauzál téren is. Az ottani vásárcsarnok egyik őstermelője, az étterem vezetője bemutatta vállalkozását. Kiállítás nyílt értelmi fogyatékos alkotók képeiből.
Ünnepi megemlékezés Erzsébetvárosban
Több megemlékezést is tartott Erzsébetváros, hogy méltó módon emlékezzenek meg az 1956-os forradalomról, a hősökről.
Dr. Bajkai István alpolgármester köszöntőjében elmondta, fejet hajtani jöttek össze, az Erzsébet körút 6. szám alatti épületbe, ami akkor a kerületi pártbizottság épülete volt, ma már az önkormányzat található itt. Az alpolgármester beszélt, hogy ezen a helyen alakult meg a Lenin körúti csoportja a forradalmároknak, a nemzetőrségnek. Megteremtették a hangos híradót, hogy buzdítsák az utcán lévő embereket. November 2-án Kopácsy Sándor a csoportokat nemzetőrségi zászlóaljakként nevezte meg, a központjuk pedig ebben az épületben volt. A forradalmárok közül sokan áldozták életüket a szabadságért, másokat börtönbe hurcoltak. A szabadságért harcolók emléke a mának is szól – emelte ki Bajkai István, majd hozzátette, 56-ot sosem feledjük, emlékét megőrizzük.
Erzsébetváros másik megemlékezésén, a Klauzál téren szintén Dr. Bajkai István beszélt, melyben idézte Bibó Istvánt, aki szerint a szabadság ott kezdődik, ahol megszűnik a félelem. Az alpolgármester szerint 1956 október 23-án szűnt meg Magyarországon – akkor még lélekben – a kommunizmus, hiszen a forradalmárok mondták ki először azt, amit az addigi fojtogató légkörben az emberek csak gondolni mertek. Bajkai István kiemelte, most nem a meggyilkolt forradalmárok képeit idézi fel, hanem az eltökélt, boldog, mosolygós munkásfiatalok arcát. Az akkori fiatalok is azt üzenik a mai kornak, nem szabad félni. Az akkori kor vezetői, a kommunisták féltek a fiataloktól, a helyzettől, mert tudták, elárulták a nemzetet – mondta el Bajkai István. Az akkori fiatalok azt mondták, a haza mindenek előtt, haza csak egy van! A fiatalok a lépésükkel az ókori történelem egyik leghősiesebb nemzetévé tette Magyarországot, olyan hazaszeretet tettek a szívekbe, ami erőt adott és ad azóta is. A szabadságért harcolni kell a háborúban és tenni kell a mindennapokban, ez is üzenete a forradalomnak és irányt mutat a mának. Mindezeket a magyarok megtanulták és ezért vannak még itt Európa szívében. Azt mindenki maga dönti el, hogy kiből lesz hős és ki marad gyáva, az ötvenhatos nemzedék hősi nemzedék volt. Példaképek lettek, aki szoborként magasodva állnak a mai kor, a mai ember felett. Majd feltette a kérdést Bajkai István, mit mondana ma Maléter Pál, hogy Magyarországon kívül senki sem védi Európa határait? Mit mondana Rajki Márton, aki Klein Mórként született, hogy a schengeni határokkal nem törődik Brüsszel, nem tesz semmit a magukat felsőbbrendűnek tartó radikális iszlamisták beáramlásával szemben? Magyarország tudja a történelméből, 56-ból, nem csak az idegen megszállók okozhatják egy nemzet vesztét, hanem a tehetetlenek is.
Az ünnepi megemlékezésen végül a jelenlévők elhelyezték az emlékezés koszorúit.
A tej, élet, erő, egészség
Az egykor volt reklámot hangoztathatná a Klauzál téri őstermelő is, aki tejtermékeivel látja el a piacra kilátogatókat.
Offela Gergely, a Boci tejbolt vezetője elmondta, családi vállalkozásuk már 11 éve működik, a csarnokban annak megnyitása után nyitották meg boltjukat, számukra a legfontosabb, hogy tartósítószer mentesek a termékeik, melyeket Magyarországról, Székelyföldről és Olaszországból szerzik be. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy az áraikat igyekeznek barátságos, lakosságbarát szinten tartani, sok vevőjük jön a környékről, de a város más részéből is jönnek törzsvásárlók, a fővárosban élő külföldiek is nagy örömmel jönnek el a pultjukhoz.
Mangalica mennyország
Érdekes nevet választott Kárpáti György vendéglőjének a Klauzál téri piacon, a Mangalica mennyország nevet választotta.
Az üzletvezető szerint a két éve megnyitott éttermükben az volt a szándékuk, hogy a mangalicát visszaadják a fogyasztók számára. Nem csak készételként kínálják a húsárut, hanem füstölt húsként, tőkehúsként is, hogy otthon is elkészíthessék a kedvenc ételüket. Az étteremben egy éve folytatnak menüztetést, lehet a két- és a háromfogásos menüből választani. A cégvezető elmondta, egy helyről, Kabáról szállítanak. A mangalica egy nagyon egészséges sertésfajta, ami már több száz éve megtalálható Magyarországon.
Festett ragyogás
Értelmileg sérült fiatalok kiállítása nyílt meg Erzsébetvárosban a K-11-ben, Festett ragyogás címmel.
Dr. Bajkai István szerint minden kiállításnak ereje van, így ennek is, hiszen a közös összetartó erő az, ami közösségé teszi az egyéni képeket. Az alpolgármester szerint csak büszkék lehetünk az alkotókra, a művekre, majd megköszönte a tanároknak, a szervezőknek, a Lámpás 92 Alapítványnak az elkötelezett munkát, ami ezt a kiállítást létrehozta.