Orbán Viktor az ügyészség napja alkalmából rendezett ünnepségen.

AZ FOG KORMÁNYOZNI EURÓPÁBAN, AKI KÉPES LESZ MEGVÉDENI AZ EMBEREKET

Az fog kormányozni és hatalmat gyakorolni Európában a következő 10-15 évben, aki képes lesz megvédeni az európai emberek biztonságát – jelentette ki Orbán Viktor az ügyészség napja alkalmából rendezett ünnepségen.

Orbán Viktor beszédében aláhúzta, az előttünk álló egy-két évtizedben a rend, a törvényesség és a rendezettség fel fog értékelődni az európai kultúrkörben. Nagy kereslet lesz rendre, törvényességre és rendezettségre egész Európában – jegyezte meg.

A kormányfő szerint ezeket az értékeket komoly veszély fenyegeti, ezért azok az országok, amelyek rendezettek maradnak, fenn tudják tartani a rendet, valamint biztosítani tudják polgáraiknak a biztonságot és a törvényességet, azok a legnagyobb versenyelőnyhöz juthatnak. Minél inkább sikerül önöknek megőrizni a rendet és a rendezettséget Magyarországon, annál inkább javítani fogják ezzel hazánk versenypozícióját a nemzetek versenyfutásában – mondta a miniszterelnök az ügyészeknek.

„AZ ELŐTTÜNK ÁLLÓ EGY-KÉT ÉVTIZEDBEN A REND, A TÖRVÉNYESSÉG ÉS A RENDEZETTSÉG FEL FOG ÉRTÉKELŐDNI AZ EURÓPAI KULTÚRKÖRBEN.”

A kormányfő arról is beszélt, hogy az II. világháború befejezésétől máig húzódó korszakban a hatalmat gyakorló európai elit legfontosabb legitimáló faktora a gazdasági sikeresség volt, de ez a korszak lezárult. Akkor tudja legitimálni magát az európai politikai elit a következő 15 évre, ha a gazdaság helyett a hangsúlyt a rendre, a rendezettségre és a törvényességre helyezi – jelentette ki.

A miniszterelnök aláhúzta, az fog kormányozni és hatalmat gyakorolni Európában a következő 10-15 évben, aki képes lesz megvédeni az európai emberek biztonságát.

Orbán Viktor kitért arra is, hogy a népvándorlás időszakában a törvények uralma különösen fontos.

Fotó: MTI – Máthé Zoltán

Aláhúzta, az illegális migráció önmagában is komoly veszélyt jelent, és az ennek nyomán kialakult „moralizáló diskurzus” Európában súlyos kihívások elé állítja az európai jogrendszert. Megjegyezte, különbség van a morál, a morális alapok és a moralizálás között. A morális alapok megerősítik az igazságszolgáltatást, a jogi szabályokat relativizáló moralizáló diskurzus rombolja az igazságszolgáltatás működését. Egyúttal rámutatott, mi, magyarok a kezdetektől fogva hangsúlyoztuk, hogy a jövevényektől is elvárjuk a törvények betartását. Aki már érkezése pillanatában ránk rúgja az ajtót, aki már a velünk való első találkozáskor törvényt sért, az nem számíthat és ne is számítson barátságos fogadtatásra Magyarországon – szögezte le.

Orbán Viktor kiemelte, ma Magyarországon a politikai hatalomgyakorlás egyik legfontosabb legitimációs faktora a rend és a rendezettség, melyet az ügyészség, a rendőrség, az igazságszolgáltatás és a bíróság munkája ad meg. A miniszterelnök kiemelte, az ügyészség intézményi függetlenségét tekintsük a jogállamiság egyik fontos garanciájának. Hozzátette: a függetlenség természetesen nem azt jelenti, hogy „külön bolygón élünk”, egymástól elszigetelve, az alkotmányos értelemben vett függetlenség a közjó érdekében végzett közös szolgálatot jelenti.

A kormányfő kitért az utóbbi időszak statisztikai adataira is. Elmondta, 2010-ben 436 ezer volt a regisztrált bűncselekmények száma, ez 2014-re 329 ezerre csökkent, ebben az időszakban a regisztrált elkövetők száma 129 ezerről 108 ezerre mérséklődött, a büntetett előéletű elkövetők száma pedig 34 ezerről 23 ezerre esett vissza.

Kiemelte azt is, hogy évről évre emelkedik a váderedményesség. Orbán Viktor komoly teljesítménynek nevezte ezeket az eredményeket, és közölte, az idei számok további javulást mutatnak. Sikeres volt az a megújulási folyamat, amellyel egy új alkotmányos rendszert építettünk fel Magyarországon – jelentette ki.

Meggyőződésünk, hogy Európa a jogbiztonságra és a törvények uralmára, tiszteletére épül, ha az Európai Unió letér erről az ösvényről, más fundamentumot keres létezése számára, akkor az unió egységét és jövőjét kockáztatja – fogalmazott a miniszterelnök.

„SIKERES VOLT AZ A MEGÚJULÁSI FOLYAMAT, AMELLYEL EGY ÚJ ALKOTMÁNYOS RENDSZERT ÉPÍTETTÜNK FEL MAGYARORSZÁGON.”

Orbán Viktor arról is beszélt, korábban elképzelhetetlen volt, hogy bírói ítéleteket nyílt politikai diskurzus keretében durván támadjanak, de manapság ez nem szokatlan. Hozzátette: ma már a bevett politikai gyakorlatok közé tartozik az is, hogy a legfőbb ügyészt, vagy egy még folyamatban levő ügyet a politikai diskurzus tárgyává tesznek. Nyugaton ez az elmúlt évtizedekben bevett gyakorlat volt, de mostanra felzárkóztunk, az uniós tagságnak ez a kevésbé kívánatos következménye is megjelent Magyarországon – jegyezte meg.

A kormányfő arra kérte az ügyészeket, hogy ne törődjenek a politikai támadásokkal, ne engedjék, hogy ezek befolyásolják a munkájukat, egyedül a lelkiismeretükre és a vonatkozó törvényekre hallgassanak.

A miniszterelnök köszönetet mondott az ügyészeknek. Szükség van az önök elszánt munkájára, önöknek is köszönhető, hogy ma Magyarországon a törvényeink teljesen, vagy azt megközelítő mértékben érvényesülni tudnak – tette hozzá. Orbán Viktor kitért az ügyészi életpálya kérdésére is. Elmondta, a gazdaság teljesítményével összhangban a kormány törekedni fog arra, hogy az ügyészek bérrendszere méltó és igazságos legyen.