Oroszországban van a legtöbb tudományos fokozattal rendelkező ember a világon – derült ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet(OECD) oktatási rendszereket elemző jelentéséből, amelyet a Ria Novosztyi orosz hírügynökség ismertetett szerdán.
Az elemzés szerint a 25 és 64 év közötti orosz állampolgárok 54 százalékának van valamilyen tudományos fokozata. Oroszországot Kanada követi ebben a sorban 51 százalékos aránnyal, majd Izrael 46 és az Egyesült Államok 42 százalékkal.
Ennek ellenére a legjobbnak tartott orosz állami felsőoktatási intézmény, a moszkvai Lomonoszov egyetem, rövidített nevén az MGU csak a 116. helyen áll a világrangsorban egy nemrég készült tanulmány szerint. Tavaly még a 112. helyet foglalta el.
A Szentpétervári Állami Egyetemnek, amely Oroszországban a második legjobb felsőfokú oktatási intézménynek számít, szintén romlott a nemzetközi megítélése. Két hellyel hátrébb került, így most a 253. a QS World University Rankings elnevezésű, felsőoktatási intézményeket értékelő szervezet éves listáján.
Az OECD-jelentés a szervezet 34 tagállamában mérte fel az oktatás-képzés színvonalát, valamint vizsgálta a helyzetet Oroszországban, Argentínában, Brazíliában, Kínában, Indiában, Indonéziában, Szaúd-Arábiában és Dél-Afrikában.
Oroszország nem tagja a szervezetnek, de tárgyalásokat folytat a csatlakozásról.
Igor Suvalov orosz miniszterelnök-helyettes a múlt héten azt nyilatkozta, hogy a kormány elkészítette a csatlakozási programot. Moszkva azt tervezi, hogy 2014-ben az OECD tagjává válhat.
ww.en.ria.ru/russia/20120912/175919621.html