2015-03-25
Plenáris hírlevél, 2015. március 25., Brüsszel
• |
Schulz, Tusk és Juncker elnök vitázik az Európai Tanács eredményeiről |
• |
Adóügy: átláthatóság, bürokrácia, adóelkerülés és adócsalás |
• |
Szavazás Ukrajna 1,8 milliárd eurós támogatásáról |
• |
Vita a tunéziai terrortámadásról Mogherinivel |
• |
Külföldi kamionosok Németországban: milyen szabályok érvényesek? |
• |
Romaellenesség Európában és a roma holokauszt emléknapja |
Schulz, Tusk és Juncker elnök vitázik az Európai Tanács eredményeiről
A Parlament a tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács március 19-20-i brüsszeli ülésén az energiaunióval, az EU keleti szomszédaival, Ukrajnával és az eurózóna jövőjével kapcsolatban elért eredményekről vitázik Martin Schulz, Donald Tusk és Jean-Claude Juncker, az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság elnökeinek részvételével szerdán 3 órától.
Az Európai Tanács ülésén az alábbiakban állapodtak meg:
– Az államfők és miniszterelnökök támogatták a Bizottság energiauniós javaslatát, amelyre még 2015 vége előtt visszatérnek.
– Az Európai Tanács megegyezett a Keleti Partnerség májusi rigai csúcstalálkozójának legfontosabb témáiban. A líbiai helyzet kapcsán üdvözölve az áprilisban Barcelonában tartandó miniszteri szintű találkozót.
– Oroszország és Ukrajna: az Európai Tanács a minszki megállapodás végrehajtásához köti a szankciók fenntartását, stratégiai kommunikációval lép fel az orosz félretájékoztatás ellen, és nem hagy fel az ukrán reformprogram támogatásával.
– Az Európai Tanács áttekintette az európai gazdasági helyzetet és a tagállamokban zajló fontos strukturális reformokat. Az állam- és kormányfők megvitatták az Egyesült Államokkal folytatott transzatlanti kereskedelmi és befektetési partnerségi tárgyalások jelenlegi állását. Az Európai Tanács várja a megegyezést az európai stratégiai befektetési alappal kapcsolatban, amelynek a Parlament és a Tanács közötti megállapodást követően 2015 közepétől kellene működnie.
Vita: március 25., szerda
Eljárás: az Európai Tanács és a Bizottság felszólalása
Twitter: #euco #eurozone #energynion #Easternpartnership #southernneighbourhood #Libya #Tunisia #Russia #Ukraine #Greece
Adóügy: átláthatóság, bürokrácia, adóelkerülés és adócsalás
A tagállamok által nyújtott adókedvezmények átláthatóságát célzó bizottsági csomagról vitázik a Parlament szerdán Pierre Moscovici adózásért felelős biztossal és a Tanács lett elnökségének képviselőjével. A március 18-án benyújtott javaslat arra kötelezné a tagállamokat, hogy tájékoztassák egymást az adózást érintő döntéseikről. Az adómegállapításokkal foglalkozó különbizottság és a gazdasági bizottság jó irányba tett lépésként üdvözölte a javaslatot.
A Parlament szerdán az adózás ügyét átfogóan vizsgáló éves jelentéséről is szavaz. Az Eva Kaili görög szocialista képviselő által jegyzett állásfoglalás lefekteti az adózással kapcsolatos parlamenti munka alapjait és javaslatokat fogalmaz meg a vállalkozások és az adóhatóságok adminisztratív terheinek csökkentésére, az adócsalás és adóelkerülés, valamint az agresszív adótervezés megelőzésére, és az adóparadicsomok kezelésére. Az állásfoglalás szerint a gazdasági növekedéshez, a foglalkoztatás növeléséhez és a befektetések beindulásához alapvető adóreformra van szükség.
Melyik bizottság mivel foglalkozik?
A multinacionális cégeknek nyújtott luxemburgi adókedvezményeket leleplező Luxleaks-ügy következményeképp felállított adómegállapításokkal foglalkozó különbizottság feladata, hogy megvizsgálja, milyen gyakorlatot követnek a tagállamok az adózási kötelezettségek megállapítása során, és hogy a Bizottság az állami támogatásokra vonatkozó szabályzás fényében hogyan jár el e kedvezményekkel kapcsolatban.
A különbizottság azt is megvizsgálja, hogy van-e negatív hatása az agresszív adótervezésnek az állami bevételekre, és ezzel kapcsolatban ajánlásokat is megfogalmaz.
Az adózás átláthatóságát célzó csomagot a gazdasági és monetáris bizottság vizsgálja, majd saját kezdeményezésű jelentésben fogalmazza meg ajánlásait.
Vita: március 25., szerda
Szavazás: március 25., szerda
Eljárás: a Bizottság és a Tanács felszólalása állásfoglalás nélkül; nem jogalkotási állásfoglalás (az adózásról szóló éves jelentésről)
Twitter: #tax #taxtransparency
Szavazás Ukrajna 1,8 milliárd eurós támogatásáról
Vitát követően szavaznak a képviselők arról, hogy támogassák-e az 1,8 milliárd euró értékű, középtávú uniós hitelt a többek között gazdasági visszaesés sújtotta Ukrajna számára.
A hitel kiegészíti a Nemzetközi Monetáris Alap (IMF) hitelprogramját. A pénzt egyenesen az ukrán költségvetés kapná azt követően, hogy az ukrán kormány aláírja a gazdasági és kormányzati reformintézkedések végrehajtását ígérő nyilatkozatát.
Vita: március 25., szerda
Szavazás: március 25., szerda
Eljárás: rendes jogalkotási eljárás
Sajtótájékoztató: március 25., szerda 14:00
Twitter: #Ukraine #IMF
Vita a tunéziai terrortámadásról Mogherinivel
A múlt héten Tunéziában a Bardo múzeum elleni, több mint húsz turista és tunéziai állampolgár halálát okozó terrortámadást vitatja meg a plenáris az Unió kül- és biztonságpolitikai főtárgyalójával, Federica Mogherinivel. Az Iszlám Állam terrorszervezet által elvállalt gyilkosság volt a legvéresebb támadás az országban azóta, hogy 2011-ben a tunéziaiak megdöntötték az országot régóta vezető Zine al-Abidin Ben Ali uralmát.
Vita: március 25., szerda
Eljárás: a Bizottság felszólalása, majd vita
Twitter: #Tunisia #Bardo
Külföldi kamionosok Németországban: milyen szabályok érvényesek?
Alkalmazhatják-e az uniós tagországok saját minimálbér-előírásaikat a területükön keresztülhaladó külföldi kamionosokra? Az alacsony bérköltség jellemezte tagállamok szerint nem. A képviselők a közlekedésért felelős biztos, Violeta Bulc részvételével szerda este vitatják meg a teherfuvarozók fizetési és munkavégzési körülményeit.
A foglalkoztatási és szociális bizottság képviselői arról kérdezik a Bizottságot, hogy az uniós és a nemzeti jog mely előírásai érvényesek az egyes tagállamokon keresztülhaladó kamionosokra és egyéb munkavállalókra, illetve a külföldi közúti szállítás területén mely mértékig a hazai szabályzás az irányadó.
A képviselők azt is megkérdezik, hogy vajon a „kiküldetésben lévő munkavállalókra” vonatkozó irányelv érvényes-e a sofőrökre, és a Bizottság milyen módon kívánja védeni a fuvarozók szociális jogait.
Vita: március 25., szerda
Eljárás: szóbeli választ igénylő kérdés a Bizottsághoz
Twitter: #employment #roadtransport
Romaellenesség Európában és a roma holokauszt emléknapja
A romák hátrányos megkülönböztetése és társadalmi kirekesztése, az ellenük irányuló gyűlöletbeszéd és gyűlölet-bűncselekmények a témája a Tanács és a Bizottság részvételével zajló szerda esti vitának, amelyre az április 8-i nemzetközi roma nap előzményeként kerül sor. Több képviselő várhatóan kéri, hogy az Unió augusztus 2-át ismerje el a második világháború roma holokausztjának hivatalos emléknapjaként.
A romák alkotják Európa legnagyobb etnikai kisebbségét: a becslések szerint 10-12 millióan élnek a kontinensen, közülük 6 millióan az Európai Unióban.
Az augusztus 2-i roma holokauszt emléknap célja, hogy tudatosítsa: a második világháború idején romák is a nácik áldozatául estek. Az emléknap emellett fel akarja hívni a figyelmet napjaink cigányellenességére, a romákat célzó gyűlöletbeszédre és gyűlölet-bűncselekményekre.
A témával kapcsolatban áprilisban állásfoglalásról szavaz a ház Strasbourgban.
Vita: március 25., szerda
Szavazás: április 27-30. között
Eljárás: a Tanács és a Bizottság felszólalása, majd vita (állásfoglalással)
Twitter: #RomaDiscrimination #RomaGenocide
További információ
BALÁZS Eszter
Sajtószolgálat
Telefon: (+32) 2 28 32584 (Brüsszel)
Telefon: (+33) 3 881 72 420 (Strasbourg)
E-mail: sajto-hu@europarl.europa.eu
DAMOKOS Bence
Európai Parlament
Tájékoztatási Irodája Magyarországon
Sajtóattasé
Telefon: +36 1 411 3552
Email: bence.damokos@europarl.europa.eu |