Az emlékezés és a fájdalom színe sárga
Ma is élnek köztünk sokan, akik már a sárga színtől is félnek mondta Dr. Schőner Alfréd az OR-ZSE rektora ma a „A Csillagos házak – Emberek, sorsok, házak” című könyv bemutatóján.
„Ma is élnek köztünk sokan, akik már a sárga színtől is félnek. Ezt a félelmet idézte fel bennük a múlt évi emlékezés, amikor újra sárga csillagok kerültek a házakra.”- mondta Dr. Schőner Alfréd, aki az embermentő Giorgio Perlascaról is megemlékezett, felidézve egy régebbi olaszországi utazást Perlasca sírjához.
A Nyitott Társadalom Archívum (OSA) 2014-ben nagyszabású programot indított azzal a céllal, hogy feltárja az egykori csillagos házak történetét. Az önkéntesek munkájának köszönhetően 100 még ma is álló épületben emlékeztek meg a vészkorszak áldozatairól. A csillagos házak webalpjára egyre több visszaemlékezés került fel. Ezekből az emlékezésekből, az érintettek engedélye után állította össze a most megjelent könyvet dr. Nádor Éva, aki az egyik önkéntese is volt a megemlékezés három napjának.
Az objektív történelmi hátteret a visszaemlékezésekhez Ungváry Krisztián történész biztosította, aki a könyvbemutatón elmondta, hogy szülei is egy ilyen csillagos házban élték át Budapest ostromát annak ellenére, hogy nem tartoztak az üldözöttek közé. Hiánypótlónak nevezte a könyvet, mert nincs magyar nyelvű monográfia a budapesti gettóról. Véleménye szerint a kötet nagy segítsége lesz majd annak, aki vállalkozik a megírására.
Heteken belül megjelenik a könyv angol nyelvű változata is, melyet a külföldi zsidó közösségekhez is eljuttatnak ígérte dr. Nádor Éva, kiemelve, hogy a szakirodalmi hivatkozások mellett sok-sok magyarázattal is elláttak.
Katz Petra és Jeges Krisztián tolmácsolásában a tíz fejezetet tartalmazó könyvből – a gyűlölettől a túlélésig – részleteket hallhattak a résztvevők.
2015. március 29. sztorma HCJD