A Függetlenség Napja Több mint egymillió szavazatos a különbség Dráma

A Függetlenség Napja

Több mint egymillió szavazatos a különbség

Eseménydús volt a népszavazás napja: Nyugat-Yorkshire-ben összeszurkáltak egy fiatalt, a bedfordshire-i Dunstable városközpontjának egyes részeit bombafenyegetés miatt kellett kiüríteni, egy szavazóhelyiségben, ami történetesen egy enfieldi krikettklubban volt, azzal az indokkal vetették le az angol zászlókat, hogy azok jelenléte állásfoglalás a Brexit mellett, Európa felől pedig hatalmas kontinentális vihar érte el az Egyesült Királyságokat, mintha csak Angela Merkel küldte volna, bosszúból, hogy a világ legrégebbi demokráciájának lakói egyáltalán mernek önrendelkezni.

13516542_1088448177895759_4949098553021027833_n.jpg

Sárga lapos figyelmeztetést kapott Európa. Az az Európa, amely teljesen más úton indult el annak idején, a Közös Piac megalapításával. Annak a közösségnek volt értelme: megvalósult benne a munka és a tőke szabad áramlása. Mikor romlott el az egész végérvényesen, azt majd a történészek fogják megállapítani. A nyolcvanas években, amikor felvették tagnak az érdemtelen Görögországot és Portugáliát, mert félő volt, hogy a kommunizmus karmai közé kerülnek? A közös valuta bevezetésével? Azzal, hogy felvettek egy sor kelet-európai államot, holott nyoma sem volt annak, hogy teljesítették volna az ehhez szükséges feltételeket? Vagy Románia és Bulgária viccnek is beillő csatlakoztatásával? Vagy azzal, hogy a sornak még mindig nincs vége? Egyesek egészen komolyan törik a fejüket nem csak Macedónia, Szerbia és Ukrajna csatlakoztatásán, de a törökökén, akiknek országa egyre vészesebb ütemben halad egy iszlamista diktatúra felé?

nigel-farage-574587.jpg

Egy jól működő közösségre építettek rá egy teljesen értelmetlen bürokráciát, ami azon hízik, amin az eltartott gazdaságú országok: az iparilag fejlett nettó befizető államok polgárainak munkáján. Nem csoda, hogy sem Norvégia, sem Svájc nem volt kíváncsi az uniós tagságra, és az sem, hogy az Egyesült Királyság most kiugrott ebből a torzképből, amivé a Közös Piac fajult: az egykori európai szélsőbaloldal mára megvénült prominenseinek uralmából, amely ép ésszel egyre felfoghatatlanabb dolgokat produkál.

Anglia mindig is fél szívvel vett részt az ezredforduló után mindinkább irracionálissá váló közösködésben. Amikor volt értelme a társulásnak, akkor nem hagyták belépni: Charles de Gaulle francia elnök megvétózta a felvételét, egyesek szerint Franciaország hegemóniáját féltette (akkoriban a németek még csak jöttek felfelé), van, aki azt mondja, a tábornok az általa nem különösebben kedvelt Egyesült Államok trójai lovát látta a szigetországban, megint mások szerint pedig a sok évszázados háborúskodást igyekezett megtorolni, no meg a második világháborús francia flottát, amit Anglia azért pusztított el, nehogy a behódolt franciák egy az egyben átadják azt a náci Németországnak. Akár így volt, akár úgy, a brit csatlakozásra csak azután kerülhetett sor, hogy de Gaulle visszavonult a politikától: 1973-ban, s a két évvel későbbi népszavazás kétharmados többséggel áldását is adta rá. De akkor még volt értelme ennek a dolognak.

david-cameron-682953.jpg

És még sokáig azt hittük, van értelme, jó irányba mennek a dolgok. A világ 1991-ben megszabadult a kommunizmus fenyegetésétől, de ezt a szerepet hamarosan átvette az iszlám, amely újra hódítással próbálkozik a keresztény világban, ott, ahol korábban évszázadokra sikerült megvetnie a lábát katonai erővel. Az Európai Unió vezetői nemhogy semmit nem tesznek ez ellen, de vannak, akik még több mohamedánt szeretnének látni a kontinensen, sőt, egyes országoknak minden történelmi tanulság ellenére hivatalos politikai krédója a multikulturalizmus – ennek a különös, magát megkérdőjelezhetetlennek hirdető ideológiának a szellemi terrorja épp olyan súlyos igaként nehezedik a népek nyakába, mint korábban a kommunizmus és a nácizmus. Csak azok őszintébbek voltak.

Nem csoda, hogy ilyen körülmények között az angolok legalábbis meggondolták, érdemes-e tovább részt venniük valamiben, amit részben ők tartanak el. De nem csupán a kontinens iszlamizációja gondolkodtatta el őket. Döbbenetet keltett az is, amit Görögország megengedhetett magának, elsősorban a németekkel szemben, de amúgy valamennyi nettó befizetővel szemben, és senki nem látott más megoldást, mint hogy még több pénzt adjon nekik. Legalábbis elgondolkoztató, hogy Orbán Viktor rendszerét nem sok minden különbözteti meg Alekszandr Lukasenka belarusz diktátor rezsimjétől. A nép mindkettejüket újraválasztja, ellenzéke egyiknek sincs, lopnak mindketten és lefogadhatjuk, hogy a belarusz nemzeti tizenegy fog még meglepetéseket okozni a közeljövőben, mert a diktátorok szívesen koppintják egymást. Belaruszt éveken át köpködte a Nyugat ugyanazért, amit Orbán Viktortól hang nélkül eltűr – mert Magyarország benn van, és az Európai Unió egysége az égvilágon mindent felülír. Dőzsölő tolvaj államocskákat, méretesen elmaradott balkáni alakulatokat és sunyi diktatúrákat egyaránt. Csak nagyobb lehessen, mint a Római Birodalom.

tumblr_ls01mvJ4KQ1r3wk5oo1_400.jpg

A Római Birodalom persze tartott saját hadsereget, és ha pisszenni mert valaki, annak a nyakára lépett. Köln polgármestere pedig ma óva inti a nőket attól, hogy kihívó ruhában járjanak, mert esetleg még megerőszakolja őket valaki. De Európában ma mindent szabad, ami nem mond ellene a multikulturalizmusnak, vagy az iszlámnak. Egy valamit nem szabad: kilépni a sorból.

Pláne a földrész második legnagyobb gazdaságának. Hát ki fog akkor itten fizetni, kérem?

Ez a magyarázata annak az elképesztő acsarkodásnak, ami a briteket érte, különösen abban az időszakban, amikor a Brexit hívei toronymagasan vezettek. Megszűnt minden diplomácia. Az európai vezetők sorra dobták el álarcukat, és megfenyegették azt az országot, amely úgy döntött, él a népszavazás jogintézményével. Megfenyegették, mert a lakosság egy része nem kívánt benne maradni valamiben, amiről úgy érezte, nem érdemes finanszíroznia.

Az Európai Unió kimutatta a foga fehérjét.

A magyarokat – és persze a többi uniós állampolgárt – az érdekli, mi lesz velük. Rémhírekben az elmúlt hónapokban sem volt hiány, és ezek a jövőben még inkább meg fognak szaporodni. Mielőtt ezeket elhinnénk, gondoljunk bele abba, hogy a kilépés többéves folyamat, de nem máról holnapra vezetik be még azokat a bevándorlást korlátozó intézkedéseket sem, amelyeket Boris Johnson szorgalmaz. A munkahelyek milliói továbbra is várni fogják azokat, akik dolgozni akarnak.

De a kapu két szárnya mindazonáltal elindult egymás felé. Aki még most jönne ki Angliába, jobban teszi, ha csipkedi magát, és nem nagyon gondolkozik tovább.

Szalontai István

 

דרמה בבריטניה: בחרה לעזוב את אירופה
רעידת אדמה באירופה: הסקרים הצביעו על פער לטובת מחנה ההישארות באיחוד האירופי, אך התוצאות היו שונות לחלוטין. רשתות הטלוויזיה: תומכי העזיבה ניצחו. הליש”ט צנח לערכו הנמוך ביותר מאז 1985 בעקבות החשש מטלטלה כלכלית ופוליטית, מפולת בשוקי העולם
שידור חי: בריטניה עוזבת את האיחוד
בריטניה הלכה לישון כשהיא באיחוד האירופי והתעוררה לבוקר דרמטי, שכמעט איש לא צפה אותו: הסקרים אמנם העניקו יתרון משמעותי לתומכי ההישארות באיחוד האירופי, אבל תוצאות משאל העם היו שונות לחלוטין. כ-52% מאזרחי בריטניה תמכו בעזיבת האיחוד, שבו חברה בריטניה מאז 1973, לעומת 48% בלבד שבחרו להישאר כחלק מהגוש האירופי. צפו בשידור חי מרעידת האדמה באירופה.
בעקבות החששות מטלטלה כלכלית ופוליטית בעקבות העזיבה צנח הלילה הליש”ט לערכו הנמוך ביותר מול הדולר מאז ספטמבר 1985. זו הירידה הגדולה בהיסטוריה ביום אחד של המטבע הבריטי. הירידות החלו לאחר שברשת ITV העריכו לאור תוצאות הביניים בסבירות של 75% כי בריטניה תעזוב את האיחוד, והן רק התגברו בהמשך, עוד לפני ההכרזה על התוצאה הסופית. במקביל לצניחת הליש”ט החלה מפולת בשווקי בעולם בעקבות ההכרעה הבריטית. מדד ניקיי היפני ירד ביותר מ-6% ומדד האנג סנג בהונג קונג בכמעט 5%. מנגד התחזק הזהב ביותר מ-6%.

הבריטים מצביעים במשאל העם

למעלה מ-46.5 מיליון בריטים התייצבו בקלפיות והצביעו. בלונדון נרשם יתרון גדול מאוד לתומכי ההישארות באיחוד, גם סקוטלנד הצביעה לטובת הישארות – אבל ברוב האזורים האחרים נרשם יתרון בולט לתומכי העזיבה, שבסופו של דבר הכריע את הכף והוביל לרעידת האדמה האדירה.

 

קצת לאחר חצות פורסם סקר ראשון של Yougov, שהעלה כי 52% מהבריטים רוצים להישאר באיחוד האירופי ו-48% רוצים להיפרד. סקר נוסף של מכון הסקרים Ipsos Mori העניק גם כן יתרון למחנה ההישארות. „תודה לכל מי שהצביע כדי לשמור את בריטניה חזקה, בטוחה וטובה יותר בתוך אירופה”, צייץ בטוויטר ראש הממשלה, דייויד קמרון, שקרא לעם הבריטי להצביע בעד הישארות באיחוד. אבל הלילה כאמור התמונה השתנתה לחלוטין.

 

בריטניה מתתעוררת כעת למציאות שבה אחרי ארבעה עשורים היא ישות נפרדת לחלוטין מגוש המדינות האירופי. ערב ההליכה לקלפי הצביעו הסקרים על קרב צמוד מאוד בין המחנה התומך בהישארות באיחוד האירופי לבין המחנה התומך בפרישה, עם יתרון קל מאוד למחנה ההישארות. מי שחיזק הערכה זו הוא יו”ר מפלגת העצמאות הבריטית UKIP, נייג’ל פראג’, שאמר זמן קצר לאחר סגירת הקלפיות כי „נראה שמחנה ההישארות ינצח”. במהלך הלילה הוא כבר חגג את הניצחון הגדול בחייו, ביחד עם ראש העיר לונדון לשעבר בוריס ג’ונסון, אחד מהמועמדים לרשת את ראש ממשלת בריטניה הנוכחי דיוויד קמרון, שתמך בהישארות וספג תבוסה מרה.

הלם בקרב תומכי ההישארות (צילום: רויטרס)

הלם בקרב תומכי ההישארות(צילום: רויטרס)

חגיגות במחנה שתמך בעזיבת האיחוד (צילום: AP)

חגיגות במחנה שתמך בעזיבת האיחוד(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס)

(צילום: רויטרס)

נייג'ל פראג', המנצח הגדול (צילום: AP)

נייג’ל פראג’, המנצח הגדול(צילום: AP)

עוזבים את האיחוד (צילום: AP)

עוזבים את האיחוד(צילום: AP)

 (צילום: EPA)

(צילום: EPA)

שחר של יום חדש בלונדון (צילום: רויטרס)

שחר של יום חדש בלונדון(צילום: רויטרס)

להכרעה על עתיד בריטניה תהיה השפעה על הכלכלה העולמית כולה – הפרישה שעשויה להביא לטלטלה הרבה מעבר לגבולות האיחוד האירופי. בריטניה היא המדינה הראשונה שפורשת מהאיחוד האירופי, ופרישתה היא המכה הקשה ביותר שניחתה על גוש המדינות האירופי מאז הקמתו.

בריטניה היא הכלכלה השנייה בגודלה באיחוד ומהכוחות הצבאיים הגדולים ביותר בו, ומדינות נוספות באיחוד עשויות ללכת בעקבותיה ולערוך משאל עם על פרישה מהאיחוד. אם בריטניה הייתה בוחרת להישאר באיחוד האירופי, היה מובטח לה בתמורה מעמד מיוחד הכולל פטור מתקנות מסוימות שלו. אתמול בורסות העולם עוד רשמות עליות חדות לנוכח הערכות אנליסטים שפניה של בריטניה להישאר באיחוד האירופי, אבל מהיום המגמה כבר צפויה להתהפך החלוטין – והצניחה של הליש”ט היא הסנונית הראשונה בעניין.

הפרישה של בריטניה מהאיחוד האירופי עשויה להיות גם מכת מוות לקריירה הפוליטית של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, שיזם את משאל העם וקרא לאזרחי בריטניה להצביע בעד הישארות בניגוד ליריביו בתוך המפלגה השמרנית שלו, התומכים בפרישה מהאיחוד. מי שעשוי להרוויח ממפלתו של קמרון הוא ראש העיר לונדון לשעבר ועמיתו מהמפלגה השמרנית, בוריס ג’ונסון, ממובילי מחנה הפרישה. הוא מוזכר כמועמד מוביל להחליף את קמרון, ובחמישי בבוקר כתב בטוויטר: „עכשיו הזמן להאמין במדינה הזו ולהצביע בעד פרישה. בואו נהפוך את היום הזה ליום העצמאות שלנו”.

המחנה התומך בפרישה מהאיחוד האירופי טוען שהמהלך יאפשר לבריטניה לזכות מחדש בריבונות מלאה וכי הדבר ייטיב עם כלכלתה, והוא הזהיר לאורך הקמפיין שאם הממלכה תישאר באיחוד האירופי היא לא תוכל לשלוט בממדי ההגירה אליה. המחנה התומך בהישארות וען כי פרישה מהאיחוד תוביל לכאוס כלכלי, תוביל את המדינה למיתון ותפחית את השפעתה על היחסים הבינלאומיים.

טופסי משאל העם הבריטי (צילום: רויטרס)

טופסי משאל העם הבריטי(צילום: רויטרס)

ספירת הקולות (צילום: רויטרס)

ספירת הקולות(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס)

(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס)

(צילום: רויטרס)

בוריס ג'ונסון, "היורש" הפוטנציאלי של רה"מ קמרון, מוביל את מחנה הפרישה (צילום: רויטרס)

בוריס ג’ונסון, „היורש” הפוטנציאלי של רה”מ קמרון, מוביל את מחנה הפרישה(צילום: רויטרס)

הקמפיין של שני המחנות הושעה בשבוע שעבר לשלושה ימים בעקבות רצח חברת הפרלמנט מהלייבור ג’ו קוקס, שתמכה בהישארות בריטניה באיחוד. הרצח הזה הוביל לחשבון נפש סביב הגסות והבוטות שליוו לעתים את הקמפיין.

הפרישה הדרמטית של בריטניה מהאיחוד עשויה להוביל לכך שסקוטלנד תקיים שוב משאל עם על האפשרות לפרוש בעצמה מבריטניה. בסקוטלנד הרגשות כלפי האיחוד האירופי

חיוביים יותר. ב-2014 הצביעו הסקוטים במשאל עם נגד פרישה מבריטניה, אבל אם בריטניה לא תהיה עוד חלק מהאיחוד – במשאל עם סקוטי נוסף עשויות להתקבל תוצאות שונות.