A ZSINAGÓGA HÍREI

mail.gif

mail.gif

6. évfolyam 24. szám

 

hirkukac@or-zse.hu

 

2012. november 22.

 

 

 

A MAGYAR TUDOMÁNY ÜNNEPE – 2012 NOVEMBER

Ezen a héten:

 

November 19.

 

VÁJIKRÁ – LEVITICUS címmel nagy érdeklődés mellett tartottak konferenciát az Oktogonális teremben.

Megnyitót mondott: dr. Oláh János rektorhelyettes.

Az OR-ZSE oktatói mellett előadások hangzottak el a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem, az Adventista Teológiai Főiskola és a Sárospataki Református Teológiai Akadémia oktatói, kutatói részéről.

Vitavezető: dr. Szécsi József c. egyetemi docens volt.

 

November 20.

 

A magyarországi rabbik, kántorok, liturgiai szakemberek részvételével

Workshopra került sor A zsinagógai liturgia recitálási kérdései a XXI. századi Magyarországon címmel.

A workshop szervezője Prof. Dr. Schőner AlfrédmoderátoraFekete László főkántor, adjunktus, a kántorszak szakfelelőse volt.

A jövő héten:

November 25. 16:00 órakor a Díszteremben

A Goldmark kórus hangversenye

November 27. 10:00 óra

Az identitás és emlékezet

10:00

Kozma György doktorjelölt: Időutazás a hetiszakaszban

10:20

Bőhm Karolina doktoranda: Identitás és emlékezet

10:40

Háberman Zoltán doktorjelölt: Az emlékezet és identitás zsidó társadalometikai vonatkozásai

11:00

Tíz perc szünet

11:10

Marsó Tamásné doktoranda: Emlékezet – Visszaemlékezés a tiszaeszlári perre

11:30

Hrotkó Larissza doktorjelölt: A posztszekuláris zsidó társadalom női arca

11:50

Kollányi Irén doktoranda: Az emlékezet rögzítése az identitás megőrzése érdekében

12:10

Tíz perc szünet

12:20

Vörös Sára doktoranda: A helyi zsidóság emlékezete Bács-kiskun megyében

12:40

Nógrádi Gergely doktorandusz: Az élmény szerepe az identitás kialakulásában

13:00

Tóth Sándor doktorandusz: Emlékezés az eltűntekre

 13:20

 Ebédszünet

 14:00

Friedmann Sándor doktorandusz: Kié az emlékezés feladata

14:20

Kárpáti Judit PhD.: Identitás és emlékezet a jemeni zsidóknál

14:40

Szerdócz J. Ervin doktorandusz: Emlékezés – Tóra és emberideál a Talmud nagyjai függvényében

A workshop szervezője, moderátora:
        Prof. Dr. Haraszti György

www.or-zse.hu/mtud2012/index.htm

 

SZABADEGYETEM

Budapesten

November 19.

Dr. Rathmann János egyetemi tanár: A náci időszak kultúr- és ifjúságpolitikája (a Gleichschaltolás tényei) 1933-tólcímű előadása hangzott el.

 

November 26. hétfő 18:00 óra

Zima András doktorandusz a cionizmusról tart előadást.

 

Győrött

 

November 22. csütörtök

Friedmann Sándor tudományos munkatárs A Sixtus-kápolna mennyezetének rejtett mondandói I. című előadására került sor.

 

November 29. csütörtök 17:00 óra

Zima András doktorandusz A haszkala (Zsidó felvilágosodás) című előadása hangzik el.

 

Székesfehérváron

 

November 22.

Darvas István rabbi: A zsidó vallás irányzatairól tartott előadást.

www.or-zse.hu/szegyetem/szegy2012-okt.htm

 

 

A DOKTORI ISKOLA HÍRE

 

2012. november 22-én, csütörtökön 15:00 órakor volt Glässer Norbert:

Találkozás a szent igazzal, a magyar nyelvű orthodox zsidó sajtó cádik- képe 1891-1944 című disszertációjának előadása és nyilvános vitája.

 

 

KIÁLLÍTÁS MEGNYITÓ

 

November 12-én nyitották meg Bécsben a „Száz éve született Jura Soyfer” című kiállítást, melynek helyszíne a Volkhochschule Hietzing . A megnyitóhoz kapcsolódva tartott előadást Dr. Lichtmann Tamás egyetemünk professzoraPolyphonie der Sprache. 100 Jahre  Jura Soyfer címmel.

 

DOMÁN FŐRABBI ÚR 90 ÉVES

Dr. Domán István főrabbi 5773. Kiszlév 3-án (november 17-én) töltötte be  90. életévét. Az OR-ZSE Egyetemi és Rektori Tanácsa, valamint minden oktatója és hallgatója nevében szeretettel gratulálunk, jó egészséget és admeá veeszrim sáná !

 

 

 

 

 

A ZSINAGÓGA HÍREI

Az elmúlt pénteken, az istentiszteletet követő kiduson Cseh Diána közösségszervező szakos hallgató tartott előadást a heti szakaszról.

 

 

 

 

 

Hetiszakasz  :     Vájécé (1Mózes 28:10-32:3)

www.or-zse.hu/hit/hitelet42.htm

 

Háftárá:               Vájivrách Jáákov (Hoséá 12:13-14:10)                  

www.or-zse.hu/haftarak/sabatvajecehaft_2009.htm

 

 

SÁBÁT- SÁBESZ INFORMÁCIÓK, IMAIDŐK:

 

Péntek esti gyertyagyújtás Budapesten:                   15:42órakor

 A Sábát kimenetele Budapesten:                             16:50 órakor

 

Péntek esti ima az OR-ZSE zsinagógában                18:00 órakor

Szombat reggeli ima az OR-ZSE zsinagógában         9:15 órakor

 

Hétfő és csütörtök: Ima az OR-ZSE zsinagógában     9:00 órakor

     

 

 

 

SÁBÁT SÁLOM! GUT SÁBESZ!

שבת שלום

 

 

 

 

Szántóné dr. Balázs Edit