Van egy közös dolgunk, mégpedig csinálni egy viszonylag normális országot.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, volt miniszterelnök beszélt azokról a dokumentumokról, melyek Orbán Viktorra nézve lehetnek terhelőek, de szóba került a Szocialista Párttal, az ellenzékkel való viszonya is, valamint a Demokratikus Koalíció tervei is. A politikus Breuer Péter és Csuhaj Ildikó, az ATV főmunkatársa kérdéseire válaszolt.
Azt gondoltam, hogy táskával érkezik a beszélgetésre, amiben papírok vannak. Egyáltalán megvannak a papírjai?
Én táska nélkül járok, ami pedig a papírokat illeti, nyilvánvalóan azokra gondolnak, amikben az Orbán Viktorra nézve terhelő bizonyítékok vannak, nos azokat még nem vettem meg, bár kétségtelen, hogy lépegetünk előre.
Beszélt erről egy televíziós műsorban, ahol azt mondta, az árról tárgyalnak, de kérdezem, hogyan lehet olyan dokumentumnak az áráról tárgyalni, aminek a hitelességét még nem sikerült megerősíteni? Már csak azért, mert Ön üzletember is volt, aki csak akkor fizet bármiért is, ha az minden szempontból perfekt.
Ez így is van, de az a helyzet, én már nagyon sok bonyolult tárgyaláson vettem már részt, ennél sokkal bonyolultabban is, amikor nagyon sok részkérdés van az asztalon. Diplomatáktól azt tanultam meg, ilyen esetekben úgy járunk el, hogy amit meg lehet oldani, azt megoldjuk, mint az érettségin, ahol előbb azokat a feladatokat oldjuk meg, amiket tudunk, aztán ráérünk a problémásokkal foglalkozni. Visszatérve a kérdésre, mindig beljebb és beljebb kerülünk, azokon a problémákon, amiket nem tudunk megoldani, átlépünk egyelőre. Nagyjából három nyitott kérdés maradt, az egyik a hitelesítés, nyilvánvalóan egy büdös fillért sem fizetek addig, amíg ki nem derül, a dokumentum hiteles-e. A második pedig az, hogy kivel is tárgyalok én valójában, ki áll mögötte, kinek az érdekeit szolgálják ezek a beszélgetések. Azért tudni kell, ha ez a történet igaz, mégpedig egyelőre úgy néz ki, hogy igaz, akkor Magyarországnak egy köztörvényes bűnöző miniszterelnöke van, aki persze ettől függetlenül is olyan kártékony, hogy mindent meg kell tenni a leváltására.
De nyilvánvalóan ő ugyanezt gondolja Önről.
Nem tudom, hogy mit gondol, de ez egyáltalán nem is érdekel. A történetre visszatérve, volt egy ajánlat, amit némi hezitálás után elfogadtam, nézzük meg, hogy mi is van e mögött.
Milyen eszközök állnak a rendelkezésére, kik segítenek abban, hogy ellenőrizhesse ezen dokumentumok hitelességét? Mert még az is lehet, hogy éppen önt használják egy olyan akcióban, amiben a végén az derül ki, ezek a dokumentumok hamisak. Így ha valaki a kampányban előállna valamilyen más dokumentummal, bankszámla kivonattal, arra mondhatja a Fidesz kommunikáció, hogy az is olyan hamis, mint amit Ön mutatott be.
Abban mindenki biztos lehet, csak akkor fogok előállni ezzel a dologgal a maga valójában, ha már előtte kiderült, a dokumentumok hitelesek. A hitelességről való meggyőződés nem túl bonyolult, abban van a bonyolultság, ha ez egy normális ország lenne, akkor lehetne fordulni az ügyészséghez, rendőrséghez.
Van ilyen ország, ahol egy volt miniszterelnök bekopogtat az ügyészséghez, hogy van nálam valami, nem biztos, hogy igaz, nézzenek utána?
Van, persze, hogy van.
És ez miért nem így van nálunk?
Így fog menni. Azt már tudjuk, melyek azok a hivatalos intézmények, kapcsolatok, amelyek a nyilvánosságra hozatal előtt ellenőrzik ezeknek a hitelességét. Én nyilvánvalóan csak utána fizetek, ha fizettem, megkapom, ha megkapom, akkor nyilvánosságra hozom.
Ön ismeri a szocialistákat, volt miniszterelnökük, pártelnökük is. Ön szerint mikor fogják Botkát visszahívni a miniszterelnök-jelölti pozícióból?
Nem tudom, ahogy abban sem vagyok biztos, hogy a visszahívásról szóló spekulációk megalapozottak. Azt gondolom, Botka Lászlóval tizenkilencre húzott lapot a Szocialista Párt, szerintem ő az utolsó reménység és ha visszalép, visszahívják, az nagyon drámai helyzetet idézne elő az MSZP-ben.
De Önnel miért nem akarnak koalíciót, megállapodást kötni, pedig a kutatások szerint a DK és Ön mögött van ötszázezer stabil választó és ez a szám növekedik.
Azt gondolom, Botka László racionálisan döntött tavaly, hogy ha ő elvállalja a miniszterelnök-jelölti pozíciót, akkor azt ilyen feltételekkel vállalja el. Lehet így dönteni, még akkor is, ha én ezzel nem értek egyet és az is igaz, ezen az úton már nehéz korrigálni. De tudni kell, nagyon más országos politikusnak lenni és más mondjuk Szegedet – egyébként – jól vezetni.
De volt ő már országos politikus, volt parlamenti képviselő is.
Persze, de ez nagyon más. A parlamenti demokráciákban a választások megnyerését követően egy erős frakciófegyelem működik, a képviselők alapvetően követik a pártjukat. Így én sem vetem Laci szemére, hogy annak idején mindent megszavazott, hiszen mindenki megszavazott mindent. De ez a mostani egy más világ. Sokkal versengőbb, sokkal nagyobb a nyilvánosság, itt vannak vele egyenrangú tehetséges politikusok, Szeged azért egy kisebb pálya. Most éppen ezzel ismerkedik, az első öt-hat hónapja nem nagyon sikeredett jól, de semmiképpen sem írnám le Botka Lászlót.
Éppen Ön mondta korábban, hogy beszélt több vezető szocialista politikussal, akik azt mondták, ha őszre nem emelkedik az MSZP népszerűsége, akkor ők keményebbek lesznek és majd megfogják Botka Lászlót.
Szerintem az jó, ha az MSZP legalább ebben az ügyben megpróbál egységesen viselkedni, nincs nagy kibeszélés, a közvélemény nem látja azokat a konfliktusokat, amelyek előfordulhatnak.
Ám mégis vannak hírek arról, hogy hatalmi harcok vannak a szocialistáknál, ahol eddig Botka győzött.
Én kevésbé látom a hatalmi harcot, a fő kérdés eldőlt, soha nem látott meghatalmazást kapott Botka László a kongresszustól. Nyilván itt vannak érzékenységek, mondjuk megyei elnökök tartanak attól, hogy nem kerülnek be a Parlamentbe.
Akkor Botkának nincs komoly ellensúly a pártvezetésben, a pártban?
Egyedileg nincsen, de ha azt kérdezi meg, hogy az elmúlt egy héten hány vezető szocialista politikussal beszéltünk, akkor azt kell mondanom, sokkal. Az aggodalom az határozottan növekszik, hogy nem hozza Botka azt az eredményt, amire számítottak, egyelőre nem látszik a siker. Azt mondta Botka László, csinál majd egy nagy demokratikus ellenzéki blokkot, a Momentum, az LMP, az Együtt, a Párbeszéd nem működik együtt, én együttműködnék, de belőlem meg nem kér.
Önnel együttműködnének ezek a kis pártok?
Nem hiszem, ez identitás kérdése. A kis pártok identitásában az egyik legerősebb elem, hogy nem csak az orbáni világgal, hanem a 2010 előttivel szemben fogalmazzák meg magukat, aminek az egyik karakteres figurája én vagyok.
Az együtt nem működés szerint akkor az Önre szavazók feleslegesek?
Ezt mindenkinek saját magának kell eldöntenie. Én nem szeretem azokat, akik mindig mindent újra el akarnak kezdeni. Szerintem még Kádár János is itt él közöttünk, ahogy az elmúlt 27 év összes hordaléka is itt van, nem lehet mindig mindent kidobni. Belőlem a forradalmi hevület már régóta hiányzik, jobb sok-sok kicsi korrekcióval élni hagyni az embereket. Tételezzük fel, hogy győzünk jövőre, amit nagyon szeretnék. Ekkor itt marad a másfél millió jobboldali ember? Itt marad, ez az ő hazájuk is. Azt mondani, hogy dobjunk ki mindent, ilyet nem lehet csinálni, ezért is én óvatosabb vagyok.
Böcskei Balázs politikai elemző szerint az ellenzékben most mindenki valamilyen turbulenciában van, vannak, akik nem érik el a bejutási küszöböt, az Együtt a plakáttörvény kapcsán széttöredezett, az MSZP-ben a módosító indítványok miatt volt konfliktus, nem jöttek ki jól a helyzetből. Ellentétben velük, a DK stabil, Önön egy karcolás nem sok, annyi sem esett. Mi következik ebből?
Úgy hiszem, mi majd tesszük a dolgunkat úgy 10-15 % között, ami Magyarországon egy nagyon stabil középpárt. Azért sem szeretem, ha bántják a szocialistákat vagy éppen bukdácsolnak, mert a mi alternatívánk csak akkor működik, ha ők megcsinálják a maguk 20-25 %-át. Akkor mi már majdnem pariban vagyunk a Fidesszel.
A kérdés az, hogy Gyurcsány Ferenccel akarják-e az emberek leváltani Orbán Viktort?
Aki velem akarja leváltani, az ránk szavaz, aki a szocialistákkal, az rájuk szavaz, aki a Momentummal, az meg rájuk szavaz. Itt a nagyon kellemes jó világ, nem kell, hogy engem szeressenek.
Mi lenne a Jobbikkal?
Ez a szocialistákról elképzelni nem tudom, én meg soha az életben nem működök velük együtt.
Miközben az ellenzék magával van elfoglalva, egy új szélsőjobbos ellenzéki csoport van alakulóban, az első rendezvényüket Vecsésen tartják. Az esemény filmes beharangozójában rémisztő mondatok hangzanak el. Ön szerint hova tart ma Magyarország?
Én azért azt is gondolom, hogy az ilyen típusú radikalizmusnak nagyon szűk a bázisa, ahogy azt is kell tudni, ennyi radikális fasiszta minden európai országban van. Igaz, hogy túlnyomórészt fiatalokról van szó, de ez is velejárója a radikalizmusnak. Ezek a fiatalok tele vannak csalódással, frusztrációval, de nem az ő szövegük a dráma, hanem éppen az, ami a magyar miniszterelnökkel történik. Aki rendkívüli államférfinak nevezi Horthyt, az az emberi méltósággal szembeni lépés.
De Orbán Viktor volt az, aki az első kormánya idején döntött a Holokauszt Dokumentációs Központról, bevezette a Holokauszt Napot, meghirdette a zéró toleranciát. Nem lehet, hogy ez a mondata csak egy baki volt?
Persze, ahogy a genetikai homogenitásos szövege.
Ha Ön nem megfelelő a kisebb ellenzéki pártoknak, akkor ezek a szélsőjobboldaliak igen?
Ami az ellenzéket illeti, bár van köztünk vita, de alapvetően jó ízlésű demokraták vagyunk.
Lesz Ön miniszterelnök-jelölt?
Nem tudom, két álláspont van a pártunkban, a listavezetőt hívjuk listavezetőnek, a másik szerint meg miniszterelnök-jelöltnek. Azt gondolom, nem árulok el vele nagy titkot, hogy nagy valószínűséggel én leszek a lista legelején. Nem látok nagy különbséget a két név között.
Az MSZP-vel való megállapodástól függ, hogy lesz-e a DK-nak miniszterelnök-jelöltje?
Most az látszik valószínűnek, hogy külön listák lesznek és egyeztetett egyéni jelöltek. Ez egy normális dolog, a lista az úgyis arányos, ha valaki eléri a bejutási küszöböt, akkor mindegy, hogy egyedül vagy közösen van. Tehát van önálló lista, a kérdés, minek hívjuk az első embert. Vannak, akik ebből koncepciót csinálnak, én egyszerű lelkű ember vagyok, azt mondom inkább, teljesen mindegy.
Ön, mondjuk Hiller Istvánnal együtt tudna működni?
Én mindenkivel együtt tudok működni, aki normális demokrata. Ez nem a barátságról szól, egyébként el kell áruljam, nekem nincsenek politikus barátaim. Mi arról beszélgetünk, hogy van egy közös dolgunk, mégpedig csinálni egy viszonylag normális országot.
Egyéni jelöltként indul vagy ez is attól függ, hogyan tudnak megállapodni az MSZP-vel?
Nem tudom.
Botka László mondta már, hogy azt támogatnák, ha Ön egyéni körzetben indulna.
Én nem fogok Botka Lászlótól azért engedélyt kérni, hogy elinduljak. Ezzel kapcsolatban az a fő vita, hogy úgy működnénk együtt, hogy engem „eldugnának” egy egyéni választókerületbe. Bármennyire is tisztelem Angyalföld népét, de én nem őket akarom képviselni az országban, hanem a Demokratikus Koalíció politikájával egyetértők nagy sokaságát, lakjanak ők bárhol. Az a természetes, hogy egy párt vezetője a pártnak a listáját vezeti, a közös lista esetén az elsők között van, nem pedig az, hogy behelyezem magam egy biztosan győztes körzetbe. Szerintem ebben az utóbbi esetben lennék egy fránya alak.
Mi az a maximum, amit a DK elérhet Ön szerint 2018-ban? Ígérhetne 14., sőt 15. havi nyugdíjat is akár.
Megtehetném, de mindek, a választók azért már ennél sokkal bölcsebbek. Aki ellenzékben felelőtlen, az bizony kormányon is az lesz.
Több egykori szocialista vezetővel beszélgettem, mint mondjuk Lendvai Ildikó, Kovács László, akiket háttérbe szorítottak, háttérbe vonultak. Velük tudna együttműködni, őket el is tudná fogadni akár DK tagként?
Előttük például mindig nyitva lenne az ajtó, de ne feledjük, ők remek emberek, akik az MSZP-ben nőttek fel, nem hiszem, hogy valaha is megtagadnák ezt. Az ország érdekét tartják szem előtt, de leginkább azt szeretnék, hogy a Szocialista Pártot tegyék versenyképesebbé, amit én végtelenül tisztelek bennük. Amin ezek az emberek átmentek, miközben még mindig hűségesek a pártjukhoz, az egy tiszteletre méltó dolog. Én nem gondolom, ha valaki fiatal, attól ő biztosan jó politikus, ahogy azt sem, ha valaki elmúlt hetven, akkor őt ki kell tenni. Mindketten elképesztően tehetséges politikusok, abban a korosztályban sok ilyen volt. Ha az új korosztály ban ennyi tehetséges politikus lenne, nem csak az MSZP-nél, nálunk is, sokkal jobb lenne a helyzet.
Tényleg, mi újság a DK-ban?
Nagy nyugalom és rendezettség van, közben elkezdődött a nyári felkészülés a kampányra. Ez azt jelenti, hogy az első huszonnéhány jelölt intenzív képzése elkezdődik, a 106 egyéni jelöltünk is megvan már. Persze nem akarunk mindenhol jelöltet állítani, én határozottan azt szeretném, állapodjunk meg, listán megmutatjuk a különbségeinket, egyéniben megmutatjuk, arra szövetkeztünk, hogy a lehető legtöbb választókörzetet megnyerjük közös erőfeszítéssel. Hogy miként osztjuk fel, az egy ponton túl engem nem érdekel, túl nagyvonalú is vagyok, ezért van, hogy nem én tárgyalok, mert túl hamar beadom a derekam.
Mi az, amit a DK üzenni tud a választóknak?
Én vettem már részt győztem kampányban 2002-ban és 2006-ban egyaránt. Azt tudom mondani, az utolsó 3-4 hónapban kell meghallani a választók többségének a lelkében lévő dolgokat, majd akkor kell elmondani, mi is az a 3-4-5 dolog, ami elrabolja a választók figyelmét, lelkesedését. A programunk készen van, el kell dönteni, az abban lévő 800 javaslatból melyik lesz az előbb említett 3-4-5.
Visszamennek a Parlamentbe az őszi ülésszakon?
Csak a kétharmados törvényekre.
Ön szerint ez jó stratégia?
Nem biztos.
De akkor kitől kapják a képviselők a fizetésüket?
A Háznak lenne joga megvonni a fizetésünket, bár készültünk erre, de nem tették meg.
A 2018-as választások után jelen lesznek a Parlamentben?
Persze, igen. Amikor a kivonulásról volt szó, akkor voltak, akik azt mondták, teljesen bojkottálni kell a Parlamentet, de van, akinek az is sok, amit mi tettünk.
Köszönjük a beszélgetést.