Itt működik a lokálpatriotizmus, a térség alapú politizálás
Farkas Örs, a Kormányzati Tájékoztatási Központ szóvivője a Heti Tv Pirkadat című műsorában beszélt bledi csúcstalálkozóról, a V4-es országokról, valamint a koronavírus elleni küzdelemről.
Farkas Örs, aki éppen hatósági házi karanténban van, a bledi csúcstalálkozóról, valamint a koronavírus-járvány erősödéséről is beszélt. Mint kiemelte, a világ számára megint kihívást jelent a pandémia, bár nyáron volt egy nyugodtabb időszak, ám most, amikor újból emelkednek a fertőzések, ki lehet jelenteni, a második hullámban vagyunk. ennek fényében az egész európai döntéshozatalt ennek a kezelése kell meghatározza, de ugyanilyen fontos a járványhelyzetet követő gazdasági újraindítás is. A Bledben zajló megbeszéléseken is ez volt a fő téma, annak ellenére, hogy voltak, akik nem ezzel, hanem a jogállamiság kérdésével jöttek elő. A cseh miniszterelnök volt az, aki a nemzetközi sajtótájékoztatón a kritikusokkal szemben egy határozott véleményt fogalmazott meg, amikor azt mondta, Európa még mindig nem a valódi kérdések megválaszolásának irányába fordul, helyette még mindig a jogállami vitát erőlteti.
A szóvivő szerint a mostani találkozó is megmutatta a visegrádi országok előretörését, ez pedig az általuk képviselt értékek, ügyek előremenetelét is segítheti, az látszik, a V4-es országok tudnak együtt dolgozni. Ez azért is nagy eredmény – tette hozzá, mert ez akár tíz évvel ezelőtt még nem volt így, arról nem beszélve, hogy a tagországokban más és más politikai színezetű kormányok vannak, példaként hozta fel a cseh miniszterelnököt, aki hasonlóan fogalmazott, mint Orbán Viktor, holott ő egy liberális párt színeiben lett kormányfő. Ám azt is érteni kell, itt működik a lokálpatriotizmus, a térség alapú politizálás, ez sokkal legmeghatározóbb lett, amit Európa más országaiban is észlelték. A visegrádi országok így egységben akár a németekkel is vitába szállhatnak a közösségen belül.
A bledi találkozón szó volt a védelmi kiadások növeléséről, ez Magyarországot is érinti, főleg a NATO felé tett kötelezettséget illetően. Farkas Örs szerint valóban érezhető a tendencia egyes országaiban, hogy nem erőltetik a védelmi kiadásokat, ezzel Magyarország is így volt 2010 előtt, addig nem tekintették fontosnak, hogy a GDP 2 százalékát fordítsák erre a célra. Ez a kiesés azt eredményezte, hogy a mostani kormány csak az eddig keletkezett hiányokat pótolja. Pedig pont a migrációs válság mutatta meg, hogy az EU bármilyen is erős gazdaságilag, ám haderejét tekintve elhanyagolható. Orbán Viktor arra hívta fel a figyelmet a bledi találkozón, hogy amíg ez így van, addig nem lesz egyetlen nagyhatalom sem, amelyik komolyan venné Európát, hiszen az EU eddig még a határait sem volt képes megvédeni.
A mostani járványhelyzetben Magyarország csak egyet tehetett, lezárta a határait, ez két szempontból is fontos, egyfelől megakadályozza a behurcolást, hiszen az eddigi adatok azt mutatják, a hazai fertőzésszám emelkedése összefüggött a külföldről történt behurcolással. A határok lezárása ezen kívül még segíti a kontaktkutatást is – jelentette ki Farkas Örs, hiszen ha valaki külföldről jön haza, akkor azt soha nem tudja megmondani, hogy itt találkozott-e pozitív személlyel. Ma Magyarországon, ha valaki megbetegedik, akkor megvalósulhat a kontaktkutatás, így lehet izolálni a járványt is, meg lehet a terjedést is akadályozni, így nem lesz szükség olyan korlátozásokra, amiket tavasszal átélt az ország. A V4-es országok polgárai esetében egy egységes protokoll keretében elfogadják egymás tesztjeit, így a polgáraik bejöhetnek Magyarországra, de csak azok, akik a rendelet megszületése előtt már rendelkeztek érvényes szállásfoglalással, valamint egy biztos negatív teszttel.
A járvány elleni védekezés nem politikai kérdés, az Operatív Törzs szakmai alapon hozza meg a döntéseket – emelte ki a szóvivő, ha mindenki betartja a szabályokat, akkor ezt is jól kezeli az ország.