Lázár János a 38. Kormányinfón

RENDKÍVÜL NAGY AZ ÉRDEKLŐDÉS A CSOK IRÁNT

A kormány megtárgyalta az építésügyi szabályok módosítását, és két rendeletet is alkot a használt, illetve új építésű ingatlanok vásárlására vonatkozóan – fogalmazott Lázár János.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter a 38. Kormányinfón a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) kapcsán elmondta, a kormány két rendeletet alkot meg annak érdekében, hogy minden felmerülő kérdésre választ adjanak, és átlátható legyen a szabályozás. Lázár János jelezte, a rendeletek visszamenőleges hatályúak, január 1-től érvényesek.

Hangsúlyozta, a társadalom 80-90 százaléka támogatja, hogy a magyar kormány segítséget nyújtson a gyermeket vállaló, otthonteremtés előtt álló családoknak. Rámutatott, a csok iránt rendkívül nagy az érdeklődés. Tájékoztatott arról is, hogy a 2016-os költségvetésben 40 milliárd forintot különítettek el a célra, „de ez egy felülről nyitott kassza”.

„SZÁMOS ÖNKORMÁNYZAT MÉRLEGELI A LEHETŐSÉGÉT ANNAK, HOGY OLCSÓN, VAGY INGYEN BIZTOSÍT TELKET AZ ÉPÍTKEZÉSEKHEZ.”

Leszögezte, a Bankszövetségen keresztül folyamatos kapcsolatban állnak a pénzintézetekkel, és emellett egyeztettek a Megyei Jogú Városok Szövetségével is. Számos önkormányzat mérlegeli a lehetőségét annak, hogy olcsón, vagy ingyen biztosít telket az építkezésekhez – jelentette ki.

Megjegyezte, újabb és újabb kapukat és lehetőségeket fognak megnyitni a használt lakást vásárlók előtt annak érdekében, hogy olcsóbb, egyszerűbb és gyorsabb legyen az ügyintézés, a felújítás.

A kormány megtárgyalta az építésügyi szabályok módosítását is, és „körvonalazódik egy megállapodás” az építészkamarával. Kötelező lesz tervezőt igénybe venni, az építkezésért ő viseli a felelősséget – fogalmazott.

Létrehoznak egy szerződésmintát, és megerősítik a megbízó és az építész közötti jogviszonyt is. Az építésznek a tervezéskor minden helyi és országos szabályozást be kell tartani, ez garancia arra, hogy nem épülnek olyan épületek, amelyek a településképet rontják.

A magyar kormány kész bevezetni a kötelező tervezői művezetés intézményét, ez azt jelenti, hogy az építkezés során a tervezőnek hat alkalommal kell ellenőriznie az építkezést, ezért maximum 180 ezer forint díjat kérhet – hívta fel a figyelmet.

Kifejtette, a tervezőnek bejelentési kötelezettsége van; az engedélyezési és a kiviteli tervet pedig összevonják, ez lesz az egyszerűsített kiviteli terv.

A politikus szavai szerint a tervező felelőssége garancia a pénzintézetek, az önkormányzat és a városvédők számára egyaránt.

További tudosításainkat a 38. Kormányinfóról ittittitt és itt érhetik el.