„Ha a párbeszéd nem jár sikerrel, elnöki felhívást és rendeletet adok ki törvényhozási választásokra és elnökválasztásra” – mondta Abbász Rámalláhban, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) központi tanácsa előtt. Hozzátette ugyanakkor, hogy kész „folytatni a párbeszédet, amelynek sikeréért minden erőfeszítést megteszünk”. Az elnök „új, feltételek nélküli párbeszédre” szólított fel, hogy megteremthessék a palesztinok „egységét”, akik politikailag és földrajzilag is megosztottak, amióta a Hamász egyeduralomra jutott a Gázai övezetben.
A központi tanácsnak felolvasott dokumentum előirányozza „egy minden frakció által elfogadott ideiglenes kormány létrehozását, amely tiszteletben tartja a PFSZ programját”. E program elismeri Izraelt, és elfogadja az egymás mellett létező izraeli és palesztin állam elvét.
A szövegben szó van a palesztin biztonsági szolgálatok reformjáról is – e kérdés számos konfliktus forrása az Abbász vezette – mérsékeltebb – Fatah mozgalom és a Hamász között. Az elnök ismét a Hamászt tette felelőssé a november elejére Kairóba tervezett palesztin megbékélési találkozó meghiúsulásért, amelyre a Hamász – aktivistáinak ciszjordániai letartóztatása miatt – nem küldte el képviselőit.
Negatív mérleget vont a palesztin elnök az Izraellel folytatott tárgyalásokról is, azt hangoztatva, hogy egyetlen pontban sem sikerült megállapodni a béketárgyalások tavaly novemberi felújítása óta. Azzal vádolta Izraelt, hogy az útiterv elnevezésű béketervezetben vállalt egyetlen kötelezettségét sem teljesítette: nem szűntek meg a telepbővítések, az elválasztó fal építése, az agresszió, nem nyíltak meg a palesztin intézmények Jeruzsálemben.
Fauzi Barhúm Hamász-szóvivő Gázából azonnal visszautasította a palesztin elnök által előirányzott választásokat, mondván, hogy a palesztin alaptörvény (alkotmány) nem hatalmazza fel Abbászt ezek kiírására. Abbász „csak meg akarja hosszabbítani mandátumát, hogy elnök maradhasson, és folytathassa a tárgyalásokat Izraellel” – jelentette ki a szóvivő.
Arról, hogy Abbász megbízatása mikor jár le, vita folyik a Fatah és a Hamász között, amely utóbbi már közölte, hogy 2009. január 8-a után nem tekinti elnöknek Abbászt. A Hamász által idézett alaptörvény szerint az elnöki mandátum négy évre szól, és Abbászt 2005. január 8-án választották meg. A Fatah viszont a választási törvény azon pontjára hivatkozik, amely szerint az elnökválasztást és a törvényhozási választásokat egy időben kell tartani, s eszerint Abbász hivatali idejét egy évvel meg kell hosszabbítani, mert a jelenlegi parlamentet 2006-ban választották meg négy évre.
BreuerPress/MTI/REUTERS/AP/PBA