Kósa Lajos hétfői napirend előtti felszólalásában

A V4-ek egy olyan katonai együttműködést alakítottak ki, amely most a magyar és a schengeni határok védelmével bővül – mondta Kósa Lajos.

A Fidesz frakcióvezetője hétfői napirend előtti felszólalásában a képviselőcsoport nevében részvétét fejezte ki Göncz Árpád halála miatt. Kósa Lajos szerint a rendszerváltás sikere, alakulása az egykori köztársasági elnök munkásságának is köszönhető. Göncz Árpád őszinteségében és hitében a demokrácia, a szólásszabadság, az emberi jogok kapcsán nem lehet kételkedni – jegyezte meg.

Szólt arról is, hogy a magyar és az unió schengeni határainak védelmében egy olyan együttműködés van kibontakozóban, amire régen volt a történelemben példa. Mint ismert, a V4-ek egy olyan katonai együttműködést alakítottak ki, amely „most a magyar és a schengeni határok védelmével bővül”.

„A MAGYAR ÉS AZ UNIÓ SCHENGENI HATÁRAINAK VÉDELMÉBEN EGY OLYAN EGYÜTTMŰKÖDÉS VAN KIBONTAKOZÓBAN, AMIRE RÉGEN VOLT A TÖRTÉNELEMBEN PÉLDA.”

Felhívta a figyelmet arra, hogy a szerb-horvát határon teljes határzárat valósítottak meg, szemben a magyarországi eljárással, amikor a határátkelőhelyek rendben üzemeltek.

Azok a visegrádi országok, akik katonákkal, hadi eszközökkel, felszereléssel és határőrökkel, rendőrjárőrökkel segítenek a schengeni határok megvédésében, elismerik, hogy a magyar műszaki határzár nemcsak jogszerű, de jogos, sőt egyetlen lépés atekintetben, hogy a schengeni egyezményeknek meg tudjunk felelni – jelentette ki. Hozzátette: ha nem őrizzük a zöldhatárt, nem lehet érvényt szerezni annak a schengeni rendelkezésnek, hogy aki politikai menedékjogért folyamodik, annak a nyitott határátkelőhelyeken, a magyar hatóságoknál kell ezt bejelenteni.

Úgy fogalmazott, a horvát miniszterelnök „zaklatott nyilatkozatokat tesz” azzal kapcsolatban, hogy a magyar hatóságok valóban ellátják-e a schengeni határok védelmét.

Fotó: fidesz.hu

Azokat a bevándorlókat, akik Horvátország felől jönnek az unió területére, nyilvántartásba vették a horvát hatóságok, ki is adták az erről szóló nyilatkozatot – jegyezte meg, rámutatva: ebben az esetben a magyar hatóságoknak nincs nyilvántartásba vételi kötelezettségük.

Szeretnénk üdvözölni a schengeni országok szolidaritását, katonai segítségnyújtását; ez előremutató egy közös megoldás keresésében – zárta szavait Kósa Lajos.