4428 zsidó vallású magyar állampolgárt hurcoltak el, zártak koncentrációs táborokba

Frölich Róbert főrabbi emlékező beszédében úgy fogalmazott: „vannak bűnök, amelyek soha nem moshatók le”, a túlélők feladata pedig szavai szerint az, hogy soha ne engedjék feledésbe merülni a történteket.


Hatvankét évvel ezelőtt Szombathelyről 4428 zsidó vallású magyar állampolgárt hurcoltak el, zártak koncentrációs táborokba és gyilkoltak meg kegyetlen módon. Rájuk és a holokauszt összes áldozatára emlékeztek vasárnap a szombathelyi zsidó hitközség imaházában tartott istentiszteleten.
„Hatvankét év után már nem kérünk semmit, nem akarunk bosszút, de nem engedhetjük feledni a holokausztot, és amíg egy zsidó szív dobban Magyarországon, emlékezni fogunk” – mondta.
Hozzátette: a holokauszt szó jelentését sokan még ma sem ismerik pontosan, az ugyanis „teljes megsemmisítésre szánt égő áldozatot” jelent. Azért kell mindezt az emlékezetünkben tartani, a „sebeket újra felszaggatni”, hogy soha ne ismétlődhessék meg hasonló borzalom.
Ipkovich György, Szombathely polgármestere a megemlékezésen a város összes polgára nevében hajtott fejet az elhurcoltak és meggyilkoltak emléke előtt. Szavai szerint a 62 évvel ezelőtti történések a város legfájóbb emlékei közé tartoznak, hiszen teljes lakosságának 10 százalékát veszítette el, és ennek hiánya máig érződik.
A szertartás végén Frölich Róbert főrabbi bejelentette: idén öröm is vegyül a szomorúságba, hiszen bemutathatja a szombathelyi zsidó hitközség új rabbiját, Tota Péter Joelt, aki két hét múlva foglalja el majd hivatalát. Szombathelynek ezzel több mint harminc év után lesz ismét rabbija.
A gyászmegemlékezést követően a résztvevők megkoszorúzták a szombathelyi zsinagóga tövében álló holokauszt emlékművet, majd a helyi zsidó temetőben is lerótták kegyeletüket.
BreuerPress-info