Napi Tóra
| x |
|
||||
K”K,
Leh-lehá hetiszakasz 5. kommentár, 5777. Márhesván 9.
“Áser bárá E-lokim láászot” – a teremtés befejezésekor olvastuk – a péntek esti liturgiában is szereplő – mondatot, és általában úgy fordítjuk, hogy a hetedik napon nyugalomban van az Örökkévaló minden munkájától: “amelyet teremtett Isten, és alkotott”. A vers úgy is fordítható, hogy “amelyet alkotásra teremtett Isten”, ami jelzi, hogy a Teremtő elvárja, hogy legyünk részesei világunk állandó újraalkotásának. Egyes mestereink szerint a brit mila is ennek a kötelességnek a része. A Hinuh magyarázata szerint az előbőr fölösleges része a testnek, és a Tóra szövegéből azt tanuljuk, hogy az előbőrtől (orla) való megszabadulás révén fejezzük be a teremtés művét. Folyt. köv.
Szép napot mindenkinek!















