Janet Yellen, a Fed leendő új elnöke

Janet Yellen, a Fed leendő új elnöke

 

Két nagy esemény előtt áll az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékrendszer (Federal Reserve System, Fed): december 23-án ünnepli fennállásának 100. évfordulóját, és alig több mint egy hónappal később várhatóan hivatalba lép az intézmény első női elnöke Janet Yellen személyében.

Barack Obama elnök szerdán a közgazdaságtudomány Yale egyetemen végzett 67 éves doktorát jelölte a második négyéves mandátuma lejártával január 31-én távozó Ben Bernanke utódjának.

Janet Yellent a „galambok” közé sorolják, vagyis azok közé a jegybankárok közé, akik szerint az infláció átmenetileg a bűvös 2 százalékos plafon fölé kúszhat, ha ez az ára még több munkahely teremtésének. „A munkanélküliség csökkentését kell a középpontba állítani” – jelentette ki tavaly egy nyilvános fórumon az egyébként visszahúzódó, egyesek szerint „Bernanke árnyékából” ritkán kilépő Yellen.

Az ősz, rövid hajú asszony nem az első számú jelöltje volt a demokrata párti elnöknek. Obama a Harvardon tanító volt pénzügyminisztert, a „héja” Larry Summerst akarta megtenni Fed-elnöknek, de a Demokrata Párton belül olyan nagy volt az ellenállás Summersszel szemben, hogy nem volt biztos, hogy a szenátusban elegendő támogató voksot kap-e. Summers végül szeptember közepén visszalépett a jelöltségtől.

Janet Yellennek sem ismeretlen a Harvard katedrája, innen érkezett a Fedbe 1977-ben három évre. Itt találkozott jelenlegi férjével, George Akerloffal, a 2001-es közgazdasági Nobel-díj kitüntetettjével. A házaspárnak egy felnőtt fia van, aki az angliai Warwick egyetemen tanít közgazdaságtant.

1994-ben Yellen visszatért a jegybanki munkához, majd a Fehér Ház lett a munkahelye; 1997-től két éven át Bill Clinton akkori elnök gazdasági főtanácsadója volt.

2004-től a San Franciscói Fed elnökeként Kalifornia, Nevada és Arizona államokért felelt. 2010 óta a Fed alelnöke.

A világ leghatalmasabb jegybanki intéuményének elnökeként nehéz feladata lesz: úgy kell levezényelnie középtávon az alacsonykamat-politikával való szakítást, hogy közben ne torpanjon meg a konjunktúra. A pénzpiacok fellélegezhetnek: egy „galamb” a Fed élén valószínűleg kíméletesen fogja adagolni a keserű pirulát: lassan vet véget az olcsó pénz korszakának.

 

לראשונה: אישה בראש הבנק הפדרלי בארה”ב
אצלנו מחכים כבר 100 ימים בלי נגיד, במצב דומה אובמה החליט לעשות היסטוריה: הוא צפוי להודיע על מינוי ג’נט ילן ליו”ר הפדרל ריזרב, אחד התפקידים החשובים בעולם. זאת למרות קמפיין שניהלו נגדה בשל היותה אישה ובשל עמדותיה הליברליות

בזמן שאצלנו מתמהמהים ונמנעים מבחירה דומה, הנשיא ברק אובמה צפוי להכריז היום (ד’) הכרזה היסטורית – מינויה של אישה ליו”ר הבנק הפדרלי של ארצות הברית (הפדרל ריזרב), אחד התפקידים החשובים בעולם. מי שתאייש את התפקיד רם הדרג היא ג’נט ילן, בת 66, יהודייה ילידת ברוקלין. היא תהיה היו”ר ה-15 בהיסטוריה האמריקנית.

עוד חדשות בעולם: 

ילן הייתה סגנית הנגיד של הבנק הפדרלי האמריקני, וניהלו נגדה מסע הכפשה בשל היותה אישה למרות הרקורד המעולה שלה. חלק מהמאבק מקורו בכך שהיא דמוקרטית בעלת עמדות ליברליות, עניין בעייתי מבחינת וול סטריט השמרנית. ילן ידועה בתמיכתה בהזרמת תקציבים לעידוד ולהאצת הגידול. הרקורד שלה מלמד שהיא צפויה להתמקד במאבק באבטלה.

צילום: MCT
ילן. עושה היסטוריה  (צילום: MCT)