

6. évfolyam 24. szám
2012. november 22.
A MAGYAR TUDOMÁNY ÜNNEPE – 2012 NOVEMBER
Ezen a héten:
November 19.
VÁJIKRÁ – LEVITICUS címmel nagy érdeklődés mellett tartottak konferenciát az Oktogonális teremben.
Megnyitót mondott: dr. Oláh János rektorhelyettes.
Az OR-ZSE oktatói mellett előadások hangzottak el a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem, az Adventista Teológiai Főiskola és a Sárospataki Református Teológiai Akadémia oktatói, kutatói részéről.
Vitavezető: dr. Szécsi József c. egyetemi docens volt.
November 20.
A magyarországi rabbik, kántorok, liturgiai szakemberek részvételével
Workshopra került sor A zsinagógai liturgia recitálási kérdései a XXI. századi Magyarországon címmel.
A workshop szervezője Prof. Dr. Schőner Alfréd, moderátoraFekete László főkántor, adjunktus, a kántorszak szakfelelőse volt.
A jövő héten:
November 25. 16:00 órakor a Díszteremben
A Goldmark kórus hangversenye
November 27. 10:00 óra
Az identitás és emlékezet
|
10:00 |
Kozma György doktorjelölt: Időutazás a hetiszakaszban |
|
10:20 |
Bőhm Karolina doktoranda: Identitás és emlékezet |
|
10:40 |
Háberman Zoltán doktorjelölt: Az emlékezet és identitás zsidó társadalometikai vonatkozásai |
|
11:00 |
Tíz perc szünet |
|
11:10 |
Marsó Tamásné doktoranda: Emlékezet – Visszaemlékezés a tiszaeszlári perre |
|
11:30 |
Hrotkó Larissza doktorjelölt: A posztszekuláris zsidó társadalom női arca |
|
11:50 |
Kollányi Irén doktoranda: Az emlékezet rögzítése az identitás megőrzése érdekében |
|
12:10 |
Tíz perc szünet |
|
12:20 |
Vörös Sára doktoranda: A helyi zsidóság emlékezete Bács-kiskun megyében |
|
12:40 |
Nógrádi Gergely doktorandusz: Az élmény szerepe az identitás kialakulásában |
|
13:00 |
Tóth Sándor doktorandusz: Emlékezés az eltűntekre |
|
13:20 |
Ebédszünet |
|
14:00 |
Friedmann Sándor doktorandusz: Kié az emlékezés feladata |
|
14:20 |
Kárpáti Judit PhD.: Identitás és emlékezet a jemeni zsidóknál |
|
14:40 |
Szerdócz J. Ervin doktorandusz: Emlékezés – Tóra és emberideál a Talmud nagyjai függvényében |
A workshop szervezője, moderátora:
Prof. Dr. Haraszti György
www.or-zse.hu/mtud2012/
SZABADEGYETEM
Budapesten
November 19.
Dr. Rathmann János egyetemi tanár: A náci időszak kultúr- és ifjúságpolitikája (a Gleichschaltolás tényei) 1933-tólcímű előadása hangzott el.
November 26. hétfő 18:00 óra
Zima András doktorandusz a cionizmusról tart előadást.
Győrött
November 22. csütörtök
Friedmann Sándor tudományos munkatárs A Sixtus-kápolna mennyezetének rejtett mondandói I. című előadására került sor.
November 29. csütörtök 17:00 óra
Zima András doktorandusz A haszkala (Zsidó felvilágosodás) című előadása hangzik el.
Székesfehérváron
November 22.
Darvas István rabbi: A zsidó vallás irányzatairól tartott előadást.
www.or-zse.hu/
A DOKTORI ISKOLA HÍRE
2012. november 22-én, csütörtökön 15:00 órakor volt Glässer Norbert:
Találkozás a szent igazzal, a magyar nyelvű orthodox zsidó sajtó cádik- képe 1891-1944 című disszertációjának előadása és nyilvános vitája.
KIÁLLÍTÁS MEGNYITÓ
November 12-én nyitották meg Bécsben a „Száz éve született Jura Soyfer” című kiállítást, melynek helyszíne a Volkhochschule Hietzing . A megnyitóhoz kapcsolódva tartott előadást Dr. Lichtmann Tamás egyetemünk professzoraPolyphonie der Sprache. 100 Jahre Jura Soyfer címmel.
DOMÁN FŐRABBI ÚR 90 ÉVES
Dr. Domán István főrabbi 5773. Kiszlév 3-án (november 17-én) töltötte be 90. életévét. Az OR-ZSE Egyetemi és Rektori Tanácsa, valamint minden oktatója és hallgatója nevében szeretettel gratulálunk, jó egészséget és admeá veeszrim sáná !
A ZSINAGÓGA HÍREI
Az elmúlt pénteken, az istentiszteletet követő kiduson Cseh Diána közösségszervező szakos hallgató tartott előadást a heti szakaszról.
Hetiszakasz : Vájécé (1Mózes 28:10-32:3)
www.or-zse.hu/hit/
Háftárá: Vájivrách Jáákov (Hoséá 12:13-14:10)
www.or-zse.hu/haftarak/
SÁBÁT- SÁBESZ INFORMÁCIÓK, IMAIDŐK:
Péntek esti gyertyagyújtás Budapesten: 15:42órakor
A Sábát kimenetele Budapesten: 16:50 órakor
Péntek esti ima az OR-ZSE zsinagógában 18:00 órakor
Szombat reggeli ima az OR-ZSE zsinagógában 9:15 órakor
Hétfő és csütörtök: Ima az OR-ZSE zsinagógában 9:00 órakor
SÁBÁT SÁLOM! GUT SÁBESZ!
שבת שלום
Szántóné dr. Balázs Edit














