Nemzet önbecsülés

A fotográfia legnagyobb
mesterei a Szépművészetiben


A fotográfiatörténet legjelentősebb művészeinek alkotásai láthatók mától a Szépművészeti Múzeum nagyszabású kiállításán, melynek címe: Lélek és Test – Kertésztől Mapplethorpe-ig, a fotográfia legnagyobb mestereinek szemével. Csaknem 90 fotóművész több mint 220 műve tekinthető meg a tárlaton, amely hét nemzetközi intézmény, valamint a Magyar Fotográfiai Múzeum, illetve a Szépművészeti Múzeum összefogásával valósult meg.

„Az alkotói munkához szükséges biztonságot, szabadságot, a művek továbbélésének feltételeit csak a kultúra hivatalnokainak, szervezőinek, politikusainak összhangban végzett munkája biztosíthatja. Ez persze nem könnyű feladat egy olyan világban, ahol túl sok az önmagáért való vita, a „csak azért is” ellenkezés. Ugyanakkor ez a kiállítás is bizonyítja: nem reménytelen a helyzet” – mondta Csák Ferenc, az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára a tárlat megnyitóján a Szépművészeti Múzeumban.

„Nincs fontosabb fokmérője egy adott nemzet önértékelésének, önbecsülésének, harmóniájának, mint a kultúra” – jelentette ki az államtitkár, majd hozzátette: nagyon nagy szükség van ilyen és ehhez hasonló kulturális eseményekre, hogy egyben maradjunk, vagy elkezdjünk összetartani.

Az augusztus 24-ig nyitva tartó kiállításon a magyar származású ikonok – André Kertész, Moholy-Nagy László, Brassaï, Robert Capa – alkotásai mellett a legnagyobb mesterek, többek között Man Ray, Henri Cartier-Bresson, Alfred Stieglitz, Sebastiáo Salgado műveit, s az elmúlt évtizedek fotográfusainak – pl. Robert Mapplethorpe, Tóth György, Yousuf Karsh – munkáit is láthatja a nagyközönség.
BreuerPress