Kisebbségi Sajtófókusz

Egymás felé forduló régiók Kelet-Közép Európában · Approaching regions in East-Central Europe

Kisebbségi Sajtófókusz[1]

 

 

Várható

ò  Könyvbemutató kerekasztal-beszélgetés 2013. október 22-én a Kossuth-klubban – Európai kaleidoszkópAz Európai Unió és a kisebbségek – Rendező az MTA TK Jogtudományi Intézete „Többszintű alkotmányosság” kutatóműhelye, az MTA TK Kisebbségkutató Intézete és a L’Harmattan Kiadó – Helyszín: 1088 Budapest, Múzeum utca 7. Résztvevők: VIZI Balázs (NKE, MTA TK Kisebbségkutató Intézet), KARDOS Gábor (ELTE ÁJK), SZALAYNÉ SÁNDOR Erzsébet (PTE ÁJK, NKE) – A beszélgetést vezeti: BALOGH Lídia (MTA TK JTI, a Föld-rész könyvek szerkesztője) – Meghívó

ò  MKT-ülés péntekenMáté András Levente, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke és Csoma Botond, a Megyei Képviselők Tanácsának (MKT) elnöke összehívja az MKT-t 2013. október 11-re, 14 órai kezdettel a kolozsvári Polgármesteri Hivatal gyűléstermébe (Szabadság)

ò  Az európai polgári kezdeményezések elutasításáról tárgyal az EP kisebbségi frakcióközi csoportja – A FUEN és a Székely Nemzeti Tanács által benyújtott európai polgári kezdeményezések elutasításáról beszélnek az Európai Parlament kisebbségi frakcióközi csoportjának e heti tanácskozásán Strasbourgban. A találkozóra október 10-én délelőtt kerül sor (Transindex)

 

Magyarország

ò  A jövő évi kulturális és oktatási programokról tárgyalt a Máért szakbizottsága – „A jövő évi kulturális és oktatási programokról tárgyalt a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) oktatási és kulturális szakbizottsága” – közölte a nemzetpolitikai államtitkárság kedden az MTI-vel. A közlemény szerint a testület keddi ülésén Hoffmann Rózsa, az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára kiemelte, hogy már nyolcadszor ült össze a szakbizottság, ami jelzi, milyen kiemelt figyelmet fordít a kormányzat a határon túli magyarok oktatási és kulturális támogatására. Hoffmann Rózsa beszámolt arról, hogy már idén is az előző évhez képest több pénz állt rendelkezésre a külhoni magyar nyelvű oktatás megerősítésére, és jövőre ezt tovább szeretnék növelni. Hangsúlyozta, a támogatások legfőbb célja az, hogy a szülőföldön működő magyar nyelvű oktatást hatékony formában egészítsék ki. Kiemelte: egyre több külhoni magyar iskola vesz részt anyaországi tanulmányi versenyeken a növekvő számú pályázati kiírásoknak köszönhetően (MTI)

ò  Rétvári: közel 14 milliárd forintból gazdálkodhatott tavaly a Bethlen Gábor Alap – „A tavalyi évben a külhoni magyarság támogatását célzó Bethlen Gábor Alap bevételi előirányzata 13,94 milliárd forint volt” – mondta Rétvári Bence, a közigazgatási tárca parlamenti államtitkára az alap 2012. évi tevékenységéről és működéséről szóló beszámolót ismertetve kedden az Országgyűlésben. A költségvetési törvény szerint az alap kiadási előirányzata 11,67 milliárd forint volt, amelyből 10,8 milliárd forint támogatási célra, 810 millió forint pedig az alapkezelő működtetésére szolgált – Kiemelte: 2012-ben továbbra is Erdély állt az első helyen, de a felhívások regionális kiterjedéséből fakadóan már megjelentek, ha még kis számban is, a Muravidék és Horvátország magyarlakta területeire irányuló pályázatok is. Az oktatási intézmények mintegy 30 ezer diák utazásához igényeltek támogatást, közülük a két, együttműködés jellegű programban 6 417 külhoni fiatallal, akik viszonossági alapon Magyarországra látogatnak. A 2012/2013-as tanévben meghirdetett nyertes tanulmányi kirándulások zöme 2013-ban valósul meg (MTI)

ò  Schiffer: a kis közösségekre építő Európában és Kárpát-medencében van a jövő – „Az LMP olyan Európában és Kárpát-medencében látja a jövőt, amely alapvetően kis közösségekre épít, megteremtve ezzel a helyi önrendelkezés esélyét és a fenntartható fejlődés lehetőségét” – mondta Schiffer András, az LMP társelnöke a Pártelnökök a sajtóházban – az Élő Preambulum és a Mérők Klubja sorozatának első rendezvényén kedden Budapesten. Úgy fogalmazott: abban hisznek, hogy ha erősek a helyi közösségek, akkor az esélyt ad a szolidaritás gyakorlására és egy ilyen típusú társadalom minimumra tudja szorítani a „kizsákmányoló helyzetet„. Schiffer András annak a véleményének adott hangot, hogy Magyarország számára az jelentene kitörést, ha „helyben meg lehetne élni a helyi gazdaságból„. „Jelenleg a helyzet éppen nem ez, ugyanis „autópályák tengelyére” hozzák be a legtöbb céget, azonban ez a politika nem teremt új munkahelyeket az Ormánságban, Abaújban vagy Dél-Békésben” – mondta (MTI)

ò  A Downing Streeten tárgyal Orbán – Londonba látogat ma Orbán Viktor kormányfő, és tárgyal mások mellett David Cameron brit miniszterelnökkel (Klubrádió)

ò  Bajai voksolás: Nem élnek, visszaélnek a joggalTóth Zoltán választási szakértő szerint a választási eljárásról szóló törvény bizonyításhoz köti a törvénysértések megállapítását. Aki nem terjeszt be bizonyítékot, annak a kifogását érdemi vizsgálat nélkül elutasítják. Mi lehet bizonyíték? Legtöbbször fotó, hang-, illetve videofelvétel (Nsz)

ò  Összeolvadhat az Együtt és a PM – Kezd alakulni a 31 egyéni induló névsora az Együtt-PM szövetségnél, a listás induláson még dolgozni kell (Nsz)

ò  ‘Nem mi írtuk a jelentést’Herczog Edit szerint a magyar szocialista EP-képviselők védték a magyar érdeket a Tavares-vitában (Nsz)

ò  Bajnai: felértékelődnek a helyi időközi választások – „A jövő évi országgyűlési választások felé haladva egyre inkább felértékelődnek a helyi időközi választások, mert közelít az az időpont, 2014, amikor a magyarok ismét kezükbe vehetik a sorsukat, és megszabadulhatnak az országot rossz útra vivő kormánytól” – mondta Bajnai Gordon (Nsz)

ò  Gyurcsány: A józanság győzött a kevélység felettGyurcsány Ferenc szerint az ellenzéki pártok október 23-ai közös ünnepléséhez hasonlóan a választókerületi együttműködésüket is a támogatóik fogják kikényszeríteni (Nsz)

ò  A parlamenti ülésteremben éjszakáznak Gyurcsányék – „Az iskolarendszer átalakítása elleni tiltakozásul a parlamenti ülésteremben éjszakáznak a Demokratikus Koalíció független képviselői” – jelentette be tervüket Gyurcsány Ferenc pártelnök kedd délután (Nsz)

ò  Fidesz: nem éjszakázni, dolgozni kellett volna a pedagógusokért – A Fidesz szerint nem éjszakázni és facebookozni kell, hanem kormányozni és dolgozni kellett volna a pedagógusokért (Nsz)

ò  A Fidesz visszahívatná az MSZP EP-képviselőit – Közleményben szólította fel kedden Mesterházy Attilát, az MSZP elnökét a Fidesz-KDNP európai parlamenti (EP-) küldöttsége, hogy haladéktalanul hívja vissza az MSZP EP-képviselőit (Nsz)

ò  Október 23-án újra összeáll a nagy csapat – „Nyolc ellenzéki szervezet vezetője szólalhat fel, de a szervezésből kizárták a Szolidaritást” – értesült a Magyar Nemzet (MNO)

ò  Rogán: Szembe kell nézni a brüsszeli eljárásokkal – A Fidesz frakcióvezetője szerint az energiaszektor szereplői lobbiznak Brüsszelben és a baloldalhoz nyúlnak (MNO)

ò  Kövér: Támogatni kell a Nyugat-Balkán országait – „A Nyugat-Balkán országainak az Európai Unióban a helyük, a közösségnek pedig készen kell állnia arra, hogy minden lehetséges eszközzel támogassa őket” – mondta az Országgyűlés elnöke a nyugat-balkáni parlamentek házelnökeinek konferenciáján kedden. Kövér László a Budapesten, a Parlamentben megtartott rendezvény lezárásaként elmondott beszédében arra is felhívta a figyelmet, hogy az európai integrációhoz vezető úton a régió országainak még számos feltételt kell teljesíteniük. A házelnök a legfontosabb kérdések között említette az uniós tagság támogatásának fennmaradását, amihez szerinte pragmatikus kötelezettségvállalásra van szükség mind a közösségen belül, mind az oda törekvő országok esetében. Kövér László a regionális együttműködések fontosságáról is beszélt, amelyeket – mint mondta – nem lehet Brüsszelből irányítani. Ezért is emelte ki azt, hogy Magyarország egyszerre tölti be a Közép-európai Kezdeményezés és a visegrádi négyek szervezetének elnökségét, ami erősíti a térség együttműködését (MNO)

ò  Mit mondott Orbán Viktor az ENSZ főtitkárának? – „A világban zajló konfliktusok és nagy változások voltak a fő témái Orbán Viktor miniszterelnök és Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár kedd délutáni megbeszélésének” – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az MTI-vel. Orbán Viktor az Országházban lezajlott egyeztetésen kifejtette: Közép-Európa lesz a kontinens gazdasági növekedési motorja, így ez a régió hozzájárulhat az egész világgazdaság kilábalásához is a válságból (VG)

ò  Közel 1 milliárd embernek nincs tiszta ivóvize – „Majdnem egymilliárd ember nem jut naponta tiszta ivóvízhez” – ez is elhangzott a budapesti Víz Világtalálkozón, amelyre csaknem háromezer szakember érkezett. Az aggasztó helyzet miatt a világ országainak együttműködését szorgalmazta Áder János államfő. Az ENSZ főtitkára szerint jelentősége van annak, hogy a Duna partján rendezik meg a világtalálkozót, hiszen ez a folyó sok országot köt össze. A Földön tíz emberből négy nem jut elegendő egészséges ivóvízhez. Ráadásul az emberiség az elmúlt öt évtizedben több vizet használt fel, mint az azt megelőző ötezer évben. „A víz ügye olyan ügy, amelyet vagy közösen nyerünk meg, vagy közösen fogunk elveszíteni” – fogalmazott a magyar államfő. Éppen ezért nemzetközi összefogást szorgalmazott Áder János. Utalt arra is, hogy az első – és egyben utolsó – világtalálkozót a vízről 36 éve tartották Argentínában. „Nekünk, ma élőknek és a jövő nemzedékeiért felelősséget vállalóknak nincs újabb 36 évünk” – mondta Áder (ATV)

ò  Rossz útra vitték az országot: Orbánékat bírálta Bajnai – „A jövő évi országgyűlési választások felé haladva egyre inkább felértékelődnek a helyi időközi választások, mert közelít az az időpont, 2014, amikor a magyarok ismét kezükbe vehetik a sorsukat, és megszabadulhatnak az országot rossz útra vivő kormánytól” – mondta Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője képviselőjelölteket bemutató keddi, békéscsabai sajtótájékoztatóján (ATV)

ò  Lendvai Ildikó és Kovács László visszavonul a parlamentből – A hétvégén véglegesítik választási listájukat a szocialisták. Az már most biztos az MTI szerint, hogy Mesterházy Attila és a szegedi Botka László foglalják el a lista első két helyét. A frakció egyharmada lecserélődik. A pártban érvényes kvótaszabályok alapján a lista ötödét nőknek, ötödét 35 éven aluli politikusoknak kell elfoglalniuk. A jelenlegi közvélemény-kutatási adatok alapján körülbelül 25-30 képviselőjük szerezhet listás mandátumot, de mivel a befutó helyen szereplő politikusok egy része egyéniben is indul, akár az ötvenedik hely is érhet mandátumot (HVG)

ò  Kilépett az Együtt-PM-ből az egyik szimbolikus alapító – Már nem tagja Bajnai Gordon pártjának az alapítók egyike, Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség korábbi elnöke. Az Együtt-PM sajnálja a döntést. Felcsuti Péter kedden az ‡ATV reggeli műsorában beszélt arról, hogy augusztus közepén kilépett Bajnai Gordon pártjából, mert nem értett egyet azzal, ahogy az az ellenzéki együttműködést kezelte, szélesebb összefogást szeretett volna, ám ezzel a véleményével egyedül maradt (Nszv)

ò  Lázár és hivatala már nem olvas Népszavát – A dolgozóktól származó információinkat nem cáfolta, sőt megerősítette a Miniszterelnökség (Nszv)

ò  Gyurcsány politikai karrierje végéről beszélt – A ‡Der Standard terjedelmes interjút közölt Gyurcsány Ferenccel, a Demokratikus Koalíció elnökével (MNO)

ò  A Külügyminisztérium közleménye – Martonyi János és Reinhold Lopatka megbeszéléseMartonyi János miniszter 2013. október 8-án fogadta a Budapesti Víz Világtalálkozón résztvevő osztrák küldöttség vezetőjét, Reinhold Lopatka osztrák külügyi államtitkárt. Az osztrák államtitkár tájékoztatást adott a 2013. szeptember 29-én lezajlott parlamenti választások eredményéről, továbbá beszámolt az új kormány előtt álló fontosabb feladatokról. A felek megerősítették a magyar kormány és az ausztriai választások után megalakuló új kabinet közötti együttműködés melletti elkötelezettségüket (MTI – OS)

ò  Collegium Talentum a külhoni tehetségekért – A Collegium Talentum a határon túl felnövekvő magyar értelmiség bástyája. Egy olyan erő, amely öt országban köti össze a kibontakozó fiatal magyar tehetségeket és az egyes tudományterületek ismert kutatóit, professzorait. Céljuk a külhoni magyar értelmiség-utánpótlást segíteni, és erősíteni a határon túli tudományos, oktatói elitet a kutatói pályát lendületbe hozó távlatok megnyitásával. A határon túli közel harmincezer magyar egyetemista közül évente a legjobb harmincat kiválasztva, támogatják azokat hat féléven keresztül átfogó szakmai és pénzügyi támogatással. A doktoranduszok közül belső pályáztatás útján a legjobbak versenyben vesznek részt, majd a győztes tudósjelöltek egy nyugat-európai tanulmányútra mehetnek el. Támogatási rendszer különlegességét és szakmai erejét a tutorok biztosítják, akik a kollégista által kutatott szakterület tudományos fokozattal bíró elismert képviselői, többségükben egyetemi tanárok Magyarországról és a határon túlról. A 2010-ben indult kollégiumba a 2013. őszi tanévkezdésig kereken száz határon túli mesterképzős vagy doktorandusz nyert felvételt a most beiratkozó 30 új felvettel együtt.  A kollégisták közül 53 PhD-hallgató vagy doktorjelölt. A támogatottak tudományterülete a mikrobiológiától az orvostudományig, az atomenergiától az informatikáig, a politikatudománytól a teológiáig számos diszciplínát felölel. Tanulmányaikat a Kárpát-medence 15 városának egyetemein végzik. 2013 első félévében az akkori 49 kollégista 74 tanulmányt, 92 szakcikket és absztraktot jegyzett, továbbá 84 előadást tartott hazai vagy magyarországi szakági konferenciákon. Kilenc kollégista nemzetközi konferencián szerepelt előadóként többek között Rómában, Lisszabonban, Heidelbergben, Kijevben és a törökországi Boluban (Felvidék.ma)

ò  Összehangolt választ váró kihívások – Megtartották a nyugat-balkáni házelnökök konferenciáját az magyar Országgyűlésben – „Tradíciót teremtve találkozunk ismét az Országházban” – köszöntötte a nyugat-balkáni államok parlamentjeinek elnökei a sorrendben 6. alkalommal megszervezett csúcstalálkozón Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke. A konferencián Albánia, Horvátország, Macedónia, Szerbia (köztársasági, vajdasági és koszovói), Bosznia-Hercegovina (szövetségi, föderációbeli, Szerb Köztársaság-beli) parlamenti vezetői vettek részt (Magyar Szó)

ò  Pásztor: Az elmúlt egy évben hatalmas előrelépés történt az EU irányába – A nyugat-balkáni parlamentek elnökeinek konferenciájaPásztor István, a vajdasági képviselőház elnöke Budapesten kijelentette, Szerbia az elmúlt egy évben „hatalmas előrelépést” tett eurointegrációja irányába. „Megelégedéssel tölt el, hogy kijelenthetem, országunk olyan eredményt ért el, amely lehetővé teszi, hogy a következő év elején, szívből reméljük, formálisan is megkezdődjön a csatlakozási tárgyalások folyamata” – mondta Pásztor azon a konferencián, amelyen a szerb parlament elnöke, Nebojša Stefanović is részt vett. „Úgy értékelte, az EU felé vezető út voltaképpen minden társadalom szembesítése saját kihívásaival”, tájékoztatott Pásztor kabinetje (Vajdaságma.info)

 

Románia

ò  Tiltakozásként magyarul szólaltak fel az RMDSZ-képviselők – Egy kétnyelvű feliratokat osztogató nő megbírságolása miatti tiltakozásként magyarul szólaltak fel a marosvásárhelyi városi önkormányzat keddi ülésén a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselői. Peti András, a város RMDSZ-es alpolgármestere az MTI-nek elmondta, valamennyi RMDSZ-es képviselő előbb magyarul fejtette ki álláspontját az ülésen, aztán – tolmács hiányában – románul is összefoglalta az elmondottakat. Hozzátette, gesztusukkal az ellen tiltakoztak, hogy a rendőrség csütörtökön megbírságolt egy marosvásárhelyi nőt, aki kétnyelvű árucímkéket osztogatott a város egyik zöldségpiacán (MTI)

ò  Akadályokat próbál gördíteni a román úttársaság a székelyek nagy menetelése útjába – „Akadályokat próbál gördíteni a román úttársaság a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által október 27-re meghirdetett székelyek „nagy menetelése” útjába” – közölte kedden az SZNT. Az egységes és autonóm Székelyföld követelésének képviseletére kezdeményezett október végi felvonulás szervezői közölték, hogy az Országutak és Autópályák Országos Társasága Részvénytársaság egy miniszteri rendeletre hivatkozva bizonyos díj befizetéséhez köti a 45 kilométeres tiltakozó felvonulás engedélyezését. A tanács a társasággal folytatott levélváltását is eljuttatta a sajtónak. Az SZNT szerint a szervezés hivatalos részét végző egyesületek (az SZNT nem bejegyzett jogi személy) törvényes kötelezettségüknek eleget téve a Bereck-Kökös útszakaszon fekvő valamennyi önkormányzatnál bejelentették az október 27-i rendezvényt. A Kovászna megyei Rendőr- és Csendőrparancsnokság augusztus 20-án iktatta a rendezvény megszervezéséről szóló átiratot (MTI)

ò  Önkormányzati hatáskörbe utalnak több központi intézményt Romániában – Az önkormányzati hatáskörbe kerülő központi intézmények listájáról döntött kedden a Romániában kormányzó Szociálliberális Szövetség (USL). „Egyebek között a jelenleg minisztériumi alárendeltségében működő közegészségügyi intézetek, mezőgazdasági igazgatóságok, munkaügyi felügyelőségek, sportlétesítmények, kulturális igazgatóságok, folyami kikötők kerülnek megyei, illetve települési önkormányzatok hatáskörébe” – közölte Liviu Dragnea szociáldemokrata miniszterelnök-helyettes, miután négy órán át egyeztetett a liberális koalíciós partner Klaus Johannis elnökhelyettes vezette küldöttségével (MTI)

ò  Alacsonyan repülnek a hatáskörök – Ha a hatalmon lévő pártok civakodásán nem bukik el, már január elsejétől életbe léphet a Liviu Dragnea vezette közigazgatási minisztérium decentralizációs tervezete, amely a kormányzati hatáskörök egy részét önkormányzati hatáskörbe utalja. Az RMDSZ üdvözli a lépést, ám a jogszabályon még „finomítana”. Cseke Péter Tamás összefoglalója (Erdélyi Riport)

ò  Újabb székelyzászló-ellenzők – Magyarellenes civil szervezet is belépett a sepsiszentgyörgyi zászlóperbe, ezért újra halasztott a brassói táblabíróság (Krónika)

ò  Emlékév a Siculicidiumnak – Történelmi, turisztikai és nevelési céllal szervezik meg a Siculicidium Emlékévet Madéfalván. A rendezvénysorozat október 11-én kezdődik, és jövő év október 7-ig tart (Krónika)

ò  Börtönbüntetéssel sújtanák a legionárius eszmék terjesztőit – Börtönbüntetéssel sújtaná az úgynevezett legionárius eszméket – a légionárius mozgalomként ismert egykori román fasiszta félkatonai szervezet nézeteit – terjesztő személyeket a Nemzeti Liberális Párt (Krónika)

ò  Vosganian „odaszúr” Pontának – „Victor Ponta miniszterelnök sohasem érezte kényelmesen magát a közelemben” – így reagált kedden  Varujan Vosganian hétfőn este lemondott gazdasági miniszter arra a kérdésre, hogy a kormányfő kérte-e a lemondását (Krónika)

ò  Az államfő szerint Pontáék megcsúfolták a jogállamiságot – Szerdán készülni elemezni az államfő a miniszterelnökkel tavaly kötött megállapodásban foglaltak betartását. Traian Băsescu azonban már ezt megelőzően felsorolta szerda esti sajtónyilatkozatában a paktumnak mindazokat az előírásait, amelyeket Victor Ponta szerinte megszegett az elmúlt hónapokban (Maszol.ro)

ò  Egyezség született a kormánypártok között a decentralizációról – Az önkormányzati hatáskörbe kerülő központi intézmények listájáról döntött kedden a Romániában kormányzó Szociálliberális Szövetség (USL) (Maszol.ro)

ò  Útdíjat fizettetnének a menetelő székelyekkel – Akadályokat próbál gördíteni a román úttársaság a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által október 27-re meghirdetett székelyek nagy menetelése útjába. Az SZNT keddi közleménye szerint az országutakért felelős társaság bizonyos útdíj befizetéséhez köti a Bereck és Kökös közötti 55 kilométeres felvonulás engedélyezését (Maszol.ro)

ò  Cseke Attila korrigálná a decentralizációs tervezetet – „A decentralizációs törvénytervezetnek korrekt finanszírozási megoldásokat is kell tartalmaznia” nyilatkozta Cseke Attila kedden, Bukarestben (Maszol.ro)

ò  Borbély az uniós alapok lehívásáról: konkrét számokat várunk a kormánytól – Konkrét számokat, régiókra leosztott stratégiákat vár el az RMDSZ a kormánytól az európai uniós pénzalapok lehívásának megtervezésekor (Maszol.ro)

ò  Mikó-per: imádságra szólít fel a tárgyalás napjára Kató Béla – Markó Attila az egyedüli igazságos döntést várja – Imádságra szólítja fel az „Erdélyi Református Egyházkerület hívő népét, és a világ öt kontinensén élő magyar nemzettársait” október 10-re a Mikó-per következő tárgyalási napjára Kató Béla püspök. A bukaresti Legfelsőbb Bíróság csütörtökön tárgyalja a Mikó-pert, és lehetséges, hogy még aznap jogerős ítéletet is hirdet az ügyben (Szabadság)

ò  S a finnországi svédeknél? – Politikusokból, kutatókból és újságírókból álló jeles küldöttség érkezett hétfőn a Szabadság szerkesztőségének is otthont adó Minerva Művelődési Egyesület székhelyére. A vizit során a vendégek elsősorban a romániai magyar kisebbség helyzetéről érdeklődtek, több politikussal, civil aktivistával és újságíróval találkoztak. A Minerva-házban tartott kötetlen beszélgetésen Tibori Szabó Zoltán, a művelődési civil szervezet vezetője a Szabadság napilap sajátosságairól, egyedülálló helyzetéről tájékoztatta a vendégeket. Szólt az erdélyi magyarságot foglalkoztató kérdésekről, politikai, társadalmi és szociális törekvéseiről, célkitűzéseiről. Természetesen szó esett a kommunista rendszer által elkobzott egyházi ingatlanok visszaszolgáltatási folyamatának buktatóiról, az etnikumközi kapcsolatokról, az autonómiatörekvésekről, s a romániai magyar sajtó helyzetéről (Szabadság)

ò  Decentralizáció: döntött az USL az intézmények listájáról – Vélhetően központi irányítás alatt marad a közlekedési rendőrség és a mentőszolgálat (Transindex)

ò  Beolvasott Pontának a kohabitálás folytatását kétségesnek tartó Băsescu – Az államfő szerint visszalépések történtek az igazságszolgáltatási rendszer megerősödése és politikától való függetlensége kérdésében (Transindex)

ò  Hollandia nem sieti el a döntést Románia schengeni csatlakozásának ügyében – Hollandia bukaresti nagykövetsége szerint a holland kormány az Európai Bizottság igazságügyi jelentésének függvényében, a többi állammal történő egyeztetés után dönt arról, hogy támogatja vagy sem Romániának a schengeni övezethez való csatlakozását. A ‡Mediafax hírügynökség megkeresésére kibocsátott nyilatkozatban a nagykövetség hangsúlyozta, fontosnak tartják, hogy Romániában folytatódjon az igazságügyi reform és a korrupcióellenes harc (Transindex)

ò  Mentor Díj a tehetségek gondozóinak – A Közösségért Alapítvány idén is Mentor Díjban részesít tíz olyan tanárt, edzőt, nevelőt, aki 18 év alatti fiatalokat oktat, képez, szakköröket vezet, versenyeket, találkozókat szervez, önzetlenül és eredményesen segíti diákjainak iskolán kívüli tevékenységét, szakmai pályafutásának elindulását, illetve tevékenysége során a helyi közösség megbecsülését, a szakterületén dolgozó kollégák elismerését vívta ki (SZFÚ)

ò  ACES-találkozót szerveztek Bukarestben – Az osztrák ERSTE Stiftung a bécsi Interkulturelles Zentrummal karöltve néhány éve hozta létre — egyre sikeresebben bővítve hatáskörét — az ACES (Academy of Central European Schools) nevű pályázati rendszerét közép- és kelet-európai iskolák számára. A pályázat elsődleges célja egymás minél jobb megismerése, ehhez kínál évente megújuló pályázati témák kiírásával lehetőséget az ACES (SZFÚ)

ò  Szatmár: az erdélyi színjátszás mítoszaKötő József kolozsvári színháztörténész volt a moderátora annak a kerekasztal-beszélgetésnek, amelyet vasárnap, az Ács Alajos Játékszínben rendeztek (SZFÚ)

ò  Mégsem szakad az USL, tovább menetel a szövetség – Nem először kerül szóba az USL felbomlása, ezúttal Antonescu nyilatkozatai is a „végre” engedtek következtetni. Tegnap azonban Ponta — egyelőre — eloszlatta a kételyeket (SZFÚ)

 

 

Szerbia

ò  Belgrádi győzelem Brüsszelben – A szerbiai politikusok a kampány alatt mégis beléphetnek Koszovóba – Megállapodással ért véget Ivica Dačić szerb és Hashim Thaçi koszovói kormányfő hétfő késő estébe nyúló brüsszeli munkavacsorája. A két kormányfő Catherine Ashtonnal, az Európai Unió külügyi főképviselőjével tárgyalt (Magyar Szó)

ò  Személyi adatokat árul valaki? – A .Most Egyesület feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen – Pál Károly: A VMSZ-nek nincs semmilyen betekintése a kettős állampolgárok névsorábaTurzai Ferenc a .Most Egyesület elnökségi tagja szerint több kérdés is felmerül annak kapcsán, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség aktivistái megkezdték a magyar nemzetiségű polgárok személyi adatainak összegyűjtését (Magyar Szó)

ò   Ismertette megszorító intézkedéseit a szerb kormány – Lazar Krstić pénzügyminiszter ismertette a hat lépésből álló megszorításokat – „Jelentős gazdasági megszorító intézkedéseket vezet be Szerbia 2014-től, amelyek költségvetési megtakarításokat, pénzügyi stabilitást és gazdasági növekedést irányoznak elő” – hangzott el kedden a szerb kormány nyílt ülésén. Lazar Krstić pénzügyminiszter ismertette a hat lépésből álló megszorításokat. Első intézkedésként a legmagasabb közalkalmazotti fizetéseket csökkentik. A 60 ezer dinár feletti keresetrészt 20 százalékkal, a 100 ezer dinár fölöttieket pedig 25 százalékkal. „Ez azt jelenti, hogy akik 60 ezret vagy annál kevesebbet keresnek, továbbra is ugyanannyit fognak kapni. Akik 70 ezret kerestek eddig, azok 68 ezret kapnak majd (…), aki eddig 130 ezret keresett, az pedig 114 500-at kap ezentúl” – ismertette a miniszter. A nem alapvető cikkek általános forgalmi adóját 8-ról 10 százalékra emelik. Lazar Krstić szerint ezzel a fogyasztói kosár értéke csupán 450 dinárral emelkedik, a kormány bevétele viszont 200 millió euróval nő. Ehhez kapcsolódóan emelte ki a miniszter, hogy a szürke-, illetve feketegazdaságot is vissza kell szorítani … A pénzügyminiszter szerint a jó diplomáciai kapcsolatokat arra kell használni, hogy kedvezményesebb hiteleket kapjon az ország. Elmondta, hogy mindenképpen új hitelekre van a szükség a meglévő problémák orvoslására, de nem mindegy, hogy milyen feltételek mellett kap pénzt Szerbia. Emellett a gazdasági környezetet is vonzóbbá kell tenni, amihez törvényi változásokra is szükség van (Vajdaságma.info)

ò  Kormánycsomag: jó hír, aminek senki sem tud örülni – A szerb kormány kedden nyílt ülésen ismertette gazdaság felélénkítését célzó intézkedéseit, amely jelentős megszigorításokat lát elő az állami költségvetés felhasználása terén, a fiskális stabilitás és a gazdasági növekedés érdekében. A szakértők által azonnal rendkívül népszerűtlennek, ám ugyanakkor szükségszerűnek nevezett intézkedéscsomagot Lazar Krstić, a nemrég kinevezett, Egyesült Államokban iskolázódott, “csodagyerekként” emlegetett pénzügyminiszter ismertette. Valóban ő lesz az, aki a jelenlegi kormány hátszelével több éves, évtizedes halogatás után lenyeleti Szerbiával a békát, s végrehajtja a gazdasági reformokat? Alapjában véve jó hír, hogy végre valaki belevág, de a várható fájdalmas következményeket ismerve, ennek a jó hírnek senki sem tud örülni (Vajdaságma.info)

 

 

 

Horvátország

ò  Eszéki őszi vásár drávaszögi magyar termelőkkel – Több mint kétszáz kiállító vett részt az idei eszéki Őszi Vásáron. A rendezvény társszervezője a Kárpát Régió Üzlethálózat eszéki irodája volt, így drávaszögi magyar kistermelők is helyet kaptak az idei vásáron (ÚMKÚ)

ò  Vörösmarti falunapok: néptáncos felvonulás, standok, bormaraton, koncertek… – Október 5-én tartották meg a már hagyományosnak számító Vörösmarti falunapokat. A legtöbb látogatót ezúttal is a bormaraton vonzotta, amelyre több százan neveztek be, de sokan voltak kíváncsiak a szombat esti szabadtéri Republik-koncertre is (ÚMKÚ)

 

Szlovénia

ò  A választói névjegyzékről szóló törvény új rendelkezéseiről – A szlovén parlamentben tárgyalás alatt van a választói névjegyzékről szóló törvény. Ez azért fontos az őshonos magyar és az olasz nemzeti közösségek számára, mert jelenleg csak azok a 18. életévüket betöltők kerülhetnek fel a nemzetiségi választói névjegyzékre, akik ezt külön kérelmezik, illetve aláírnak egy nyilatkozatot. A törvénytervezet értelmében ez ezentúl másként lesz (MMR)

ò  Újdonságok a Lendvai Kétnyelvű Középiskola képzési programjaiban – A Lendvai Kétnyelvű Középiskolában új lehetőségek kínálkoznak a felnőttképzésben. Emellett a Szlovén Oktatási Intézet által fejleszthetik a többnyelvűséget is (MMR)

 

Szlovákia

ò  Hibás magyarsággal írt választási értesítőket küldött szét a szlovák szaktárca – Hibás magyarsággal írt, nehezen átlátható választási értesítőket küldött szét a magyarok által is lakott felvidéki települések önkormányzataihoz egy hónappal a megyei választások előtt a szlovák belügyminisztérium. Az ügyben panasszal élt a szaktárcánál a Magyar Közösség Pártja (MKP). Szlovákiában, novemberben tartanak megyei választásokat, az értesítők a választások lefolyásáról hivatottak általános információkat nyújtani a választóknak. Az ősztől hatályos új szlovák választójogi törvény értelmében azokon a településeken, ahol egy adott kisebbség aránya meghaladja a 20 százalékot, a kisebbség nyelvén írt választási értesítőket is kézbesítenek, valamint a szavazólapok is részben kétnyelvűek lesznek. A nyelvhasználat eddigi gyakorlatának megtartását és bővítését szavatoló rendelkezések törvénybe iktatására augusztusban került sor az MKP kezdeményezésére, amit az indokolt, hogy a jogszabály előkészítésekor felmerült: az új választójogi törvény nem számolna ezzel a gyakorlattal (MTI)

ò  Kossuth Lajos emléktáblája sem kívánatos Pozsonyban?Kossuth Lajos pozsonyi emléktáblájával kapcsolatos téves információkkal és csúsztatásokkal hergeli a szlovák közvéleményt a Matica slovenská – egykor kulturális, ma nacionalista – szervezet hetilapját követően a pozsonyi ‡Pravda is (Nsz)

ò  Fico és Procházka kerülne az elnökválasztás második körébe – A kormányfő az MKP-soktól nem sok szavazatot kapna – Ha most kerülne sor az államfőválasztásra, Robert Fico kormányfő mellett a második körbe Radoslav Procházka jutna tovább. Az MVK ügynökség nagyon részletes felmérést készített az esélyekről (Bumm.sk)

ò  Gašparovič megint lebénította az Alkotmánybíróságot – Čentéš az európai bírósághoz fordulna – Hiába oldották fel külön erre a célra szabott törvénnyel az Alkotmánybíróságon a főügyész-ügyben kialakult átláthatatlan patthelyzetet, Ivan Gašparovič államfő az első adandó alkalommal ismét panasszal élt a döntéshozó bírákkal szemben (Bumm.sk)

ò  Még idén a kormány elé kerülhet az állampolgársági törvény – „Várhatóan még idén tárgyalja Robert Fico kabinetje a szlovák állampolgársági törvény módosításának tervezetét” – közölte kedden a belügyminisztérium. A szlovák szaktárca tájékoztatása szerint a tervezet már augusztusban elkészült, az viszont, hogy a jogszabály mikor kerül a kormány asztalára, attól függ, mikor zárulnak le a törvénytervezetről nemzetközi intézményekkel folytatott egyeztetések (Bumm.sk)

ò  Nagy József: Egy 66 milliós kárt okozó ügy szőnyeg alá söprése – A Híd parlamenti képviselője szerint a rendőrségnek meg kéne újítania az Interblue-ügy vizsgálatát, amennyiben a speciális ügyészség közlése szerint az állam már az elején maximálisan kedvezőtlen szerződést írt alá (Paraméter.sk)

ò  Maďarič hozza a formáját: magyar nyelvű adások csak felirattal! – A sugárzási törvényt nem a kisebbségi problémák miatt módosítják, és szlovákoknak joguk van a felirathoz (Paraméter.sk)

ò  A Híd beállt Hrušovský mögé, az SDKÚ-DS kivárBugár szerint előbb is rájöhetett volna a KDH, hogy az SDKÚ támogatása nélkül is Hrušovskýt indítják az elnökválasztáson (Paraméter.sk)

ò  Trükköző munkahivatalok – A kormány egyre több trükköt vet be, hogy legalább papíron csökkentse a munkanélküliséget. Újabban állítólag már a közmunkába bekapcsolódó munkanélküliek sem számítanak állástalannak (Új Szó)

ò  2,3 millió eurót oszt szét Nyitrabányán a kormány – Múlt héten Kassán, ma pedig Nyitrabányán (Handlová) tart kihelyezett ülést a kormány. Az ülésnek egyelőre csak egy pontja van, mégpedig a régió szociális és gazdasági helyzetének elemzése, és az ennek javítására vonatkozó javaslatok (Új Szó)

ò  Duka Zólyomi Árpádra emlékeztek a Pozsonyi Casinóban – A Pozsonyi Casinóban október 8-án barátai, ismerősei emlékeztek Duka Zólyomi Árpádra, felidézve sok-sok epizódot az életéből, és Polák László rádióriporter jóvoltából a hangját is hallhatták (Felvidék.ma)

ò  Az MKP gazdasági tanácsának javaslatai – A Magyar Közösség Pártja gazdaságpolitikai és régiófejlesztési tanácsa (MKP GRFT) megtartotta második ülését, amelyet a tanács elnöke, Farkas Iván nyitott meg (Felvidék.ma)

ò  Ingyenes képzés vállalkozók részére Kassán – folytatás következik! – Lezajlott a Kárpát Régió Üzleti Hálózat Zrt. és a Piac&Profit közös oktatási programjának első fordulója. A következő előadássorozatra október 14-ig lehet jelentkezni (Felvidék.ma)

ò  Sokszínű, változatos és kulturális – VIII. Gutai Színházi és Kulturális Napok – Sokszínű, változatos és kulturális – hirdeti magát a nyolcadik alkalommal megrendezésre kerülő Gútai Színházi és Kulturális Napok. Joggal (Felvidék.ma)

 

Ukrajna

ò  Növekvő német nyomás Ukrajnára – A szabadságvesztésre ítélt, beteg, éhségsztrájkba kezdett és a börtönből legutóbb erőszakkal kórházba vitt volt ukrán miniszterelnök, Julija Timosenko sorsa egyre súlyosabban terheli a német–ukrán viszonyt (Kárpátalja.ma)

 

 

A régió hírei û Világtükör

ò  Londoni elemzők: gyorsulóban Közép-Európa növekedése, kockázat az euróövezet – „Gyorsuló ütemben növekszenek a következő két évben az európai feltörekvő gazdaságok, ugyanakkor továbbra is az euróövezeti adósságválság jelenti a térség legnagyobb növekedési kockázatát,  különösen a nyitott közép-európai gazdaságokra” – áll az egyik vezető londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház kedden ismertetett átfogó előrejelzésében. A Capital Economics szakelemzőinek negyedik negyedéves térségi prognózisa szerint a ház által egy csoportban vizsgált Magyarország, Lengyelország, Csehország, Törökország és Oroszország együttes átlagos GDP-növekedési üteme az idén 1,8 százalék, jövőre 2,5 százalék, 2015-ben 3,0 százalék lesz. A cég szerint azonban a „legnyilvánvalóbb” és jelentős lefelé ható kockázat az euróövezeti válság esetleges újbóli fellángolása, és ezt tetézi, hogy a helyi bankrendszerek állapota továbbra is „rendkívül törékeny” Magyarországon, valamint – a keddi előrejelzésben külön nem vizsgált – Romániában és Bulgáriában (MTI)

ò  Brüsszel ellenzi a rezsicsökkentést – Több ellenzéki párt is támadja az uniós eljárással megfenyegetett kormányt (MNO)

ò  Hamis, nevetséges, sértő Orbán vádja – „Az Európai Parlament továbbra is nyomon követi a jogállamiság érvényesülését Magyarországon” – mondja Rui Tavares EP-képviselő (Nszv)

ò  Vlagyimir Putyin: Árt Oroszország és Ukrajna gazdasági kapcsolatainak ez utóbbi és az EU szabadkereskedelmi övezete – „Vlagyimir Putyin szerint amennyiben Ukrajna csatlakozik az Európai Unióval tervezett szabadkereskedelmi övezethez, az kárt okozhat az ország Orosz Föderációval fenntartott kapcsolatainak, viszont a politikai szférában nem jelent problémát. Erről az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) Bali szigetén lezajlott éves csúcstalálkozóját követő sajtótájékoztatóján beszélt az Orosz Föderáció elnöke” — közölte a ‡RIA Novosztyi Hírügynökség (TiszaNews)

ò  Timosenko sorsáról tárgyalt az ukrán, a lengyel, a német és az olasz államfő – „Julija Timosenko bebörtönzött volt ukrán kormányfő sorsát vitatta meg a lengyel, a német és az olasz államfő hétfőn Krakkóban, az ukrán elnökkel folytatott, éjszakába nyúló megbeszélésükön” – írta a ‡Kommerszant-Ukrajina című napilap, amely szerint a résztvevők három lehetséges forgatókönyvet vázoltak fel (TiszaNews)

ò  Zeman átnevezné a Cseh KöztársaságotMiloš Zeman cseh államfő szívesen átnevezné az országot. A Cseh Köztársaságnak ugyanis nincs egyszavas angol megnevezése, ezen szeretne változtatni a köztársasági elnök (Bumm.sk)

ò  Romaügy: egyeztetett Valls és Stroe – A romaügyről egyeztetett Manuel Valls francia belügyminiszter és román kollégája, Radu Stroe hétfőn este, Luxemburgban (Krónika)

ò  Csak 2014-ben lesz brüsszeli jelentés – Most már egészen biztos, hogy az év végén az Európai Unió belügyminiszterei nem fognak kedvező döntést hozni Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról, hiszen az Európai Bizottság csak a jövő év elején hozza nyilvánosságra az igazságszolgáltatásról szóló jelentést (Szabadság)

 

Vélemény, publicisztika, interjú, blog

ò  Kinek a baja? – „Baja arra emlékeztet bennünket, hogy a szabad és tisztességes (free and fair) választások a demokrácia alapszabályát adják. Még inkább arra is emlékeztet, hogy a 2014-es választások várhatóan szabadok lesznek ugyan a formális jogi előírások szerint, de bizonyosan nem lesznek tisztességesek a társadalmi szabályok szerint. A független szakértők gondosan kielemezték, hogy a többször átírt választási törvények miatt hogyan lejt a választási pálya a Fidesz felé. A becslések szerint ez a jogi torzítás az egyébként „szabad” választásoknál eleve néhány százalék előnyt jelent a Fidesznek a demokratikus ellenzékkel szemben. Most azonban Baja üzenete az, hogy ennél még sokkal nagyobb baj van a „tisztességes” választásokkal. Ezt ugyan már korábban is tudni lehetett számos időközi és önkormányzati választás kapcsán, de Baján most feltárult a függöny, és lelepleződött a választási csalás…” Ágh Attila (Nszv)

ò  Közösen – „Soha nagyobb szükség nem volt a demokrácia híveinek összefogására, mint most. Csak üdvözölni lehet, hogy október 23-ára átfogó összellenzéki megmozdulást terveznek. Normális ország nem válna ketté. Normális országban elképzelhetetlen lenne, hogy egy nemzeti ünnepen, amelyen múlt időkre emlékeznek, a hatalom ellenfeleinek demonstrálniuk kell, miközben a hatalom hívei – ugyancsak demonstratívan – végigvonulnak a fővároson, Békemenetnek nevezve magukat. Normális országban nem lenne szükség rá, hogy a politikai erők saját céljaikra használják a történelem idézését. De ez nem egy normális ország. A kétharmad 2010 óta gondoskodott róla. A jelenlegi ellenzéket lényegében belekényszerítették, hogy közösen mutassa meg, elege van ebből a rendszerből. Az ország rekvirálása, a fontos pozíciók és intézmények bekebelezése, a gazdaság tönkretétele, a szegénység elképzelhetetlen terjedése, az emberek folyamatos becsapása nem hagy számukra választást. Nincs más lehetőség egy olyan országban, amelynek parlamentjében hosszan lehet átkozni a volt miniszterelnököt – Bajnai Gordont -, aki nem képviselő, tehát ott nincs módja a válaszra. Nem is azért mondják. Hanem a tévéközvetítés jóvoltából a választókba igyekeznek betáplálni, hogy rossz ember és rossz mindenki, aki közösséget vállal vele. Közösséget kell tehát vállalni. Bajnai Gordonnal is, Gyurcsány Ferenccel is, Mesterházy Attilával is és különösen nekik egymással. Együtt kell kiállni október 23-án minden olyan politikai erő vezetőjének, amely valódi változást akar. S bár az ország szerencsétlenül kettészakadt, egyik fele sem várhat tovább, mert ez mégis csak egy ország. A helyzet nem lehet még rosszabb, nem mérgesedhet el még inkább. A demokratikus erők most alternatívát kínálnak. Erről kellene szólnia a közös ünnepi rendezvénynek…” Sebes György (Nszv)

ò  Lakner Zoltán: Ebben a politikai játékban nem érdem az ezüstéremLakner Zoltán politológus szerint az időközi választások szavazataiból nem lehet következtetni az országos voksokra. Beszél arról is, miért nem sikerült plusztámogatókat szerezni az MSZP és az Együtt–PM technikai szövetségével, és kihagyható-e az együttműködésből a Demokratikus Koalíció (168óra)

ò  Tele vagyunk gyanúvalBajnai Gordon egy fórumon azt mondta, létezik olyan visszautasíthatatlan ajánlat, amelyet ellenzéki győzelem esetén a Fidesz elfogadhatna, és az egyáltalán nem a Keresztapa stílusát követné. Magyarán: lehetséges a kiegyezés jobb- és baloldal között. Sok jele persze ennek nincs, és a kompromisszumkeresés hazai hagyományai se biztatnak sok jóval. Ha létrejön a megegyezés kényszere, találunk-e ehhez dialógusra kész, a másikat elfogadó politikai kultúrát? Gombár Csaba politológussal beszélget Szénási Sándor (168óra)

ò  Nyelvi erőfitogtatás – „Újra és újra éledezik, fellángol a kétnyelvű feliratok miatti háborúskodás, s bizony mindegyre kiderül, a magyar szó használata – még a székelyföldi megyékben is – sérti a román többség magas polcra került szószólóit, mintha jelenlétük megkérdőjelezésének tekintenék, ha a piacon magyarul is kiírják a hagyma vagy káposzta nevét. Ádáz harcot folytatnak a prefektusok, nehogy az önkormányzatokra nagyobb betűkkel és elsőként róják fel az intézmény nevét. Hallani sem akarnak arról, hogy a bukaresti minisztériumoknak alárendelt hivatalokat magyar feliratok használatára kötelezzék, megtalálták a jogi kibúvót: ezekre nem vonatkozik a közigazgatási törvény, mely kötelezővé teszi, hogy 20 százalék fölött a nemzeti közösségek nyelvén is fel kell tüntetni az elnevezéseket…” Farkas Réka (Háromszék)

ò  Ordas hazugságok – „A szabadság az, amikor nem kell mindenben egyetérteni, a béke – a békés gyarapodás – feltételeit pedig az teremti meg, ha megleljük azt, amiben mindannyian egyet tudunk érteni. Például a közös ünnepekben, a nemzeti érdekben, a haza senkitől sem elvitatható szeretetében. Vagy éppen a nemzeti sorskérdésekben. (…) Ilyen sorskérdés a határon túli magyarság ügye, a nemzet határok feletti, békés újraegyesítésének szent ügye is” – ha elolvassuk e veretes sorokat, melyek mondanivalójával minden magyar érzésű ember csak egyetérthet, meg lehetünk győződve róla, hogy egy határozottan nemzeti elkötelezettségű politikus vetette őket papírra. Nos, a valóság ezzel szemben az, hogy Gyurcsány Ferenc fogalmazta meg őket a 2006-os választások előtt. Igen, Gyurcsány Ferenc, aki a 23 millió román munkavállalóval való, 2002-es riogatásnak is értelmi szerzője volt, szájára vette a magyar nemzet újraegyesítésének ügyét. Mert ezeknek semmi sem szent, bármit bármikor képesek letagadni, bárkit bármikor képesek megtagadni, bármit bármikor képesek hazudni a politikai haszon érdekében…” Borbély Zsolt Attila (Székely Hírmondó)

ò  Kell-e nekünk kormányválság? – „Napok óta földrengések foglalkoztatják a romániai közvéleményt, méghozzá gyanúsak és természetesek egyaránt. A természetes a vasárnap hajnali volt, a szokásos epicentrummal, s némi riadalomnál több kárt nem okozott, annak ellenére, hogy az utóbbi négy esztendő legerősebb hazai földmozgása volt. Ezzel szemben Galac megyében senki nem hiszi el, hogy az utóbbi hetek sok tucat kisebb, de aggasztó földmozgása természetes szeizmológiai jelenség lenne, a környéken élők a földgáz-kitermelések következményeivel magyarázzák a házak falát megrepesztő mozgásokat. Hiába cáfolják szakemberekre hivatkozva a politikusok, hogy nem a szénhidrogén-bányászat miatt mozog lábuk alatt az ősi román föld, sem a hatalmon lévők, sem az ellenzékiek nem rendelkeznek már a lakosság részéről annyi bizalommal, hitelességgel, hogy adjanak a szavukra. A híreket figyelők közben egy másféle, politikai földrengés előjeleit elemzik, azt, hogy mennyi ideig tart még ki a szociáldemokraták és a liberálisok hónapok óta recsegő-ropogó koalíciója. A fővárosban dolgozó, többé-kevésbé bennfentesnek mondható ismerőseim különböző időpontokat jelöltek meg arra a kérdésemre, hogy mikor csapja egymásra az ajtót Ponta és Antonescu? …” Szűcs László (Erdélyi Riport)

ò  A határon túli magyarok zsebében kotorásznak a magyar baloldalon – „Nem tartozik e lap szorosabban vett érdeklődési körébe a magyarországi balliberális oldal hangos agonizálása, mint ahogy az ehhez vezető gyógyíthatatlan tudathasadása sem. Ez elsősorban ízlés dolga s csak aztán a tudatos profilválasztás kérdése. E szabályok alól azonban a (tévesen) Jézusnak tulajdonított parancs ad felmentést, amely a kődobálókkal szemben kenyeret rendel visszahajítani. Legyen hát az alábbi néhány keresetlen szó afféle szellemi vekni, mellyel a magyar szélsőbaloldal szélsőséges lapja, a Népszava online kiadása által ma közölt cikket szeretnénk „megköszönni”. Amely cikk – címe: Határon túli bőkezűség, szerzője Molnár Richárd – amellett, hogy végtelenül aljas és gyomorforgató, lévén a legocsmányabb emberi tulajdonságra, az irigységre próbál építeni, még jókora öngól is. Mert miközben – s ezzel lassan világossá teszem, miről is van szó tulajdonképpen – a magyar baloldal néhány évnyi fáziskéséssel nekiállt szeretni a határon túli magyarokat, addig hűséges szócsövük most lényegében éhenkórász haszonlesőknek állította be az anyaország határain kívül élőket…” Szűcs Dániel (Felvidék.ma)

ò  Nemzethalál, megmaradás, önrendelkezés – Le tudunk-e számolni a ránk, magyarokra oly jellemző nemzethalál-vízióval, vagy ez egyfajta sajátosság, a magyar néplélekből kiszakíthatatlan valóság? Van-e jövőnk, vagy beteljesítő jóslattá válnak legnagyobb költőink szavai? Gútán, Bayer Zsolt előadásán jártunk. Rövid időn belül másodszor járt a Felvidéken Bayer Zsolt író, publicista, dokumentumfilm-rendező. A somorjai Templomkerti Napokon való – filmvetítéssel egybekötött – szereplése után október 7-én Gútán Önrendelkezés a Kárpát-medencében címmel tartott előadást. Ám, aki arra számított, hogy ENSZ-alapokmányokról, uniós cikkelyekről, kollektív és egyéni jogokról, európaiságról és hasonlókról hallhat, annak csalódnia kellett… Csalódnia, méghozzá kellemesen. Ehelyett ugyanis (bár ígérte nem teszi) Bayer rendhagyó irodalomórát tartott, ahol legnagyobb váteszeinkről: Illyésről, Vörösmartyról és Berzsenyiről volt szó, a bevezetőben feltett kérdésekről, meg persze önrendelkezésről… (Felvidék.ma)

ò  Politikai paraván – „A romániai politikai osztály ősrégi, gyakran hangoztatott fixa ideájával bizonygatta ártatlanságát a parlamentben a gazdasági tárca éléről később lemondott Varujan Vosganian, amikor az ellene kezdeményezett bűnvádi eljárás elutasítására kérte törvényhozó kollégáit…” Rostás Szabolcs (Krónika)

ò  PSD-s manipuláció – „Nem csoda, hogy Victor Ponta miniszterelnök agresszívan reagált arra a hírre, hogy a korrupcióellenes ügyészség vádat emelt Liviu Dragnea miniszterelnök-helyettes, a Szociáldemokrata Párt (PSD) egyik legbefolyásosabb politikusa ellen a Traian Băsescu államfő leváltásáról szóló tavalyi népszavazáson elkövetett csalások miatt…” Balogh Levente (Krónika)

ò  Címer, zászló, pótcselekvés – „Aki ma, 2013-ban pártja hosszú távú stratégiájaként azt próbálja eladni, hogy címer, zászló, újraértelmezett öndefiniálás, kulturális autonómia szlovákiai viszonyok közt, az inkább nézze meg a Micimackó pornóváltozatát, esetleg egyesüljön újra az MKP-val. A „nemzeti” és „magyar” – társasjátékban viszont csak veszthet. Csókolom, kedves Béla bácsi, kedves Híd! Szóval az a helyzet – az én parasztosan primitív értelmezésemben –, hogy nem szavazok Önökre, csak azért, mert Önök azt tetszettek kitalálni, hogy lesz zászlóm, amit piszkosul öntudatosan lobogtathatok, meg címerem is, amit majd otthon, a lakás legszebb pontján kiakaszthatok a falra és afféle házi oltárként az alatt imádkozhatok és sírhatok, netán mindenkit átkozhatok. Ja, és legyek szíves határozzam meg önmagam újra, mert ha szlovákiai magyarként ülök le a szlovák barátaimmal sörözni, akkor az sokkal kevesebb konfliktust okoz, mintha felvidéki magyarként sörözöm velük. Mintha nem lenne az abszurd netovábbja, hogy embereket közvetve vagy közvetlenül pártok szólítsanak fel önazonosságtudatuk meghatározására és megvallására. Kafka, Mrozek, Ionesco, Örkény egyszerre forog a sírjában! Avagy, már megint, ha nem is kötelező, de ajánlott együvé tartozni. Aha. Kapok egy trafikot? Kedves Híd! Ezt Önök komolyan gondolják? Önök valóban annyira hülyének nézik a szlovákiai magyarságot, mint a Magyar Közösség Pártja? Kedves Híd, mi az istenért kell felvenni a kesztyűt jelkép- totem- és törzsháborúkban, melyek amellett, hogy kurvára idejét múltak, csak még jobban hergelik a már amúgy is teljesen kizsigerelt szlovákiai-felvidéki magyarságot? Miként halál komoly pofával Önök előadják, hogy a szlovákiai magyarság lehet, hogy politikailag megosztott, de most megtalálták rá a gyógyírt? Jó reggelt, tizenkettő után öt perccel!…” Buchlovics Péter (Paraméter.sk)

ò  Aki a tempót diktálja – „Lassan két hete, hogy a Híd ismertette új stratégiai programját, azóta sokan sokfélét írtak róla. A többség várakozó álláspontra helyezkedett, esetleg nevetség tárgyává próbálta tenni a kezdeményezés egyes pontjait. Sokan leragadtak a részleteknél, ahelyett, hogy az anyagot globálisan próbálták volna értelmezni…” Nagy András (Új Szó)

ò  Az állam fékező keze – „Balról fújnak a szelek Európában. Ennek legfőbb jele, hogy nő az állami szerepvállalás. A magánosítás leállt, sőt, visszafordítják a folyamatot. Az állam üzemeket vesz át, illetve a nemzeti konszernek jutnak hatalmas állami apanázshoz…” Horbulák Zsolt (Új Szó)

 

Cikkek

& Tiltakozásként magyarul szólaltak fel az RMDSZ-képviselők

 

Gazda Árpád, az MTI tudósítója jelenti:

Kolozsvár/Marosvásárhely, 2013. október 8., kedd (MTI) – Egy kétnyelvű feliratokat osztogató nő megbírságolása miatti tiltakozásként magyarul szólaltak fel a marosvásárhelyi városi önkormányzat keddi ülésén a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselői.

 

Peti András, a város RMDSZ-es alpolgármestere az MTI-nek elmondta, valamennyi RMDSZ-es képviselő előbb magyarul fejtette ki álláspontját az ülésen, aztán – tolmács hiányában – románul is összefoglalta az elmondottakat.

Hozzátette, gesztusukkal az ellen tiltakoztak, hogy a rendőrség csütörtökön megbírságolt egy marosvásárhelyi nőt, aki kétnyelvű árucímkéket osztogatott a város egyik zöldségpiacán.

Az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetét is vezető politikus elmondta, már több mint négy éve kezdeményezte, hogy az önkormányzat vásároljon tolmácsgépet, és biztosítsa annak a műszaki feltételeit, hogy magyar képviselők anyanyelvükön szólalhassanak fel. Hozzátette, a mostani akcióval azt szerették volna szorgalmazni, hogy a többséghez tartozó kollégák is sajátítsák el és beszéljék a kisebbség nyelvét. „Ez biztosíthatja a tényleges tiszteletet egymás kultúrája iránt” – magyarázta az alpolgármester.

Arra a kérdésre, nem tartja-e visszásnak, hogy tiltakozásképpen folyamodtak az anyanyelvhasználathoz, Peti András az RMDSZ korábbi helyi vezetőit hibáztatta. „2008-ig a marosvásárhelyi tanácsban többségi RMDSZ-frakció működött, és soha nem éltek a 2001 óta törvényben szavatolt joggal” – magyarázta az alpolgármester. Hozzátette, elvesznek azok a jogok, amelyeket a közösség nem gyakorol.

A Mediafax hírügynökség jelentése szerint Dorin Florea a 45 százalékban magyarok lakta város román polgármestere a magyar képviselők szemére vetette, hogy olyannal vállalnak szolidaritást, aki egy konfliktusos Marosvásárhely eszméjét terjeszti. A polgármester hozzátette, „tíz nyelvet is beszélhetnek” a magyar képviselők, ezzel csak a „képmutatásukat és a demagógiájukat” bizonyítják. Florea szerint a konfliktusos Marosvásárhely már nem pályázhat eséllyel az Európa kulturális fővárosa címre.

Pénteken mind az RMDSZ, mind az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) tiltakozott amiatt, hogy a marosvásárhelyi rendőrség 1500 lejes (mintegy százezer forintos) bírságot rótt ki Lakó Péterffy Tündére, mert kétnyelvű – román és magyar feliratú – árucímkéket osztogatott egy marosvásárhelyi zöldségpiac árusainak. A rendőrség arra hivatkozott, hogy a nő nem kért előzetesen engedélyt a polgármesteri hivataltól a címkék szétosztására.

A romániai közigazgatási törvény értelmében azokon a településeken használható valamely kisebbségi nyelv az önkormányzatban, ahol a kisebbség aránya meghaladja a 20 százalékot. Marosvásárhelyen 1989 után csökkent 50 százalék alá a magyarok aránya. Ûvissza

 

& Schiffer: a kis közösségekre építő Európában és Kárpát-medencében van a jövő

 

Budapest, 2013. október 8., kedd (MTI) – Az LMP olyan Európában és Kárpát-medencében látja a jövőt, amely alapvetően kis közösségekre épít, megteremtve ezzel a helyi önrendelkezés esélyét és a fenntartható fejlődés lehetőségét – mondta Schiffer András, az LMP társelnöke a Pártelnökök a sajtóházban – az Élő Preambulum és a Mérők Klubja sorozatának első rendezvényén kedden Budapesten.

 

Úgy fogalmazott: abban hisznek, hogy ha erősek a helyi közösségek, akkor az esélyt ad a szolidaritás gyakorlására és egy ilyen típusú társadalom minimumra tudja szorítani a „kizsákmányoló helyzetet”.

Schiffer András annak a véleményének adott hangot, hogy Magyarország számára az jelentene kitörést, ha „helyben meg lehetne élni a helyi gazdaságból”. Jelenleg a helyzet éppen nem ez, ugyanis „autópályák tengelyére” hozzák be a legtöbb céget, azonban ez a politika nem teremt új munkahelyeket az Ormánságban, Abaújban vagy Dél-Békésben – mondta.

Meglátása szerint a tavaly decemberi hallgatói megmozdulást a hatalom „nem tudta felmérni”, mert nem lehetett tudni, meddig mennek el a fiatalok, és azt sem, pontosan kik vesznek részt a demonstráción. Szerinte nem volt kormányzati elképzelés arra nézve, hogyan kezeljék a diákok megmozdulásait. Az azonban kétségtelen, hogy sikerült eredményeket elérniük a diákoknak, ami azt mutatja, hogy ha állampolgárok spontán módon erőt mutatnak, akkor „még a kétharmados többség is meghátrál”.

Ezzel kapcsolatban megjegyezte: addig alapvető társadalmi fordulat nem lesz Magyarországon, amíg az emberek „fel nem lázadnak” a különböző kormányzati lépésekkel szemben.

Kiemelte, az ügynökügyben „a Fidesz folyamatosan sumákol”, holott azt ígérték, 2011. november 30-áig rendbe teszik a kérdést, mégsem született törvény erről, mert a Fidesz ez ügyben „egyáltalán nem akar világosságot”. Felhívta a figyelmet arra: az LMP-t az érdekli, hogy a pártállami állambiztonsági hálózatot működtetők miként vettek részt a rendszerváltásban, hogyan szereztek pozíciót egyebek mellett a médiában és a kultúrában, valamint hogyan zajlott a vagyonátmentés.

Kitért arra: a csehek, a lengyelek és a románok ebben a kérdésben előreléptek, úgy, hogy ezzel nem tették tönkre országuk nemzetbiztonsági szolgálatait.

Schiffer András a cigánykérdést „ketyegő bombának”, illetve az egyik legsúlyosabb társadalmi válságtünetnek nevezte. A politikai elitcsoportok 1990 után sokakat magukra hagytak, a romák azonban ezen a többmilliós rétegen belül felülreprezentáltak. Súlyos társadalmi válságról, a vidék és az alsó rétegek cserbenhagyásáról van szó – mondta.

Az LMP társelnöke szerint sok kárt tett a közéletben, hogy bizonyos elitcsoportok „úton-útfélen rasszistáztak”, ugyanakkor – mint mondta – a roma emberek nyomorban tartásához hozzájárult „jó adag előítéletesség”. Emlékezetett arra is, hogy amikor a szocialista nagyipar összeomlott, a kulturális integráció hiányában a cigánysághoz tartozók voltak az elsők, akiket el lehetett bocsátani.

Annak a véleményének is hangot adott, hogy Magyarországon a megszorító csomagok ellen nem tüntet jóformán senki, illetve tragédiának mondta, hogy a magyar társadalom „erősen atomizált”, ezért szerinte az a feladat, hogy ezen a beidegződésen változtassanak. Amíg az állampolgárok nem perlik vissza illetékességüket közügyekben, addig ebben az országban nem fog semmi változni – tette hozzá. Ûvissza

 

& Akadályokat próbál gördíteni a román úttársaság a székelyek nagy menetelése útjába

 

Gazda Árpád, az MTI tudósítója jelenti:

Kolozsvár, 2013. október 8., kedd (MTI) – Akadályokat próbál gördíteni a román úttársaság a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által október 27-re meghirdetett székelyek „nagy menetelése” útjába – közölte kedden az SZNT.

 

Az egységes és autonóm Székelyföld követelésének képviseletére kezdeményezett október végi felvonulás szervezői közölték, hogy az Országutak és Autópályák Országos Társasága Részvénytársaság egy miniszteri rendeletre hivatkozva bizonyos díj befizetéséhez köti a 45 kilométeres tiltakozó felvonulás engedélyezését. A tanács a társasággal folytatott levélváltását is eljuttatta a sajtónak.

Az SZNT szerint a szervezés hivatalos részét végző egyesületek (az SZNT nem bejegyzett jogi személy) törvényes kötelezettségüknek eleget téve a Bereck-Kökös útszakaszon fekvő valamennyi önkormányzatnál bejelentették az október 27-i rendezvényt. A Kovászna megyei Rendőr- és Csendőrparancsnokság augusztus 20-án iktatta a rendezvény megszervezéséről szóló átiratot.

A tanács hozzátette, bár erre törvényes kötelezettség nincsen, a rendfenntartó hatóság kérésére tudomásulvételre elküldték az átiratot az Országos Rendőr- és Csendőrparancsnokság, valamint az Országutak és Autópályák Országos Társasága címére is. Az utóbbi részvénytársaságtól érkezett az a válasz, amelyben a társaság tudatja, a láttamozáshoz szükséges iratok között az útfoglalási díj befizetésének a bizonylatát is csatolniuk kell. Az úttársaság egy 2013 júniusában hozott miniszteri rendeletre hivatkozik, amely a „kulturális, művészeti és sportrendezvények” engedélyezésére vonatkozik.

Izsák Balázs SZNT-elnök az MTI-nek elmondta, a hivatkozott rendelet szerint mintegy 28 ezer eurót (8,4 millió forintot) követelnek tőlük. Hozzátette, nem tartja lényegesnek az összeget, hiszen megítélése szerint egyetlen lej követelése is törvénysértő lenne. Leszögezte, a megjelölt miniszteri rendelet kulturális, művészeti és sportrendezvényekre vonatkozik, az SZNT pedig a szabad véleménynyilvánítás eszközének tekinti a menetelést. Hozzátette, a gyülekezési jog gyakorlása alapvető emberi jog, azt nem kötheti egy részvénytársaság anyagi juttatáshoz.

Az SZNT augusztus elején jelentette be, hogy október 27-én a székelyek „nagy menetelésével” kíván nyomatékot adni az egységes, önálló, autonóm Székelyföld követelésének. A terv szerint a Brassót Bákóval összekötő 11-es országút székelyföldi szakaszán a déli haragszó után 11 településről és egy útkereszteződéstől indulnak el székely zászlós menetoszlopok a szomszédos települések felé, amelyek – egymással szembetalálkozván – 45 kilométeres összefüggő oszlopot alakítanak ki. Ûvissza

 

& Önkormányzati hatáskörbe utalnak több központi intézményt Romániában

 

Baranyi László, az MTI tudósítója jelenti:

Bukarest, 2013. október 8., kedd (MTI) – Az önkormányzati hatáskörbe kerülő központi intézmények listájáról döntött kedden a Romániában kormányzó Szociálliberális Szövetség (USL).

 

Egyebek között a jelenleg minisztériumi alárendeltségében működő közegészségügyi intézetek, mezőgazdasági igazgatóságok, munkaügyi felügyelőségek, sportlétesítmények, kulturális igazgatóságok, folyami kikötők kerülnek megyei, illetve települési önkormányzatok hatáskörébe – közölte Liviu Dragnea szociáldemokrata miniszterelnök-helyettes, miután négy órán át egyeztetett a liberális koalíciós partner Klaus Johannis elnökhelyettes vezette küldöttségével.

Az érintett tárcavezetők ellenállása miatt vélhetően központi irányítás alatt marad a közlekedési rendőrség és a mentőszolgálat. A román hírtelevíziók szerint az USL-n belül feszült vitákat szült az erőforrások feletti központi, illetve helyi szintű ellenőrzésen való osztozkodás.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) korábban jelezte, elvileg támogatja a kormánykoalíció által meghirdetett decentralizációt, ha a feladatok mellé költségvetési forrásokat is biztosítanak az önkormányzatoknak.

Az RMDSZ támogat minden olyan kezdeményezést, amely a helyi autonómiát erősíti – mutatott rá legutóbbi sajtóértekezletén Kelemen Hunor, a szövetség elnöke.

A székelyföldi román civil szervezetek fóruma ellenzi a decentralizációt. A fórum igazgatótanácsa pénteken nyílt levélben figyelmeztette a kormányt, hogy az intézkedés kivonná az „úgynevezett Székelyföldet” a román állam fennhatósága alól, és lehetővé tenné, hogy az önkormányzati hatáskörbe kerülő rendőrségen magyar nyelvtudást követeljenek meg az alkalmazottaktól, az egyenruhákon a „hivatalos nyelvtől eltérő” nyelvű feliratok jelenjenek meg, mindezzel „szeparatista és autonómiapárti” törekvéseket szolgálva. Ûvissza

 

& A jövő évi kulturális és oktatási programokról tárgyalt a Máért szakbizottsága

 

Budapest, 2013., október 8., kedd (MTI)- A jövő évi kulturális és oktatási programokról tárgyalt a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) oktatási és kulturális szakbizottsága – közölte a nemzetpolitikai államtitkárság kedden az MTI-vel.

 

A közlemény szerint a testület keddi ülésén Hoffmann Rózsa, az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára kiemelte, hogy már nyolcadszor ült össze a szakbizottság, ami jelzi, milyen kiemelt figyelmet fordít a kormányzat a határon túli magyarok oktatási és kulturális támogatására.

Hoffmann Rózsa beszámolt arról, hogy már idén is az előző évhez képest több pénz állt rendelkezésre a külhoni magyar nyelvű oktatás megerősítésére, és jövőre ezt tovább szeretnék növelni. Hangsúlyozta, a támogatások legfőbb célja az, hogy a szülőföldön működő magyar nyelvű oktatást hatékony formában egészítsék ki. Kiemelte: egyre több külhoni magyar iskola vesz részt anyaországi tanulmányi versenyeken a növekvő számú pályázati kiírásoknak köszönhetően.

Kiss Norbert ifjúságért és sportkapcsolatokért felelős helyettes államtitkár a tájékoztatás szerint azt mondta: az előző kormány idején megalkotott nemzeti ifjúsági stratégia nem teljesítette a hozzáfűzött reményeket. A jelenlegi kormányzat célja az volt, hogy megtöltse tartalommal, és aktív párbeszédet alakítson ki a külhoni magyar szervezetek és a kormányzat között. Hangsúlyozta, hogy szükség van párbeszédre a külhoni magyar pártok ifjúsági szervezeteivel, mivel az ottani ifjúság problémáit, lehetőségeit ezek a szervezetek tudják a leghitelesebben bemutatni.

Tóth Katalin helyettes államtitkár a mezőgazdaság és az oktatás újszerű kapcsolatáról szólva elmondta, több program jelenleg is folyamatban van, köztük a termelő iskola modelljének megvalósítása: a termeléstől a megtermelt javak értékesítéséig mutatja be, miként lehet hatékonyan működtetni egy gazdaságot. Kárpátalján folyamatosan építik ki a falugazdász-hálózatot, ahol helyi szakemberek vezetésével támogatják a helyi munkavégzést.

Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár kiemelte, hogy a 2013 – a külhoni magyar kisiskolások éve program körútja során huszonkét helyszínen több mint ötezer gyerekkel találkoztak. Pályázatokat írtak ki a közösségépítés témájában, és hamarosan elkészül módszertani csomagjuk, amelyet a régióspecifikus továbbképzések követnek – olvasható a közleményben. Ûvissza

 

& Rétvári: közel 14 milliárd forintból gazdálkodhatott tavaly a Bethlen Gábor Alap

 

A tavalyi évben a külhoni magyarság támogatását célzó Bethlen Gábor Alap bevételi előirányzata 13,94 milliárd forint volt – mondta Rétvári Bence, a közigazgatási tárca parlamenti államtitkára az alap 2012. évi tevékenységéről és működéséről szóló beszámolót ismertetve kedden az Országgyűlésben.

A költségvetési törvény szerint az alap kiadási előirányzata 11,67 milliárd forint volt, amelyből 10,8 milliárd forint támogatási célra, 810 millió forint pedig az alapkezelő működtetésére szolgált.

Az egyes támogatási tételeket részletezve az államtitkár elmondta: a 2011/2012. tanévre vonatkozóan 248 715-an kaptak oktatási-nevelési támogatást. A nemzeti jelentőségű intézmények egyedi támogatásként 5,5 milliárdos forráshoz jutottak. A Határtalanul! program keretében a nyertes pályázatokból megvalósult 370 projektben több mint 14 ezer magyarországi és külhoni diák vett részt.

Kiemelte: 2012-ben továbbra is Erdély állt az első helyen, de a felhívások regionális kiterjedéséből fakadóan már megjelentek, ha még kis számban is, a Muravidék és Horvátország magyarlakta területeire irányuló pályázatok is. Az oktatási intézmények mintegy 30 ezer diák utazásához igényeltek támogatást, közülük a két, együttműködés jellegű programban 6 417 külhoni fiatallal, akik viszonossági alapon Magyarországra látogatnak. A 2012/2013-as tanévben meghirdetett nyertes tanulmányi kirándulások zöme 2013-ban valósul meg.

Szólt arról is, hogy az alapkezelő a „Dr. Szász Pál ösztöndíj” program keretében tanulmányi ösztöndíjat hirdetett a 2012/2013-as tanévben szülőföldjükön felsőoktatási jogászképzésben résztvevő, nappali tagozatos román, szlovák, szerb, ukrán, horvát és szlovén állampolgárságú magyar nemzetiségű hallgatók számára. Évente 25 új ösztöndíjat osztanak ki, ennek összege havi 50 ezer forint.

Beszámolt továbbá a külhoni magyar óvodák éve programról, amelynek célja a külhoni magyar nevelési nyelvű óvodai oktatás minőségének emelése, pedagógiai hiányterületek pótlása, magyar nyelvhasználati színtérhez kötése, a magyar tannyelvű óvoda és iskola közti átmenet segítése.

Elmondta: a központi és regionális nyílt pályázati eljárásrendben nyújtott támogatások a határon túli magyar közösségek civil társadalmának, kulturális, oktatási és egyházi programjainak megtartását szolgálták. 2012-ben a támogatások keretösszegét 600 millió forintban állapították meg. Ûvissza

 

 

 

Készítette: Boér Krisztina

CEC ©  – Minden jog fenntartva

 

 

 

 

 

[1] a Figyelőben előforduló rövidítések:

– Nsz =

Népszabadság

– MN =

Magyar Nemzet

– MH =

Magyar Hírlap

– Nszv =

Népszava

– KMS =

Külhoni Magyar Sajtószolgálat

– MaNcs =

Magyar Narancs

– ÉS =

Élet és Irodalom

– VH =

Vasárnapi Hírek

– Vg =

Világgazdaság

– Ng =

Napi Gazdaság

– MR =

Magyar Rádió

– NYEST=

Nyelv és Tudomány

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A Figyelőben szemlézett külhoni sajtó

Románia

Bihari Napló, Brassói Lapok, Erdon.ro, Erdély.ma, Hargita Népe, Háromszék, Krónika, Maszol.ro, Nyugati Jelen, Szabadság, Transindex, Manna.ro, Erdélyi Napló, Erdélyi Riport, Központ.ro, Szatmári Friss Újság, Székelyhon.ro, Szatmári Magyar Hírlap, Romániai Online Hírhatár, Reggeli Újság, Udvarhelyi Híradó

Szlovákia

Új Szó, Felvidék.ma, Szabad Újság, Szabad Újság Online, Bumm.sk, Paraméter.sk, Komáromi Lapok, Hírek.sk

Szerbia

Magyar Szó, Hét Nap, Pannon RTV, Vajdaság.ma

Horvátország

Új Magyar Képes Újság, Magyar Egyesületek Szövetsége

Szlovénia

Népújság (Lendva), Muravidéki Magyar Rádió

Ukrajna

Kárpáti Igaz Szó, Kárpátalja, KárpátInfo, Beregi Hírlap, Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség – Hírek, Kárpátalja.ma, Tiszanews

Ausztria

Bécsi Napló



[1] A szemlében szereplő cikkek nagy része a címre kattintva megjelenik – az MTI-hírekhez tartozó linkek egyes esetekben csak a www.mti.hu oldalon elvégzett egyszerű és ingyenes regisztráció után fognak működni