Holokauszt Emlékközpont Hírlevél | 2011. Október / November

VISSZATEKINTŐ
Képes beszámoló a Braham Téka és Információs Központ megnyitójáról

A Holokauszt Emlékközpont Prof. Emeritus Randolph L. Braham látogatása alkalmából, 2011. október 11-én ünnepélyes keretek között, nagyszámú érdeklődő jelenlétében nyitotta meg a Braham Téka és Információs Központot. Munkásságának elismeréseként, a megnyitó alkalmából a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetést Dr. Hóvári János globális ügyekért felelős helyettes államtitkár (Külügyminisztérium) adta át a 89 éves professzornak.

Bővebben >>

______________________
 

Braham professzor soproni látogatásáról

Magyarországi tartózkodása zárásaként Sopronba látogatott a világhírű holokauszt-kutató. A meggyilkolt zsidó munkaszolgálatosok emlékére emelt balfi nemzeti irodalmi-történelmi emlékhelyen, Sopron városa nevében dr. Simon István alpolgármester köszöntötte.

Bővebben >>

______________________
 

Auschwitz Album vándorkiállításunk Békéscsabán

Az Auschwitz Album – Rólunk, nekünk, nélkülük című kiállításnak  2011. október 3-7 között a békéscsabai Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakközépiskola és Kollégium adott otthont. Öt nap alatt az egyéni látogatók mellett 40 diákcsoportnak, összesen 1070 főnek mutatta be rendhagyó módon a vándorkiállítást 30 középiskolás tárlatvezető egy egyetemista segítségével. Honlapunkon a diák tárlatvezetők visszajelzéseiből  is olvashatnak.

Bővebben >>

______________________
 

Kőrösmező 1941 kutatócsoport előadása

A Wesley János Lelkészképző Főiskola 2011. október 12-13-án kétnapos kegyeleti, emlékező és tudományos konferenciát tartott a Kőrösmező–Kamenyec-Podolszkij deportálás hetvenedik évfordulója alkalmából. A konferencián a Holokauszt Emlékközpont három előadóval is képviseltette magát Prof. Dr. Szita Szabolcs, DSc, Gellért Ádám és Gellért János személyében. Az előadásokról rövid összefoglalót olvashatnak honlapunkon.

Bővebben >>
 

_____________________________________________

TOVÁBBKÉPZÉS
_____________________________________________
 

OktaTÁRS program 2011-2012

A Szakmai Bíráló Bizottság döntésének megfelelően 17 sikeres pályázó közreműködésével indul a 2011-2012-es OktaTÁRS nemzetközi holokauszt-oktatási szakértő képzés. Az egyéves program első szakaszában, 2011. november 2-7 között vezető történészek, oktatók és külföldi szakemberek tartanak előadásokat és foglalkozásokat a képzés résztvevőinek.  Az elmúlt évi program végzettjeit 2011. november 2-án, 12 órára, ünnepélyes oklevélátadóra várjuk a Páva utca 39-be.

_____________________________________________

PROGRAMAJANLÓ
_____________________________________________
 

Kulturális sorstalanság – beszélgetés Ungvári Tamással
2011. október 26. 16:00 óra

Ungvári Tamás könyve a Bűnbeesés után a két világháború közötti európai kulturális történelem sorstalanságnak elbeszélése. Két diktatúra szakadt a világra ekkor, a bolsevizmus és a nácizmus. Az értelmiség nagy része odaveszett a szovjet Gulag és a náci koncentrációs táborok forgatagában, Mejerhold szavait idézve „megölték a művészetet”. Ezt a zavaros, szétesett világot mutatja be élettörténetek tükrében a könyv, melynek témájáról, a zsidó értelmiségszerepéről, lehetőségeiről és sorsáról beszélgethetünk a szerzővel.
Az előadás ingyenesen látogatható, részletes információkért keresse honlapunkat!

Bővebben >>

______________________
 

A híres „magyar holland”: Frid Géza és kora
Koncert Frid, Kodály, Debussy és Ravel műveivel.
2011. október 30. 19:00 óra

A koncert zeneileg korába ágyazva mutatja be a korán emigrált zeneszerzőt, Frid Gézát (1904-1989). Fiatal, nemzetközi viszonylatban sikeres művészek lépnek fel (Martin Tchiba,  Rohmann Ditta, az Amaryllis Quartett), kiknek nemrég megjelent két lemeze Európa szerte újra Frid Gézára irányította a figyelmet. A zeneművek elhangzása mellett Arthur Frid, a zeneszerző Hollandiában élő fia Martin Tchiba zongoraművésszel beszélget édesapjáról a koncert pódiumán.

Bővebben >>

Az érdeklődők ezen a napon 17 és 19 óra között a koncert belépőjegyével díjmentesen látogathatják meg az emlékközpont állandó kiállítását.
Jegyrendelés online >>

 

_____________________________________________

KÖNYVAJÁNLÓ
_____________________________________________
 

Szita Szabolcs: Raoul Wallenberggel Moszkváig

A Braham Téka megnyitója alkalmából az Aura Könyvkiadó gondozásában jelent meg Szita Szabolcs: Raoul Wallenberggel Moszkváig című monográfiája. A kötet Raoul Wallenberg szerény, hűséges munkatársának, Langfelder Vilmos mérnöknek állít emléket, aki valószínűleg a budapesti svéd követségi titkár csak részben ismert, tragikus sorsának egyetlen osztályrészesévé vált. A Szita Szabolcs új kutatási eredményei alapján született monográfia igazi XX. századi drámai történet.

Bővebben >>
 

_____________________________________________

KIÁLLÍTÁSOK
_____________________________________________
 

Életmentő vízumok – Diplomaták az élet szolgálatában, 1944-45.

Amikor országok feszültek egymásnak és pusztították saját kirekesztett állampolgáraikat is, voltak olyan diplomaták, akik bebizonyították, hogy a diplomácia szigorú világában, a figyelem kereszttüzében is van igazi választási lehetőség. A Holokauszt Emlékközpont időszaki kiállítása (eredeti címe: Visas for Life) a második világháború és a holokauszt embermentő diplomatáinak állít emléket.

Bővebben >>

______________________
 

Hontalanul/Védtelenül – Deportálások 1941 nyarán

A német megszállás és 1944 tavaszának eseményei előtt az egyik legsúlyosabb atrocitás a Magyarországon élő zsidóság ellen a Kamenyec-Podolszkijnál történt mészárlás volt. A 70. évforduló tiszteletére nyílt meg kamarakiállításunk.

Bővebben >>

______________________
 

Auschwitz Album vándorkiállításunk novemberi helyszínei

2011. november 7 – 11.  TATA – Tatai Református Gimnázium
2011. november 14 – 19.  DUNAHARASZTI – Laffert Kortárs Kúria
2011. november 21 – 25.  KOMÁROM – Komáromi Rendezvényközpont

Örömmel vesszük további együttműködő partnerek jelentkezését a kiállítás vidéki helyszíneken történő bemutatásához! Jelentkezés: info@hdke.hu