Magyarország és Ausztria közötti katonai, védelmi együttműködés erősítéséről

A Magyarország és Ausztria közötti katonai, védelmi együttműködés erősítéséről, fokozásáról tárgyalt csütörtökön Budapesten a két ország honvédelmi minisztere.

simicskohans-peter-doskozilmti1

Hans Peter Doskozil osztrák védelmi és sportminiszter Simicskó István honvédelmi miniszterrel folytatott csütörtöki tanácskozása utáni sajtótájékoztatón kiemelte, hogy Ausztria hadügyminisztere legutóbb 2007-ben járt Magyarországon. Ez az osztrák miniszter szerint az azonos problémák, a régiót érintő hasonló kihívásokat tekintve túlságosan régen volt. Ezért abban állapodtak meg, hogy a jövőben gyakrabban találkoznak majd egymással.

„OSZTRÁK BARÁTAINK HASONLÓAN LÁTJÁK, HOGY A BIZTONSÁG ALAPÉRTÉK, DE A BIZTONSÁG GARANTÁLÁSA NÉLKÜL A SZABADSÁGJOGOK ÉRTELMEZHETETLENEK.”

Simicskó István azt mondta: a biztonsági kihívásokat hasonlóan látják, azok kezeléséhez, megoldásához hasonló intézkedéseket hozott a két ország.

Áttekintették, hogy az új típusú kihívások kezelésére milyen jogszabályi módosításokat alkalmaztak Ausztriában, és Simicskó István is tájékoztatta kollégáját arról, hogy a napokban a magyar parlament is hasonló irányú döntéseket hozott.

Mint fogalmazott: „osztrák barátaink” hasonlóan látják, hogy a biztonság alapérték, de a biztonság garantálása nélkül a szabadságjogok értelmezhetetlenek. Ennek nyomán mindkét ország hadereje hasonló feladatrendszerrel van felruházva, ahogy nálunk, úgy igény esetén Ausztriában is segítheti a rendőri erőket az osztrák haderő.

A két ország katonai együttműködésének vonatkozásában megvitatták a balkáni helyzetet. Mindkét miniszter kiemelte, hogy az osztrák és a magyar katonák kiváló együttműködésben szolgálnak együtt, Boszniában és Koszovóban egyaránt. Emellett egyetértettek abban, hogy mindkét ország számára fontos a balkán biztonsága és békéje.

A régiót érintő migrációval összefüggésben áttekintették a biztonsági helyzetet. Ennek kezelésére az osztrák védelmi miniszter három ország – Ausztria, Magyarország és Szlovénia – szorosabb együttműködésére tett javaslatot. Simicskó István azt mondta: osztrák kollégájával egyetértettek abban, hogy a schengeni értékek fontosak, és abban is, hogy a külső határokat kell védelmezni.

Hans Peter Doskozil kiemelte: tanulni kell a migrációs helyzetből, meg kell tanulni az egymással való bánásmódot is. Ugyanakkor reálisan kell látni a helyzetet – emelte ki az osztrák miniszter, aki szerint gyors és hatékony fellépésre van szükség, s úgy vélte, a régiónak példát kell mutatni más országok számára is.

Hans Peter Doskozil elmondta: már a következő hetekben sort kerítenek egy háromoldalú találkozóra, amelyre meghívják a három érintett ország belügy- és honvédelmi minisztereit. A találkozó két legfontosabb témája az Európai Unió külső határainak biztosítása lesz, valamint az, hogy mit tegyünk azokkal az emberekkel, akik az eljárások lefolytatásának végével nem maradhatnak az adott országban – mondta az osztrák miniszter, hozzátéve: be kell bizonyítani, hogy itt a régióban „cselekvőképesek vagyunk”.

Simicskó István osztrák kollégájával folytatott megbeszélését hasznosnak nevezte, s mint mondta: mind a biztonsági kihívások, mind azok kezelésében nagyon közeli állásponton voltak. Véleménykülönbség csak a labdarúgó Európa-bajnokság jövő keddi, Ausztria-Magyarország mérkőzés eredményét, és elvárásait illetően alakult ki köztük – jegyezte meg a miniszter.