Ahol bombákat teremnek a fák

Ahol bombákat teremnek a fák

Kazettás robbanószerkezetek bevetésének vádja Anglia ellen

Brit gyártmányú kazettás bombákat találtak a polgárháború és a szaúdi bombázások sújtotta Jemenben. Az Amnesty International megpróbálta egy kicsit Angliát is bemocskolni a dologgal. Ezúttal nem jött össze. Vigyázat: lejjebb grafikus tartalom

37-yemen-houthi-boy.jpg

Az AI közlése szerint a megtalált, fel nem robbant tölteteket a brit Hunting Engineering nevű vállalat gyártotta még a hetvenes években. Az AI felfedezése megerősíteni tűnik azt, hogy a nemzetközileg elismert jemeni kormány oldalán beavatkozó Szaúd-Arábia gépei nemzetközi egyezmény tiltotta lőszereket vetettek be jemeni célpontjaik ellen.

A közhiedelemmel ellentétben a kazettás bombák nincsenek betiltva. Többek közt a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága álláspontja szerint a nemzetközi szokásjog alapján tiltott fegyvernek minősülnek, mert hatásuk megkülönböztetés nélkülinek minősül. Ez gyakorlatilag minden fegyverre igaz, s valójában a használat módja dönti el, hogy a fegyver mennyiben jogellenes: katonai élőerő, illetve harceszközök elleni alkalmazása tökéletesen megfelel a hadviselési szabályoknak.

1416442375_kasset2.jpg

A kazettás bomba sok kisebb robbanótöltet tartalmaz, ezeket egy előre meghatározott nagyságú területen szétszórja

Született egy dublini egyezmény, amiben száznál több ország vállalta, hogy lemond e fegyverfajta használatáról, de az aláírók közt nincs ott sem az Egyesült Államok, sem Kína, sem Oroszország, sem Kína, sem Izrael, így a dublini egyezmény legfeljebb többé-kevésbé békés államok óhajának tekinthető. Nem írta alá az egyezményt Szaúd-Arábia és Jemen sem, így a kettejük közti konfliktusban a kazettás bombák bevetésének pláne nincs akadálya.

A kazettás bomba sok kisebb robbanótöltet tartalmaz, és a hordozó repülőeszközről való leoldás után – még a levegőben – ezeket egy előre meghatározott nagyságú területen szétszórja. Ezek a fegyverek pontos célzásra nem alkalmasak, és rendkívül veszélyesek a civil lakosságra még a háborús konfliktusok után is, ugyanis nem mindig robban fel az összes töltet. A brit cég bombái 147 töltetet tartalmaznak.

tornado.jpg

A szaúdi királyi légierőben szolgálatot teljesítő Tornado

Az Independent írása szerint a Szaúd-Arábiával határos, északnyugat-jemeni Haddzsa tartomány egy falujában a civilek arról számoltak be az AI-nak, hogy kénytelenek voltak maguk eltávolítani a nem felrobbant tölteteket, mert féltették gyerekeik, illetve haszonállataik épségét. Egy kecskepásztor a szaúdi határtól mintegy 10 kilométerre lévő faluban azt mondta, hogy a szomszédos területen „bombák lógnak a fákon”.

Szaúd-Arábia rengeteg Tornado harci repülőgépet vásárolt Nagy-Britanniától, illetve brit személyzet vesz részt a pilótaképzésben és a gépekkel kapcsolatos teendők ellátásában. Az AI erőltetett besározási kísérlete szerint nagy a valószínsége annak, hogy a kazettás bombákat a brit gépekről dobták le Jemenben, és akár a szaúdiakat segítő brit személyzet is szerepet játszhatott a tiltott fegyverek bevetésében.

2015MENA_Yemen_SaudiClusters.jpg

Felrobbant kazettás. A fel nem robbant bombák halálos veszedelmet jelentenek a polgári lakosságra

A brit külügyminisztérium cáfolta az Amnesty légből kapott vádaskodását: az Egyesült Királyság nem tagja a Szaúdi-Arábia vezette koalíciónak, a brit személyzet nem vesz részt a légicsapások végrehajtásában, a jemeni műveletek irányításában vagy a célpontok kiválasztásában, valamint nem játszik szerepet az utóbbi döntéshozatali folyamatában. A UK csatlakozott a dublini egyezményhez, tehát vállalta, hogy ő maga nem vet be kazettás bombát.

Kazettás bombák bevetéséről a jemeni konfliktusban már korábban is érkeztek jelentések. Az év elején a jemeni hatóságok nemkívánatos személynek nyilvánították és ezáltal gyakorlatilag kiutasították az országból az ENSZ helyi emberi jogi irodájának vezetőjét, miután a vezetése alatt álló iroda munkatársai a tiltott lőszerek bevetésére utaló „aggasztó jelentésekről” írtak.

p.txt.jpg

A kép olyan jemeni gyermeket ábrázol, aki állítólag kazettás bomba áldozatává vált. Hitelességéről nem állt módunkban meggyőződni

Jemen északi felét az Irán támogatását élvező lázadó síita törzsek és szövetségeseik tartják irányításuk alatt, míg a délnyugati országrészben az Abed Rabbó Manszúr Hádi elnök vezette, nemzetközileg elismert kormány van uralmon, amely azonban csak külső segítséggel tudja fenntartani magát. A Szaúd-Arábia vezette katonai szövetség 2015 márciusában avatkozott be a konfliktusba a jemeni kormány oldalán, s idővel kiszorította a síita húszi lázadókat a délnyugati országrészből.

Az országot sújtó polgárháború 2014-ben robbant ki, amikor az „arab tavasz” folyományaként elűzték Ali Abdalláh Száleh elnököt. A Szaúd-Arábia vezette koalíció aktív tagjai: Bahrein, Egyiptom és Kuvait. Az Arab Liga és az Egyesült Államok pártolja, az EU, Oroszország és az ENSZ azonban ellenzi a beavatkozást. (MK/MTI/Wiki)