Orbán Viktor kérdésre válaszolva kifejtette: a kormány nem arra való, hogy bankokat működtessen

A kormány szerdán arról döntött, felkéri a Magyar Nemzeti Bankot (MNB), hogy a jegybanktörvény alapján nyújtson segítséget a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) megerősítéséhez és újjászervezéséhez – jelentette be Orbán Viktor.

A miniszterelnök Matolcsy György MNB-elnökkel tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a kormány és a jegybank egyetért abban, hogy az MKB-ból az ország egyik legjobb és legerősebb pénzintézetét kell kialakítani.

Orbán Viktor arról is tájékoztatott, a nemzetgazdasági miniszter előterjesztésére úgy döntöttek, hogy felállítanak egy kárenyhítési alapot az állam 49 százalékos részesdésének megfelelő arányban a Széchenyi Bank betétesei számára. Ezt az alapot az NGM fogja kezelni.

Fotó: fidesz.hu
„MOST, HOGY AZ 50 SZÁZALÉK FELETTI TULAJDONRÉSZT ELÉRTÜK, JÖN A REORGANIZÁCIÓ ÉS MEGERŐSÍTÉS IDŐSZAKA.”

A kormányfő egyúttal emlékeztetett, a kormány a választások előtt azt a célt tűzte ki, hogy a magyar bankrendszer 50 százaléka feletti része legyen nemzeti tulajdonban. „Most, hogy az 50 százalék feletti tulajdonrészt elértük, jön a reorganizáció és megerősítés időszaka” – húzta alá.

Matolcsy György fontos lépésnek tartja, hogy a magyar állam megvásárolta a nyolc nagy bank egyikét, ugyanakkor közölte, elvégezték a kormány kérésére a teljes körű értékbecslést. Megállapításuk szerint portfólió tisztításra és újjászervezésre van szükség a pénzintézetnél.

A kormány kérésének megfelelően a jegybank stabilitási tanácsa meghozta a monetáris és pénzügyi döntéseket, amelyekkel az MNB mérlegével az MKB mögé áll – közölte.

Matolcsy György kiemelte: ezen intézkedések azt a célt szolgálják, hogy egyfajta pénzügyi védőhálót biztosítsanak az MKB-nak. Ennek keretében a pénzintézet teljes likviditását garantálják, tehát a bank minden betétje és minden egyéb forrása garanciát nyert – hangsúlyozta. Hozzátette: az MKB alkalmas arra, hogy a reorganizációt követően Magyarország egyik legjobb bankja legyen.

A jegybankelnök meglátása szerint az MKB egy jó és egy rossz bankból áll, negatívumként azt említette, hogy a kereskedelmi hitelállomány igen magas nem fizető állományt mutat. „Nekünk az a feladatunk, hogy a rossz bankot megszüntessük, a portfóliót kitisztítsuk, és hogy az MKB-t tegyük az első valóban fair módon működő nagy bankká” – tette egyértelművé. Ugyanakkor előrebocsátotta, hogy javasolni fogják, ne maradjon az újjászervezést követően állami tulajdonban a pénzintézet.

Orbán Viktor kérdésre válaszolva kifejtette: a kormány nem arra való, hogy bankokat működtessen, egy határon túl nem egészséges és felesleges kockázatokat rejt az állami tulajdon, és inkább bizalmatlanságot kelt a pénzintézeti világban. Főszabály az, hogy az állam csak azért vállal szerepet tulajdonosként a pénzintézeti rendszerben, hogy annak átalakítását, újjászervezését elősegítse – fűzte hozzá.

A miniszterelnök válaszában kitért arra is, hogy a Széchenyi Bank esete is mutatja, költséges dolog, ha egy kormány bankokkal foglalkozik. Ezért az állampolgárok iránti felelősség szempontjából akkor jár el a kormány jól, ha ott végzik el a bankok újjászervezését, ahol az ahhoz szükséges tudás és pénzügyi erő rendelkezésre áll, ez pedig sokkal inkább a „nemzeti bank háza tája” – hangsúlyozta.

Egy másik újságírói felvetésre reagálva Orbán Viktor elmondta: az orosz gazdaság helyzetének áttekintése után, arra a következtetésre jutottak, hogy az Oroszországgal szembeni szankciók és a rubel gyengülése együttesen negatívan befolyásolja hazánk exportkilátásait, ugyanakkor nem adják fel a terveiket, csak azokat át kell ütemezni. Egyúttal utalt arra is, az orosz piac felé a magyar export bővülése a közeljövőben nem reális. Megjegyezte, hogy ez különösen a mezőgazdaságot érinti érzékenyen.