Van egy európai testület, amelyik foglalkozik a vallási kérdésekkel

Van egy európai testület, amelyik foglalkozik a vallási kérdésekkel

Juhász Hajnalka, a KDNP országgyűlési képviselője a Heti Tv Pirkadat című műsorában az Európa Tanács (ET) soros magyar elnökségének feladatairól, a vallásközi párbeszédről beszélt.

 

A politikus elmondta, az Európa Tanács az a testület, amelyet 47 tagállam alkot, ahol most Magyarország veszi át a soros elnöki tisztséget, ezen félév alatt lehet és kell is maradandót alkotni. A tanács kódexe szerint a mindenkori soros elnök állam határozza meg, hogy mely területeken kívánja magát megmutatni. Magyarország – fűzte hozzá a képviselő, egyedülállóan széleskörű prioritásokat határozott meg, mint a nemzeti kisebbségek védelme, a vallásközi párbeszéd, a fenntarthatóság, az egészséges élethez való jog, a családok védelme, valamint a mesterséges intelligencia, valamint a kiberbűnözés elleni küzdelem. Május 21-én vette át az elnökségi feladatokat a magyar külügyminiszter. A magyar delegáció fogadta az EZ parlamenti közgyűlésének elnökét és főtitkárát. Ezen találkozón Juhász Hajnalka elmondta a főtitkárnak, aki szintén nő, hogy legyen hangja a konzervatív női politikusoknak is.

A magyar elnökség azért is fontos, mert az látszik, az Európai unió veszít súlyából, ami nagyobb szerepet szán az Európa Tanácsra. A magyar elnökség alatt a megjelölt prioritásokhoz kulturális és tudományos programokat szervez. Ezek azok a prioritások, amelyekkel a 21. századnak és Európának szembe kell nézni.

A képviselő szerint a vallásközi párbeszéd témája kiemelt helyet kap, mert Juhász Hajnalka szerint azok a globális problémák, amik fellelhetők a Közel-Keleten és Afrikában, azok kihatással vannak Európára, a vallási alapú üldözés megengedhetetlen, erre pedig a legnagyobb európai szervezetnek, az Európa Tanácsnak fel kell hívnia a figyelmet. Különösen azért, mert létezik az Emberi Jogok Európai Egyezménye, amiben szerepel a vallásszabadság is. Erről mindenképpen beszélni kell, Magyarország bemutatja ennek keretében a Hungary Helps Programot, ami nem csak az üldözött keresztényeket segíti. Juhász Hajnalka hozzátette, egy keresztény politikusnak nagy élményt ad, hogy van egy európai testület, amelyik foglalkozik a vallási kérdésekkel. Ez mindenki vallási identitásának emelését segíti, ez egy igazi misszió.

Ami az antiszemitizmus ügyét illeti, a politikus szerint abból kell kiindulni, Európa a zsidó-keresztény kultúrán alapszik, ez fontos, ezt meg kell őrizni, ez is erősíti az identitást. Ez része a magyar kormány által képviselt erős nemzetállami gondolatnak. Sokan szembeállnak ezzel, de velük is párbeszédet kell folytatni.

A képviselő megjegyezte, Magyarország lesz még a V4-es államok szövetségének elnöke, ahol szintén az alapértékekben egyetértenek az államok, politikai meggyőződéstől függetlenül. A társadalom irányába bizonyítják ezek az országok, hogy vannak közös érdekek, értékek. Ez teszi a térség legerősebb szövetségévé a V4-es összefogást.  A magyar ET elnökség ezt képviseli, a regionális együttműködést, a tagállami szuverenitást. A politika feladata, hogy ezeket az értékeket közvetítse a társadalom felé.