Schmidt Mária: A különleges alkalmakat a történelem generálja

A különleges alkalmakat a történelem generálja, de hogy kihasználják-e őket a szereplők, az már a személyek döntésén múlik – hangzott el a Helmut Kohl 85. születésnapja alkalmából Budapesten rendezett konferencián.

Schmidt Mária, a XXI. Század Intézet főigazgatója köszöntőjében elmondta, a francia forradalomtól számított modern kor születése után 1989-ben újra világtörténelmi események zajlottak. Megszűnt a bipoláris világ, lebontottuk a vasfüggönyt, újra született Európa – fogalmazott.

„HA HELMUT KOHL NEM HATÁROZOTTAN, OKOSAN ÉS TÜRELMESEN CSELEKSZIK, NEM ÍRT VOLNA TÖRTÉNELMET.”

Emlékeztetett, azokban a napokban beköszöntött egy új kor, és elfoglalta helyét az újra egyesült Németország Európában. Elmondta: a történelemformáló események szereplői tetteikkel történelmet írtak. Szabadságélményük mindannyiunk közös sikerévé vált – emelte ki. Az események hősei közül magaslik ki Helmut Kohl, az egyesítés apja, Európa kancellárja, újraegyesítőként tekintünk rá, aki mindig a barátunk és ügyeink támogatója volt, mi sem adtunk okot neki a csalódásra – tette hozzá.

Jelezte, Kohl történelmi szerepét nem méltatják illő módon Európában és hazájában. Kifejtette, habár az emberek részéről mindezt megkapja, az elismerést és méltatást a politikai elit tagadja meg tőle.

Többségük balos, akik máig nem heverték ki a negyedszázados csapást: hiába sztárolták Gorbacsovot Kohl és Bush helyett – jegyezte meg. Hozzátette, Gorbacsov nem tudott a szocializmusnak emberi arcot adni, helyette a nemzeti függetlenség, a lesajnált piacgazdaság és demokrácia győzött. Kohl és Bush győzelme megfosztotta a baloldalt illúzióiktól, ezt nem tudják nekik ma sem megbocsátani – szögezte le.

Negyed százada legyőztük a kommunizmust, hogy szabad és demokratikus államként léphessünk át a XXI. századba – emelte ki. Olyan vezetőink voltak, akik belátták, mostantól másként kell cselekedni, ilyen volt Helmut Kohl – hangsúlyozta. Ritka az ilyen kor, megbocsáthatatlan lenne, ha határozatlanul cselekednénk – idézte a kancellár szavait. Ha Helmut Kohl nem határozottan, okosan és türelmesen cselekszik, nem írt volna történelmet – fűzte hozzá.

Fotó: fidesz.hu
„A KÜLÖNLEGES ALKALMAKAT A TÖRTÉNELEM GENERÁLJA, DE HOGY KIHASZNÁLJÁK-E ŐKET A SZEREPLŐK, AZ MÁR A SZEMÉLYEK DÖNTÉSÉN MÚLIK.”

Helmut Kohl a XX. század történelmének az egyik meghatározó szereplője, aki látta a német és európai egység összefüggését – mutatott rá Martonyi János a tanácskozáson.

Az egykori külügyminiszter szerint Helmut Kohl helyes választ tudott adni egy közel 150 éves dilemmára: mi legyen Németországgal.

A különleges alkalmakat a történelem generálja, de hogy kihasználják-e őket a szereplők, az már a személyek döntésén múlik – mondta el.

Az Európai Unióról szólva aláhúzta, együtt kell működni, mert ha a dominancia egyszerűbbnek és gyorsabbnak is látszik, a konszenzus pedig bonyolultabbnak, mégis mindenképpen tartósabb.

Európának meg kell mutatnia, hogy kifelé is tud békét teremteni, ha eredeti értékei mellett kiáll, javítja kormányzását, csökkenti szabályozását – sorolta, hozzátéve, akkor azok a gondolatok, melyek Kohlt is vezették, továbbra is érvényesek maradnak. Bízom benne, hogy az egységesülő Európának ezek a gondolatok továbbra is vezérlői lesznek – emelte ki.