Ismét előnyben a bennmaradást pártolók

Ismét előnyben a bennmaradást pártolók

David Cameron miniszterelnök szerint nem lenne visszaút az EU-ba, ha a kilépést megszavaznák. Ismét a bennmaradás hívei vannak többen, mint az a Jo Cox-gyilkosság után várható volt. Ember nem tudja megmondani, mi lesz az eredmény csütörtökön.

Cameron a Sunday Timesnak kijelentette: a kilépés visszafordíthatatlan lenne. „Ha valaki kiugrik egy repülőgépből, akkor oda már nem tud visszakapaszkodni”, fogalmazott.

camron.jpg

Cameron hazugsággal vádolta a kilépéspártiakat

Cameron szerint azért sem lenne lehetséges a visszatérés, mert ha a brit kormány a kilépés után ezt kezdeményezné, akkor Nagy-Britanniának kötelezettséget kellene vállalnia arra is, hogy csatlakozik az euró- és a schengeni övezethez, emellett le kellene mondania az uniótól járó egyedi visszatérítéséről.

Nagy-Britanniának a számára biztosított egyéni engedmények alapján jelenleg nem kötelező belépnie sem a valutaunióba, sem a schengeni csoportba. A Nagy-Britanniának járó, minden egyes EU-költségvetési időszakban újratárgyalandó – az uniós társállamokban rendkívül népszerűtlen – visszatérítést még Margaret Thatcher néhai konzervatív párti miniszterelnök harcolta ki 1984-ben, egyebek mellett azzal az érvvel, hogy London az akkori közösség nagy agrártermelő tagországaihoz képest aránytalanul kevés mezőgazdasági támogatást kapott.

Cameron gyakorlatilag hazugságokkal vádolta a Brexit-tábor két frontemberét, Michael Gove igazságügyi minisztert és Boris Johnson volt londoni polgármestert, akik „teljesen valótlan állításokkal” érvelnek a Brexit mellett. Cameron szerint valótlan, hogy Törökország hamarosan csatlakozik az EU-hoz, hogy Nagy-Britannia heti 350 millió fontot fizet be az uniós költségvetésbe, és az, hogy az EU saját hadsereg létrehozására készül, amelyhez Nagy-Britanniának csatlakoznia kell majd.

3014.jpg

Gove és Johnson emelik poharukat a kilépésre

Az új közvélemény-kutatásokból az derül ki, hogy a Brexit-párti tábor számára a legutóbbi hetekben kimutatott előny után ismét a bennmaradás hívei vannak többségben, vagy legalábbis elolvadt a kilépést támogatók korábbi többsége.

A YouGov közvélemény-kutató által a Sunday Times számára elvégzett felmérés szerint a választók 44 százaléka mondta azt, hogy Nagy-Britannia további EU-tagságára kíván voksolni; ez egy százalékpontos előny.

A Mail on Sunday megbízásából a Survation közvélemény-kutató által készített vizsgálat 45:42 százalékos megoszlást mutatott ki a bennmaradás híveinek javára.

Az Observer az Opinium közvélemény-kutató új felmérését közölte, amely mindkét oldalnak 44 százalékos támogatottságot jelzett.

Az utóbbi hetekben volt olyan közvélemény-kutatás, amely a kilépést pártoló tábor tíz százalékpontos előnyére utalt. A csütörtök esti eredmény jelenleg megjósolhatatlan. Angliában nagyon sokszor, nagyon sokat tévedtek már a felmérések, így legutóbb, Cameron és a toryk választási győzelmekor is egyértelműen a Munkáspártot várták befutónak. (MTI/MK)