Ronald S. Lauder: A ti harcotok az én harcom
Interjú a Zsidó Világkongresszus elnökével
Budapesti látogatása során exkluzív interjút adott az ATV-nek Ronald S. Lauder, a Zsidó Világkongresszus elnöke, amelyben a személyes küldetése mellett beszélt többek között arról, milyen stratégiát lát célszerűnek a Jobbikkal szemben, hogyan értékeli Orbán Viktor miniszterelnöknek a magyarországi zsidó közösség felé tett ígéreteit, továbbá arról is, hogy hajlandó lenne-e megegyezésre a magyar állammal a Sukoró-perben, amit az elmaradt kaszinóberuházás miatti kártérítésért indított. A teljes beszélgetést az ATV június 22-én este 18.10 órai kezdettel sugározza.
Elnök úr, ön a budapesti keresztény cionista nagygyűlésen elmondott beszédében személyesen ígéretet tett, hogy ugyanolyan eltökélten fog harcolni a keresztényellenes terrorral szemben, mint ahogy az antiszemitizmus ellen harcol. Vannak ebben partnerei a zsidó és a keresztény vezetők között?
– Partnernek tekintem az egész keresztény és zsidó világot, mert nekünk nemcsak az antiszemitizmus ellen kell felemelnünk a hangunkat, hanem a keresztényellenességgel szemben is. Mi történt például Szíriában? 40-50 ezer kereszténynek kellett elmenekülnie az erőszak elől, hogy az életét mentse. Betlehemben, ahol a lakosság 80 százaléka keresztény volt, ma alig 20 százalék maradt. Hová mentek? Menekülniük kellett. Szudánban ki akarnak végezni egy asszonyt a hite miatt. Iránban felakasztottak egy lelkészt, csupán azért, mert a kereszténységet hirdette. Mit üzen mindez nekünk? Azt, hogy testvérek vagyunk – két nép, de nem két különálló csoport. A zsidók és a keresztények nagyon sok közös értéket vallanak. Ugyanaz a Bibliánk, ugyanabban az Istenben hiszünk, közös a tízparancsolatunk és a legfontosabb törvényeink. Ezért együtt kell működnünk. Kész vagyok ugyanazzal az erővel harcolni a keresztényellenességgel szemben, mint az antiszemitizmus ellen, mert ez a kettő összefügg egymással. Aki már gyilkolt keresztényt a hite miatt, egy zsidót is kész megölni ugyanezért. Az emberek mégis gyakran azt mondják: igen, a zsidóellenesség az elfogadhatatlan – pedig nincs különbség.
Látjuk, hogy Irakban új veszély fenyeget. Mit jelentene Izrael biztonsága számára egy iszlám kalifátus létrejötte a térségben?
– A kérdés nem csupán Irak. Ide tartozik Szíria, Irán és az egész Közel-Kelet. Láthatjuk, hogy egy szunnita-síita összecsapás kezd kibontakozni. Az irániak nem tudják, hogy mit tegyenek, mert védelmezni akarják a síitákat, akik a szunniták ellen harcolnak. A gond az, hogy mindkét oldalon terroristák állnak és ami Irakban, Afganisztánban vagy Szíriában történik, az nemcsak Izraelt érinti, hanem az egész nyugati világot. Ha a világnak ezen a pontján háború tör ki, az könnyen továbbterjedhet. Itt, Magyarországon az emberek könnyen legyinthetnek, hogy ez messze van, a Közel-Keleten. De ha őszintén megnézzük, mi történt Szarajevóban, láthatjuk, hogy abban a tragédiában, így vagy úgy, de az egész világ részt vett. Láttuk, mi történt Hitlerrel. A világ nem állította meg időben őt, pedig nem csak Csehszlovákiáról volt szó, nem állt meg ott a dolog. Mindenki belekeveredett a háborúba, és ettől Magyarország és a világ többi része is szenvedett.
A legutóbbi EP-választáson Európa több országában megerősödött a szélsőjobb, beleértve Magyarországot is. Ön szerint mi a fő baj Európában?
A teljes cikk a Hetek hetilapban olvasható.