Mire is jó egy közös utazás Bécsbe?
Marietta és Friedrich Torberg díjjal tüntette ki a Bécsi Zsidó Hitközség Heisler Andrást, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége elnökét. A díjat Oscar Deutsch a Bécsi Zsidó Hitközség elnöke adta át a Mazsihisz elnökének. A díjátadáson Heisler András beszélt az elismerésről, az osztrák-magyar kapcsolatokról, de a Mazsihisz hazai és nemzetközi feladatairól, terveiről is.
Mi az az elismerés, amit most vehetett át?
A bécsi zsidó közösség minden évben Torberg díjjal jutalmaz embereket, idén az a megtiszteltetés ért, hogy harmadmagammal vehettem át ezt az elismerést. Idén mindhárom kitüntetett más cselekedetéért vehette át ezt a díjat.
Gonoszkodva kérdezem, hogy ez a mostani elismerés része-e a rövidesen megrendezésre kerülő magyarországi hitközségi választásnak?
Nem hiszem, nekem már közel harmadik hónapja szóltak, hogy jelöltek erre az elismerésre. Megkérdezték, hogy a jelölést elfogadom-e, erre természetesen nagy örömmel mondtam igent.
A kitüntetés kapcsán Ön megbeszéléseket folytatott az osztrák zsidó közösség vezetőivel, az IHRA képviselőivel, a Zsidó Világszövetség munkatársával is. Miről tárgyaltak?
A kitüntetési ceremónia előtt zajlott le egy másfél órás megbeszélés, ez nagyon hasznos volt, hiszen az osztrák közösséggel nagyon szerves kapcsolatunk volt, már a történelmi hagyományok miatt is. Érdekes az is, hogy amikor értesítést kaptam arról, hogy a díjat megkaptam, akkor éppen az OR-ZSE-n voltam, aminek elődjét, a Rabbiképzőt éppen I. Ferencz József alapított. Innen mentem át a Rumbach utcai zsinagógába, amit Otto Wagner tervezett, ő volt az osztrákok egyik legnevesebb szecessziós építésze. Megnéztem a történelemkönyveket is, 1251-ben, IV. Béla zsidó törvényei az előtte hét évvel született osztrák törvények inspirálták, ezek egyébként az akkori korban igen haladó rendelkezések voltak. Ezek is azt jelentik, hogy az osztrák közösséggel a magyar közösségnek mindig is nagyon szoros kapcsolata volt, ez csak a történelmi kataklizmák idején szünetelt. A világháború, majd az utána következő kommunista időszak volt ilyen. Ám ez a díjkiosztás és az, hogy 45 társam, a magyarországi zsidó közösségek elnökei, rabbijai elkísértek is azt jelzi, ezt a kapcsolatot újra tudjuk építeni.
A Bécsbe való utazást illetően érdekes volt, hogy a közös buszozás alatt mindenkinek lehetősége volt arra, hogy elmondja jó és rossz véleményét a Mazsihisz eddigi tevékenységéről. Ez egy új vezetési stílus is lett a szervezetben?
Tulajdonképpen egy három és félórás buszozás állt előttünk, én javasoltam a társaimnak, használjuk ki az időt, készüljön fel mindenki, gondolja át, melyek voltak az elmúlt másfél év közéleti csúcsai, mélységei, beszéljünk a jövőről is. Így a három és félóra pillanatokon belül elrepült, azt gondolom, hogy az út alatt mindenki nagyon hasznos információhoz jutott.
Rövidesen, március végén lesznek a BZSH választások, akkor ezek szerint bezárkóznak az új vezetéssel, onnan addig ki nem jőve, míg megállapodás nem születik?
Ez nem ilyen egyszerű, ugyanakkor továbbra is azt tartom a legfontosabbnak, hogy a hitközségek között megindult egy párbeszéd, ahogy a hitközségek vezetői között, a Síp utcai „vízfej” és a kisebb közösségek között. Nagyon fontos, hogy a problémákról beszéljünk, hogy utána ezeket közösen oldjuk meg.
A megbeszélések során Ön nyilatkozott a Mazsihisz és a kormány kapcsolatairól, arról pozitívan beszélve.
Azt hiszem a magyar kormány álláspontja nagyon változott a zsidókérdéssel kapcsolatban. Tavaly volt egy konfliktusos évünk, ami szeptembertől, a Zsidó Közösségi Kerekasztal akkori ülésétől kezdve megváltozott, nagyon sok gesztust kaptunk a magyar kormánytól. Ezeket ismertettem a tárgyalófeleknek, beszámoltam a zsinagóga felújításokról. Külön kiemeltem a temetői projektet, ezt egyébként nagy elismeréssel fogadtak a vendéglátóink, már azért is, mert Ausztriában 75 elhagyatott zsidó temető van, nekünk 1600-at kellene rendbe hoznunk. Ehhez kormányzati együttműködés, az ország együttműködése szükséges, nélkülük nem tudjuk megcsinálni.
A zsidó kerekasztalon elhangzott javaslat, amelyik egy újabb Holokauszt emlékmű felállításáról szól Önnek mi a véleménye?
Amikor ezt az egyik szervezet felvetette ezt, akkor már ott, a kerekasztal tagjainak többsége ezt elutasította, hiszen mi a hangsúlyt az oktatásra és az együttműködésre kívánjuk helyezni.
Köszönöm a beszélgetést.
Breuer Péter