Darvas István rabbi a hetiszakaszról.

A jó szándék fontossága

Darvas István rabbi a hetiszakaszról.

darvas istván rabbi

Nem csak a hetiszakaszról kérdezem, hanem a közelgő ünnepről, a Purimról. Mi is ez az ünnep, mit kell tudni róla?

A Purim lényege, hogy megemlékezzünk, szavakban, tettekben arról a csodáról, amelyik a perzsiai zsidóságot érte. Hámán egy olyan tervet eszelt ki, amelynek a végeredménye a teljes zsidó közösség megsemmisítése lett volna, azonban Istennek és hű szolgáinak, Eszternek és Mordechájnak közreműködésével a perzsiai zsidóság ezt a sorsot elkerülte.

Mikor kezdődik az ünnep?

Purim két hét múlva kezdődik, egészen pontosan március 4-én és 5-én lesznek a Megila olvasások, ez nem jelent mást, mint Eszter könyvének a hagyományos tekercsből történő felolvasását. Ezeken a napokon tesszük még meg az összes előírást, amire ezen az ünnepen a hagyomány és a halacha kötelez minket.

Most köszönt ránk Ádár hónapja, mi lesz a hetiszakasz?

Ádár hónapnak van egy olyan előírása a Talmudban, hogy ha ez a hónap köszönt ránk, akkor szaporítjuk az örömöket. Ehhez járul hozzá speciális módon a hetiszakasz. Itt egy olyan örömteli pillanatra emlékezhetünk, mint a pusztai Szentélynek, a Miskánnak, magyarul a Hajléknak a felépítése. Ez, abban az időben, amikor a zsidó nép tagjai a pusztai vándorlás időszakát élték, egy kimagaslóan fontos esemény volt. A hetiszakasz címe: Trumá, ez felajánlást jelent, önkéntes felajánlást, mivel ilyen önkéntes felajánlásokból kellett felépíteni a pusztai Hajlékot.

Azok, akik szeretnék meghallgatni, hány órakor mehetnek az Ön zsinagógájába?

Az OR-ZSE zsinagógájában 18 órakor kezdünk imádkozni, mint minden péntek este és szombat délelőtt, amikor felolvasunk a Tórából pedig 9 órától várunk mindenkit. Én a hetiszakaszról minden péntek este beszélek hosszabban, valamint szombat délelőtt, akkor kicsit rövidebben.

Akik hétköznap keresnék fel a zsinagógát, hány órától mehetnek?

Hétfőn és csütörtökön fél 8-tól jöhetnek. Nálunk nincsen minden nap istentisztelet, hetente 4 alkalommal várjuk a híveket, hétfőn, csütörtökön és pénteken, valamint szombaton.

Tudom, hogy nem szerencsés éppen Önt faggatnom, de miért jó, ha az ember az Ön közösségébe megy?

Elsősorban azért, mert a közösség tagjai nyitottak az újak felé, segítőkészek és azokat a lépéseket, amelyeket egy olyan embernek kell megtenni, aki régen, vagy még soha nem volt zsinagógában, segítik. Mindenkire lehet számítani, kántorra, sameszra, rabbira, vagy másokra.

Visszatérve a hetiszakaszra, az üzenete hogyan illik bele a mindennapjainkba?

A felajánlásokról mondja az egyik mesterünk, hogy háromféleképpen lehetett ezt megtenni. Felajánlhatott az ember pénzt, vagy éppen tehetséget, harmadikként pedig a jó szándékát. Abban az esetben, ha valakinek kevesebb jut pénzből, tehetségből, semmilyen fontos kezdeményezésnél sem kell azt éreznie, hogy kívülre került, ha a jó szándékot magával tudja hozni.

Köszönöm a beszélgetést, a tanítást.

Breuer Péter

Az interjú a 2015. február 20-i Halljad Izrael! adásában elhangzott beszélgetés szerkesztett változata.