KÜLFÖLDI HÍREK RÖVIDEN

KUBAI ELLENZÉKIEK AZ EMBARGÓ

IDEIGLENES FELFÜGGESZTÉSÉT KÉRIK

WASHINGTONTÓL



    KÖVETKEZETESEBB SZANKCIÓPOLITIKÁT VÁR AZ EU-TÓL AZ UNIÓS PARLAMENT
    Brüsszel – Következetesebb európai uniós szankciós politikát sürgetett az Európai Parlament egy csütörtökön megszavazott jelentése, elvetve egyúttal a teljes lakosság büntetését az ilyen esetekben. A brüsszeli plenáris ülésen lefolytatott vitában felszólalt képviselők közül Gál Kinga (Fidesz-MPSZ) a következetesség, hatékonyság és kiegyensúlyozottság hiányát említette, Tabajdi Csaba (MSZP) szerint időnként felvetődik a kettős mérce kérdése (amikor két kis ország közül az egyik „velünk szemben áll”, a másikat pedig „Nyugat-barátnak mondják”), míg Becsey Zsolt (Fidesz-MPSZ) a vitát kihasználva azt sürgette, hogy az EP emberi jogi albizottsága a 2004-es EP-határozatot teljesítve vizsgálja ki a vajdasági helyzetet.
    AZ OLASZ KORMÁNY ÜDVÖZÖLTE AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG UJJLENYOMATVÉTELLEL KAPCSOLATOS ÁLLÁSFOGLALÁSÁT
    Nápoly – Az olasz jobbközép kormány üdvözölte csütörtökön az Európai Bizottságnak azt a megállapítását, hogy nem tekinthető rasszista eljárásnak az olaszországi illegális táborokban élő romáktól való  ujjlenyomatvétel, és bocsánatkérést követelt azoktól, akik „sarat dobáltak” Olaszországra. „A bizottság úgy ítélte meg a dolgot, hogy az általunkbevezetett szabályok nem rasszista jellegűek, és összhangban vannak az EU jogi normáival” – mondta Silvio Berlusconi olasz kormányfő. Az Európai Bizottság igazságügyi biztosának, Jacques Barrot-nak a szóvivője előzőleg kijelentette: a biztos elégedett azzal, hogy Olaszország azokra az esetekre korlátozza az ujjlenyomatvétel gyakorlatát, amelyekben ez az eljárás – minden személyazonosító okmány hiányában – óhatatlanul szükséges a (hevenyészett táborokban élő) személyek azonosításához.
    Az ODKB-KÜLÜGYMINISZTEREK TÁMOGATJÁK MOSZKVA FELLÉPÉSÉT DÉL-OSZÉTIÁBAN
    Moszkva – A Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (ODKB) tagállamainak külügyminiszterei támogatásukról biztosították Oroszország aktív fellépését a béke érdekében Dél-Oszétiában, s Szergej Lavrov, az orosz diplomácia vezetője megelégedéssel szólt a moszkvai tanácskozáson elfogadott nyilatkozatról. A Fehéroroszországot, Kazahsztánt, Kirgizisztánt, Oroszországot, Örményországot, Tádzsikisztánt és Üzbegisztánt tömörítő tömb külügyminiszterei csütörtökön Moszkvában tanácskozást tartottak a szervezet pénteken, szintén az orosz fővárosban tartandó csúcsértekezletének előkészítésére. Megfigyelők szerint Oroszország az ODKB tagállamaitól éppen dél-oszétiai fellépése támogatását várta a csúcs kapcsán, mivel e kérdésben a Nyugat élesen bírálja Moszkvát, s minden orosz igyekezet ellenére egyértelműen a Kínát és volt szovjet tagköztársaságokat tömörítő Sanghaji Együttműködési Szervezet (SOC) sem foglalt állást.
    AZ UNMIK VEZETŐJE SZERINT KULCSFONTOSSÁGÚ SZEREPET JÁTSZHAT AZ EBESZ KOSZOVÓBAN
    Bécs – A koszovói ENSZ-misszió (UNMIK) jelentős átalakítása lehetőséget nyújt az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetnek (EBESZ), hogy továbbra is kulcsfontosságú szerepet játsszon a Szerbiától való függetlenségét egyoldalúan kikiáltó területen – húzta alá az UNMIK vezetője az EBESZ bécsi székhelyű állandó tanácsában csütörtökön. Lamberto Zannier kifejtette, hogy megítélése szerint az EBESZ-misszió tevékenysége még az eddiginél is nagyobb hangsúlyt kaphat, egyrészt az „esetleges hiányosságok” feltárásában és kiküszöbölésében, másrészt a már elért eredmények megóvásában. Utalt arra, hogy az EBESZ megbízottjai Koszovó mindennapi életére nézve meghatározó jelentőségű terepmunkát végeznek a helyi szinteken, egyebek között a demokratikus intézmények kiépítésében, az etnikumok közötti bizalom erősítésében és a menekültek visszaköltöztetésében. Az ötvenhat országot átfogó szervezet mintegy nyolcszáz fős koszovói ellenőrző és tanácsadó missziója a legkiterjedtebb az EBESZ ilyen jellegű vállalkozásainak sorában.
    KUBAI ELLENZÉKIEK AZ EMBARGÓ IDEIGLENES FELFÜGGESZTÉSÉT KÉRIK WASHINGTONTÓL
    Havanna, Washington – Ismert kubai ellenzékiek egy csoportja arra kérte csütörtökön az Egyesült Államokat, hogy ideiglenesen függessze föl a karibi szigetország elleni embargót, hogy segíteni lehessen a Gustav hurrikán áldozatain. A havannai kormányzatot ugyanez a csoport arra szólította fel, hogy fogadjon el amerikai és európai uniós segélyeket. Kubában a Gustav a hatóságok szerint nem követelt halálos áldozatokat, de nagy pusztítást végzett a gazdaságban, lerombolt vagy megrongált százezer lakóházat és rengeteg embert megkárosított a sziget nyugati megyéiben. Pinar del Ríóban teljesen újjá kell építeni az elektromos vezetékeket, amelyeket a 340 kilométer sebességet is elérő széllökések szétszaggattak. Az amerikai külügyminisztérium bejelentette, hogy kész humanitárius segélyt küldeni a károsultaknak, de kizárólag nem kormányzati szervezeteken keresztül.
    TOVÁBBI ELŐRELÉPÉST VÁR BRÜSSZEL MACEDÓNIÁTÓL A JOGÁLLAMISÁG FELÉ
    Brüsszel – További hathatós erőfeszítéseket tart szükségesnek az Európai Bizottság Macedónia részéről ahhoz, hogy a tagjelölt ország megkezdhesse a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval. Ezt Olli Rehn bővítési biztos adta Ivica Bocevszki macedón miniszterelnök-helyettes értésére csütörtöki brüsszeli találkozójukon, az azt követő sajtótájékoztatón elhangzottak szerint. Az egykori jugoszláv tagköztársaság Macedónia a tagjelöltség elnyerése óta, három éve vár arra, hogy megkezdődjenek a csatlakozási tárgyalások. Szkopje azt remélte, hogy novemberi országjelentésében a bizottság javaslatot tesz erre, de Rehn mostani visszafogott nyilatkozata azt mutatja, hogy ez korántsem vehető biztosra.




 

    ASZAD: SZÍRIA BÉKEAJÁNLATOT TETT IZRAELNEK
    Damaszkusz – Szíria békemegállapodási javaslatot tett Izraelnek török közvetítőkön keresztül, és várja a zsidó állam válaszát, mielőtt közvetlen tárgyalásokat kezdenének a két ország képviselői – jelentette be csütörtökön Bassár el-Aszad szíriai elnök, megnyitva ezzel a szíriai-török-francia-katari négyes csúcstalálkozót Damaszkuszban. Az államfő nem beszélt arról, mit tartalmaz a javaslat. Közölte, hogy a mostani csúcstalálkozó célja „elvi nyilatkozat, amely alapja lenne a közvetlen béketárgyalásoknak”. „Négy (izraeli-szíriai) tárgyalási forduló után kellett volna következnie egy kulcsfontosságú ötödiknek is, de az izraeli főtárgyaló lemondása miatt ezt el kellett halasztani” – mondta Aszad.
    SARKOZY ÁTADOTT A SZÍRIAI ELNÖKNEK EGY LEVELET, AMELYET GILÁD SALITNAK ÍRT AZ ÉDESAPJA
    Damaszkusz – Nicolas Sarkozy francia államfő közölte csütörtökön, hogy átadott Damaszkuszban Bassár el-Aszad szíriai elnöknek egy levelet, amelyet a két évvel ezelőtt palesztin szélsőségesek fogságába esett Gilád Salit izraeli katonának írt az édesapja. Sarkozy elmondta, hogy a levél várhatóan a – szintén Damaszkuszban tartózkodó – katari emíren keresztül fog eljutni a címzetthez. A francia elnök korábban több alkalommal ígéretet tett arra, hogy erőfeszítéseket fog tenni a francia-izraeli kettős állampolgárságú Salit kiszabadulása érdekében. A tizedest 2006 nyarán rabolták el a Gázai övezet és Izrael határán. A Hamász több száz, izraeli börtönökben raboskodó palesztin fogoly elengedését követeli Salit szabadon bocsátásáért cserébe.
    AZ EURÓPAI PARLAMENT AZ EMBERIESSÉGI SZEMPONTOKRA FIGYELMEZTETI IZRAELT A FOGVA TARTOTT PALESZTINOK ÜGYÉBEN
    Brüsszel – Az Európai Parlament csütörtökön Brüsszelben nagy többséggel megszavazta azt az állásfoglalást, amely arra emlékezteti Izraelt, hogy a terrorizmus elleni harc nem jogosít fel az emberiességhez fűződő jogok megsértésére a fogva tartott palesztinok vonatkozásában sem. Ma is több mint 11 ezer palesztint, köztük több száz nőt és gyermeket tartanak fogva izraeli börtönökben és büntetőintézetekben – olvasható az állásfoglalásban. A dokumentum felhívja a figyelmet arra, hogy a megszállt palesztin területekre vonatkozó izraeli katonai rendeletek alapján a palesztin gyermekeket 16 éves koruktól felnőttnek tekintik, „és az ilyen gyermekeket gyakran nem megfelelő körülmények között tartják fogva”. Az Európai Parlament felszólítja Izraelt, hogy tartsa be a fogva tartás minimális normáit, állítsa valamennyi fogva tartottat bíróság elé.
    A REPUBLIKÁNUSOK HIVATALOSAN JÓVÁHAGYTÁK MCCAIN ELNÖKJELÖLTSÉGÉT
    St. Paul – Az amerikai Republikánus Párt St. Paul-i konvencióján hivatalosan jóváhagyta John McCain elnökjelöltségét, helyi idő szerint szerda este. A küldöttek név szerint szavaztak. A voksolás előtt Sarah Palin, akit McCain a hétvégén nevezett meg alelnökjelöltjének, megtartotta első országos beszédét, amelyben szenvedélyesen támadta bírálóit és Barack Obamát, a Demokrata Párt elnökjelöltjét. A pódiumra lépő kormányzónő percekig tartó taps után szólalt meg. Az alaszkai kormányzónő közvetve Obamát támadta, aki a változás jelszavával igyekszik meghódítani a Fehér Házat. Külön hangsúlyt helyezett arra, hogy bemutassa férjét, öt gyermekét, közte az Irakban szolgáló fiát, valamint 17 éves leányát, valamint ez év áprilisában Down-kórral született fiát.
    ELŐSZÖR JUTOTTAK BE KÜLFÖLDI KATONAI MEGFIGYELŐK A DÉL-OSZÉTIA MELLETTI ÜTKÖZŐÖVEZETBE
    Karaleti – Első ízben jutottak be nemzetközi katonai megfigyelők csütörtökön az orosz hadsereg által a Dél-Oszétia körüli grúz területen létesített ütközőövezetbe azóta, hogy Grúzia és Oroszország a múlt hónapban fegyveres konfliktusba keveredett egymással a szakadár Dél-Oszétia hovatartozása miatt. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) fegyvertelen katonai megfigyelői járőröztek az övezetben. A nyugati országok nyomásgyakorlásával dacolva Oroszország mindeddig nem engedett be megfigyelőket a területre. A brit hírügynökség szerint a megfigyelők csak rövid ideig tartózkodtak az ütközőövezetben. Az EBESZ közleménye nem tért ki arra, hogy a járőrözés mikor folytatódhat, s a szervezet megfigyelői állandó bejutási lehetőséget kaptak-e a területre.
    CHENEY ELÍTÉLTE A GRÚZIAI OROSZ BEAVATKOZÁST TBILISZI LÁTOGATÁSÁN
    Tbiliszi – Az amerikai alelnök elítélte Oroszországot azért, mert „erő alkalmazásával törvénytelenül és egyoldalúan megpróbálta megváltoztatni Grúzia határait”. Dick Cheney villámlátogatást tett Tbilisziben, ahol másfél órás megbeszélést folytatott Miheil Szaakasvilivel grúz elnökkel. Közös sajtótájékoztatójukon Cheney egyrészt élesen támadta Oroszországot, másrészt határozottan kiállt Grúzia mellett. Az amerikai alelnök megerősítette, hogy az Egyesült Államok támogatja Grúzia szuverenitását, és segíteni fogja a gazdasági újjáépítésben. Az amerikai alelnök kedden kezdett körutazást, amelynek első állomása Azerbajdzsán volt. Grúziából még csütörtökön – az ugyancsak NATO-tagságra törekvő – Ukrajnába utazik tovább, majd Olaszországban fejezi be útját.
    GRÚZIÁBAN ÁLLAMCSÍNYKÍSÉRLET VÁDJÁVAL ŐRIZETBE VETTÉK COTNE GAMSZAHURDIÁT
    Tbiliszi – A rendőrség Tbilisziben őrizetbe vette Cotne Gamszahurdiát, az első grúz elnök fiát, akit azzal vádolnak, hogy kísérletet tett Miheil Szaakasvili elnök hatalmának megdöntésére – közölte csütörtökön egy magas rangú kormányzati forrás. „Szerdán vettük őrizetbe, amikor megérkezett” a grúz főváros repülőterére – közölte a magát megnevezni nem kívánó forrás. Cotne Gamszahurdiát 2007-ben a Szaakasvili elleni tüntetéseket követően már megvádolták államcsínykísérlettel és azzal, hogy kapcsolatban állt az orosz titkosszolgálattal. Cotne apja, Zviad Gamszahurdia volt Grúzia elnöke 1990 és 1991 között, amikor az ország függetlenné vált a Szovjetuniótól.

 

BreuerPress-MTI