Lázár Jánost faggatták a közjogi méltóságokkal összefüggő személyi kérdésekről is.

A kormány elutasítja a bevándorlási kvótarendszer tervét

Kevesebb adó, több munkahely – így jellemezte Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a 2016-os költségvetés tervezetét a 10. Kormányinfón, csütörtökön.

A kormány határozottan elutasítja a menekültek kötelező befogadására vonatkozó uniós kvótarendszer tervét – erősítette meg a Miniszterelnökséget vezető miniszter szokásos csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján. Lázár János arról is beszélt, hogy szerinte Strasbourg és Brüsszel támadást indít a tényleges életfogytiglan magyarországi intézménye ellen.

Bevándorlásügyben Lázár János azt mondta: a felvetett kvótarendszer elfogadhatatlan Magyarországnak, a kabinet az Európai Bizottság ezzel kapcsolatos tevékenységét kiszámíthatatlannak, tervezhetetlennek és átláthatatlannak tartja. Ezt azzal magyarázta, hogy három hete még arról szóltak a hírek, hogy Magyarországnak 300 bevándorlót kellene befogadnia, néhány napja viszont már 1100 bevándorló magyarországi befogadását vetette fel a brüsszeli bizottság.

Magyarország azt az álláspontot támogatja – amit a belügyminiszterek tanácsa már megfogalmazott -, hogy az Európai Unióba érkező bevándorlókat először az EU határain kívül kellene megállítani, ott fogadópontokat létesíteni, majd megfontolni beléptetésüket a közösség területére. Tehát nem az EU-n belül, hanem az EU határain kívül kellene fogadni a menekültáradatot – nyomatékosította a miniszter.

Megjegyezte, hogy az idén eddig csaknem 49 ezer ember lépte át illegálisan a magyar határt, míg 2014 ugyanezen időszakában ez a szám 4200 körül volt. A kormány jövő heti ülésén foglalkozik a bevándorlással – jelezte.

Lázár János szólt arról is, jövő kedden Brüsszelbe utazik, hogy tájékoztassa az Európai Bizottságot Gyurcsány Ferenc DK-elnök cége, az Altus Zrt. uniós megbízása – az Európai Unió 2014-2020 közötti fejlesztési programjainak ellenőrzése – ügyében. Szavai szerint Magyarország és az EU kapcsolatának jót tenne, ha ezt a „félreértést” sikerülne tisztázni. Közölte egyúttal, hogy levelet kapott Walter Deffaától, az Európai Bizottság főigazgatójától, aki „beismeri, hogy nem jártak el kellő körültekintéssel, és elmulasztották elvégezni az Altus Zrt. háttérvizsgálatát”.

A sajtótájékoztatón téma volt a magyarországi tényleges életfogytig tartó büntetés intézménye is, amelyet – emlékeztetett Lázár János – a strasbourgi bíróság az európai joggal összeegyeztethetetlennek tart. Magyarország erre reagálva azt ajánlotta fel, hogy bizonyos idő után megadja a kegyelem kérvényezésének lehetőségét az ilyen büntetést töltőknek. Úgy tűnik azonban – folytatta -, hogy ezt nem fogja elfogadni az európai intézményrendszer, a strasbourgi bíróság és az Európai Unió, és támadást indít a tényleges életfogytiglan magyar intézménye ellen, ami azonban veszélyt jelent a magyarok biztonságára nézve.

A téma jövő héten kerül a kormány elé – tájékoztatott a miniszter, megelőlegezve ugyanakkor, hogy a kabinet ragaszkodik a tényleges életfogytiglanhoz – amely büntetés jelenleg 53 embert sújt -, és ez ügyben semmilyen engedményt nem akar tenni a strasbourgi bíróságnak és az EU-nak.

Lázár János azt is elmondta: Magyarország május 22-én hivatalosan bejelentette az Európai Bizottság Versenyjogi Főigazgatóságának, hogy a magyar kormány álláspontja szerint a Paks 2 beruházás nem tartalmaz tiltott állami támogatást. Kilenc hónap konstruktív egyeztetés során megválaszoltak minden nyitott versenyjogi kérdést. Ha új merül fel, akkor arra is felelnek, ha nem, akkor viszont a bizottság hozzájárulását várják – tette hozzá.

A tárcavezető szólt arról is, hogy soha nem fogják tudni meggyőzni azokat, akik nem a beruházást, hanem magát az atomenergiát ellenzik. Az ő értékrendjüket tiszteletben tartják, ugyanakkor három megye munkahelyét és az olcsó áramot is a paksi beruházás szavatolja – fejtette ki.

A Miniszterelnökség vezetőjét megkérdezték Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök múlt héten Rigában tanúsított stílusáról is, amelyről a miniszter azt mondta: a magyar kormány nem tette szóvá az elnök viselkedését, mert a kabinet álláspontja az, hogy „ha megválasztottuk, akkor viseljük”. „Ki milyen rózsát szakít, azt szagolja” – fogalmazott.

Idénymunkára mehetnek a közfoglakoztatottak

Idénymunkát vállalhatnak a közfoglalkoztatottak, akik emiatt 120 napra szüneteltethetik jogviszonyukat – számolt be a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki, kétórás sajtótájékoztatóján. Lázár János ezt azzal indokolta, hogy az érintettek közül minél többen a piaci foglalkoztatás irányába mozduljanak.

Az idénymunka idején az érintettek nem veszítik el közfoglalkoztatotti jogviszonyukat, abból 120 napra fizetés nélküli szabadságra mehetnek.

A kormány arra kéri a járási hivatalokat, hogy vegyék fel a kapcsolatot az idénymunkát kínáló munkaadókkal – például építőipari vagy mezőgazdasági társaságokkal – és ajánlják fel az általuk kínált munkákat a közfoglalkoztatottaknak. A tárcavezető érdemi változásnak nevezte, hogy a járási hivatal felméri az igényeket, kiközvetíti a munkát, s amennyiben a közfoglalkoztatott azt nem fogadja el – holott munkaképessége és egészsége erre alkalmassá teszi -, akkor elveszíti közfoglalkoztatotti jogviszonyát.

A rendszer átalakítása érdekében a Belügyminisztérium a napokban benyújtja törvényjavaslatát az Országgyűlésnek.

A tárcavezető arról is beszámolt, hogy a jövő hét szerdán Orbán Viktor miniszterelnök Szolnokon találkozik Szalay Ferenc polgármesterrel és a térség országgyűlési képviselőivel, akikkel megvitatja Budapest és Szolnok négysávos közúti összeköttetését, majd ezt követően döntést hoz a kormány a kérdésben. Mint mondta, elkötelezettek, hogy a jövőre hazai forrásból megoldódjon a régió fejlődése szempontjából fontos ügy, emellett a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fontosnak tartja a Szolnok-Fegyvernek közötti négysávos összeköttetést is egy egyszerűsített műszaki tartalommal. Az M4-es leállított építkezésével összefüggésben elmondta, hogy 22 milliárd forint előleg jár vissza az államnak a három fővállalkozótól.

A miniszter kérdésre azt is leszögezte: nem lesz új adóvita, a napirenden szereplő javaslat vonatkozik 2016-ra. Az államreform bizottság ugyanakkor idén javaslatot tesz majd az adóeljárás új rendjére, a bürokrácia csökkentése érdekében. Ez érintheti a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szervezeti struktúráját is – fűzte hozzá.

Lázár János arról is beszélt a tájékoztatón, hogy csökken az elhalálozások és nő a születések aránya Magyarországon, hangsúlyozta ugyanakkor, hogy bizonyos egészségügyi – például a jobban szervezett ellátásra és a kötelező szűrővizsgálatokra vonatkozó – programokkal további évi 5-10 ezerrel csökkenhetne a halálozások száma.

Kérdésre válaszolva Lázár János elmondta azt is: a Miniszterelnökségen munkacsoport foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy azokon a helyeken, ahol a tömegközlekedés nem vagy csak irreálisan drágán szervezhető meg, hogyan lehetne előtérbe helyezni a kerékpáros munkába járást vagy olcsóbbá tenni az autóhasználatot. Hozzáfűzte, szerinte felül kellene vizsgálni az autók üzembe helyezésének és üzemben tartásának költségeit.

Megkérdezték a Miniszterelnökség vezetőjét a Magyar Paralimpiai Bizottsággal (MPB) kapcsolatos, a sajtóban megjelent hírekről is. Ezzel kapcsolatban azt mondta: személyes véleménye szerint a bizottsági elnök viselkedése többet árt a paralimpia ügyének, mint használ. Azzal tenne jót az ügynek, ha távozna, és utána tisztújítást tartanának – közölte, megjegyezve, hogy ezzel a véleményével nincs egyedül. Az MPB körüli botrány május elején robbant ki, amikor kiderült, hogy Gömöri Zsolt MPB-elnök 2012-ben hárommillió forint vissza nem térítendő támogatást kapott a bizottságtól hitele végtörlesztésére. A bizottsági elnök – bár szerinte jogszerűen vette fel – ezt utóbb visszafizette.

Lázár Jánost faggatták a közjogi méltóságokkal összefüggő személyi kérdésekről is. Az ő miniszterelnöki ambícióit firtató kérdésre leszögezte: miniszterelnök az lesz, akit megválasztanak. „Minél közelebbről látom ezt a munkát, annál távolabb kerülök a gondolatától” – fogalmazott. Szólt arról is, hogy a Fidesz nem gondolkodik a köztársasági elnök személyéről, Áder János kiválóan végzi a munkáját és messze van még az, amikor felmerülhet a kérdés.

Beszámolt arról is, hogy a miniszterelnök utasította a tárcákat, hogy készítsenek értékelést az egyéves teljesítményükről. Az ezzel összefüggő, a kormányzati struktúrát firtató kérdésre elmondta, hogy rengeteg terve, ambíciója van, de nem ő szabja a feltételeket, így ha bármi miatt fel kellene állnia, akkor is elégedett.